Dekorace na vánoční stůl

mladý pár u vánočně prostřeného stolu
Dekorace na vánoční stůl, foto HKK

Vyvrcholením vánočních svátků je Štědrý večer a oba následné svátky vánoční. Téměř v každé domácnosti předchází Vánoce shon točící se kolem předvánočního úklidu, vybírání dárků, vánočních nákupů, pečení cukroví a přípravě jídel. Vánoční stůl bychom měli slavnostně ozdobit. Nestačí jen ubrus a barevné ubrousky s vánočním potiskem. Záleží i na tom, jak uspořádáme nádobí, jakou vhodnou dekorací je doplníme i jaké vybereme květiny a jak je naaranžujeme.

Stejnou péči slavnostnímu prostření a ozdobení stolu věnujeme i na oba následující svátky vánoční. Připravení sváteční tabule je opravdu velmi individuální záležitost, která si zaslouží zvláštní péčí. Záměr se většinou odvíjí od celkového zařízení interiéru, v němž se večeře odehrává i od výběru večeře samotné. Protože se jedná o štědrovečerní večeři, budeme prostírání ladit do vánoční atmosféry. S tím souvisí barva a výběr jídelního servisu, skla i ubrusu.

Jídelní servis, skleničky a prostírání

Jídelní servis, skleničky a prostírání, foto HKK

Při významných večeřích a obědech používáme jednotný slavnostní servis. To platí i pro výběr skleniček. V zásadě by žádný kus nádobí neměl být na holém stole a vánoční stůl by měl být vyzdoben. K servisům vybereme barevně odpovídající slavnostní ubrus. U výběru barev musíme přihlédnout k barvám a dekoru jídelního servisu. Jsou-li barva nebo dekor nádobí výrazné, musíme tomu přizpůsobit i odstíny a vzorování stolního textilu a ostatních doplňků. Je-li nádobí alespoň trochu neutrální, můžeme si každý rok pohrát s různě barevným laděním celého stolu. Někomu je ale příjemnější, když je prostření každý rok stejné, jen s malými obměnami. Rozhodně bychom se neměli odbývat a slavnostní chvíle si opravdu příjemně užít. Na druhou stranu nechceme vytvářet něco, z čeho nemáme nejlepší pocit, co vypadá uměle a škrobeně. Všechno záleží na nás samotných a našem vkusu.

Ladění barev

Barvy a jejich ladění je poměrně důležité, neboť správně vybrané a sladěné tóny přispějí k navození vánoční atmosféry. K nejstylovějším vánočním barvám patří červená a zlatá. Není to však pravidlo ani dogma. Můžeme stejně dobře vybrat z barevných odstínů fialové, zelené, stříbrné, modré, bronzová, vínové a jeden rok byla módní i černá. Nejlépe působí kombinace dvou barev, zejména při výběru ubrusu, prostírek a ubrousků. Skvěle působí například kombinace červené a zlaté, nebo zelené, krémové a zlaté, modré a stříbrné, zlaté a vínové nebo zelené. Pokud je kombinace barev v pořádku, většinou každý přehlédne drobné chyby v prostírání – ne každý je profík na gastronomii. Jestliže si nejsme jistí svou schopností správně ladit barvy, držme se prostě rčení, že v jednoduchosti je krása a méně znamená více. Záleží na hlavně tom, aby sváteční tabule působila elegantně a vzbuzovala příjemné pocity.

Dekorace stolu

Adventní svíčky, foto HKK

Po výběru jídelního servisu, ubrusu a textilních doplňků, přistoupíme k vytvoření vánočního aranžmá. Z přírodních dekorací si můžeme vybrat například smrkové nebo jedlové větvičky, jmelí, šišky, různé svíčky, vlašské nebo lískové ořechy, sušené plátky pomeranče a dalších citrusů, slámu či slaměné ozdoby… A rozhodně neopomeneme ani živé květiny. Základem vánočních dekorací bude určitě chvojí, z něhož si vybereme nejhezčí větvičky. Chvojí krásně voní smolou a báječně navozuje vánoční náladu. Květin stačí jen několik, neboť v aranžmá je velké množství přírodního doplňkového materiálu. Zato si můžeme dovolit použít i luxusnější, dražší květy. Obvykle postačí i jeden květ orchideje, který doplníme materiálem nasbíraným při zimní procházce přírodou. V takovém případě se hodí zejména květy orchidejí Cymbidium a Paphiopedilum , Anturie, Amarylis, ale i obyčejná Chryzantéma.

Jak postupujeme

Nejprve prostřeme celý vánoční stůl, abychom zjistili, kolik nám zbývá místa pro dekoraci. Ta by neměla být příliš veliká ani mohutná, aby víc nepřekážela než zdobila. Ale neměla by být ani zcela přehlédnutelná a nevýrazná. Máme-li malý stůl, můžeme hlavní dekoraci umístit na poblíž stojící nábytek, například konferenční stolek nebo na komodu apod. a na stůl dát jen květiny doplněné drobnostmi. I květinové aranžmá volíme podle velikosti volného prostoru. Dbáme na to, aby její výška nebránila výhledu na spolustolovníky. Báječně vypadá květinu s drobnějšími květy v malé misce, nebo jeden větší květ, dozdobený vánočními doplňky (třeba vánoční koulí). Je vhodné a působí velmi hezky, ladí-li vybraná miska s jídelním či nápojovým servisem. Podporujeme tím harmonii na stole, kterou se snažíme vytvořit.

Tip

Zajímavě budou vypadat několik obrácených vinných skleniček, pod které naaranžujeme květy nebo vánoční dekoraci a na druhý konec skleniček umístíme nízké svíčky.

Přejít nahoru