Adventní věnec z lískových oříšků

1. adventní neděle - věnec z lískových oříšků
Věnec z lískových oříšků, foto med

Tradiční symbol předvánočního, tedy adventního času představuje adventní věnec. V církevní liturgii slouží k symbolickému odpočítávání čtyř týdnů adventu a je zvykem každou ze čtyř nedělí, které zbývají do Štědrého večera, zapálit svíčku. Svíčky hoří během nedělního oběda a věnec je součástí slavnostně vyzdobeného stolu. Možností z čeho a jak věnec vyrobit je mnoho. Nám letos zbyly předloňské oříšky, které už nejsou k jídlu. Vyrobili jsme tedy věnec z lískových oříšků.

Z předkřesťanské historie představuje adventní věnec jednak poskytnutí příjemné bydlení dobrým duchům tím, že jim lidé do svých příbytků přinášeli čerstvé zelené větve. A za druhé samotné slaměné věnce odháněly duchy zlé. Adventní věnec ze slaměného korpusu ozdobený čerstvými zelenými větvičkami tak zajistil domácnosti požehnání a dobrý život. Podle náboženské liturgie představuje kruh věnce Boží věčnost a jednotu a zelené rostliny samotný život a stálost ve víře.

Svíčky na adventním věnci

Věnec dozdobený levandulí, foto med

Svíce na vánočním věnci mohou být libovolně vysoké a silné, také barvu lze zvolit podle celkového výtvarného záměru. Svíčky na věnci rozmístíme buď symetricky do kříže, nebo všechny vedle sebe. Podle tradice je zapalujeme proti směru hodinových ručiček. První neděli zapálíme jednu, druhou dvě, třetí tři a poslední čtyři svíčky. To také znamená, že první necháme vyhořet jen z jedné čtvrtiny a tak dále, aby poslední adventní neděli mohly hořet všechny najednou.

Adventní věnec z lískových oříšků

Věnec z lískových oříšků, foto med

Potřebujeme misku nevylouskaných lískových oříšků – naše jsou staré a nedobré. Ale i když použijeme letošní dobré oříšky, po skončení Adventu je z věnce odloupneme a vylouskaná jádra budou v naprostém pořádku. Protože budeme oříšky lepit tavnou pistolí, omotáme polystyrénový nebo slaměný korpus krepovou nebo malířskou páskou.

Pracovní postup

  1. Páskou omotaný věnec položíme na podložku. Tavnou lepící pistoli necháme rozehřát. Oříšky bereme postupně jeden po druhém levou rukou, v pravé držíme lepící pistoli, kterou na oříšek kápneme trochu lepidla a hned ho přilepíme.
  2. Začínáme zevnitř kruhu, lepíme stálé kolem dokola a oříšky klademe stejným směrem těsně vedle sebe. Lepení končíme z vnější strany těsně u podložky, na níž věnec leží.
  3. Na hotový věnec upevníme čtyři bodce na svíčky, na ně vybrané svíčky.
  4. Věnec dozdobíme mašličkami, které přilepíme tavnou pistolí.
  5. Tady jsme s výzdobou skončili, neboť chceme, aby vynikla krása oříšků, ale meze zdobené se nekladou žádné. Vhodné je i různé sušené citrusy, ozdoby ze slámy, větvičky jehličnanů a tak podobně.
Přejít nahoru