Vánoční dekorace z pedigu

srdce a hvězda umotané z barveného pedigu
Ozdoby z pedigu, foto med

Někdo vánoční stromeček, okna i stůl nazdobí barevnými koulemi a třpytivými zlatými nebo stříbrnými řetězy, jiný miluje stromek ozdobený perníčky, červenými jablky a ořechy. My máme rádi přírodní ozdoby ze slámy, z kukuřičného šustí, a také z proutí a pedigu. A právě pedig využijeme a umotáme si z něj srdce, hvězdu, zvonek a další tvary. Kromě pověšení na stromeček můžeme tyto vánoční dekorace z pedigu zavěsit do okna, na dveře, naaranžovat je do mísy s ovocem…

Pedig je přírodní materiál a vytlačuje se v různých průmerech z dužiny liány Calamus rotag (ratan). Koupíme ho ve výtvarných potřebách či v hobby marketech v přírodním provedení. Snadno si ho můžeme obarvit barvami na textil nebo mořidlem na dřevo. Podrobný návod na barvení je ZDE a tady také najdete, jak ze zbytků pedigu vyrobit rybky.  Z pedigu jsme už pletli vánoční zvonek a také vánoční věneček k zavěšení na dveře. Tento materiál se používá stejně jako proutí k pletení košíků, ošatek, nábytku a mnoha dalších výrobků i dekorací.

Příprava pedigu a proutí

Srdce z barveného pedigu, foto med

Pedig i proutí je před samotnou prací nutné na pár minut namočit vlažné do vody. Materiál pak navlhčujeme i během práce, a to tak, že ho i s formou ponoříme na chvilku do nádoby s vodou nebo ho navlhčujeme houbičkou. K výrobě vánoční dekorace, tedy srdce, zvonku a hvězdy potřebujeme kromě pedigu nebo proutí ještě silnější drát – my jsme neužili nepárové jehlice na pletení. Z nářadí kleště na vytvarování drátu. Hodí se nám i lýko nebo malířská páska na omotání drátu, aby po něm pedig neklouzal (po jehlicích klouže až moc).

Pracovní postup

Hvězda z přírodního pedigu, foto med
  1. Z drátu nebo jehlice vytvarujeme prsty a kleštěmi srdce, hvězdu, zvonek nebo rybu a podobné tvary.
  2. Tyto drátěné ozdoby omotáme lýkem nebo papírovou malířskou páskou.
  3. Namočíme pedig do vlažné vody a drátěné tvary začneme omotávat. Nejprve tak, jako když namotáváme klubko vlny, poté začneme namotaný pedig sem tam proplétat. Začátky a konce prutů zastrkáme dovnitř vánoční dekorace z pedigu, aby netrčely ven.
  4. Dekoraci necháme uschnout. Hotovo. Naprosto stejným způsobem využijeme proutí, které si přineseme z přírody, například z vrby nebo z břízy.
Přejít nahoru