Potpourri – voňavý dáreček

Potpourri – voňavý dáreček - jsou namíchané vonné bylinky v ručně ušitém sáčku ozdobeném
Potpourri, foto med

Potpourri se nazývá směs vonných sušených bylin s kořením a olejovou esencí. Využívá se k provonění bytu, posiluje harmonii organismu po stránce duševní i fyzické. Mnohdy je i ideálním doplňkem zdravé relaxace i léčby různých neduhů. Touto voňavou drobností můžeme o Vánocích obdarovat přátele. Na bylinky a koření ušijeme a originálně ozdobíme plátěný pytlík a přidáme vonný olejíček.

Vznik potpourri (purpury) se údajně vztahuje k době vlády anglické královny Alžběty. V té době bývalo používáno k přehlušení všudypřítomného zápachu – prostě středověk. Původně hospodyně pohazovaly voňavé bylinky volně po podlaze, aby si jejich vůní zpříjemnily svá obydlí. V zámožnějších rodinách se o rozmisťování a obměnu vonných sušených bylin starala služebná. A například sáčky s levandulí se dodnes vkládají do skříní s prádlem, aby ho provoněly a také odpuzovaly moly.

Jak se dělá potpourri

Plnění sáčků potpourri, foto med

Příprava potpourri je velice jednoduchá. Ovšem za předpokladu, že máme nasušené různé vonné bylinky, květiny (nejlépe ještě jako poupata) a plody. Dále potřebujeme olejovou esenci (prodávají v malých skleněných lahvičkách do aromalamp nebo do koupelí). A také koření, jaký je například hřebíček, skořice, badyán, vanilka apod. Potpourri můžeme připravit buď vlhké, nebo suché:

  • vlhké – rostliny sušíme dva dny a pak je uložíme do uzavírací tmavé nádoby a prosypeme je solí. Čtrnáct dní je denně promícháme, pak přidáme koření a vonné oleje, dobře uzavřeme a šest týdnů necháme pracovat.
  • suché – vonné bylinky a květy v poupatech rozložíme na sítu nebo papíru. Sušíme je na teplém místě, chráněném před průvanem a přímým sluncem. Po asi dvou týdnech sušení smícháme rostliny s kořením a vonným olejem, uzavřeme do nádoby a necháme odležet.
    Hotové potpourri dáváme po malém množství do skleněných nebo keramických misek.

Rozličné vůně

Lepidlo na dekupaque, foto med

Potpourri můžeme namíchat z nejrůznějších bylin a podle toho, jaké ingredience volíme, taková bude výsledná vůně. Svěží letní vůně dosáhneme například namícháním této směsi. Levandule, listy citroníku, květy jasmínu, sušený a umletý kořen violky vonné, mletá skořice a pár kapek levandulového oleje. Další směs namícháme třeba ze zahradních květů astry, karafiátů, jasmínu, konvalinek, slézu, fialek, růže. Dále vonných listů levandule, máty, rozmarýnu, yzopu, meduňky a koření rozkrájeného lusku, oddenku kosatce, mleté skořice, nového koření, badyánu. Přidáme i několika kapek levandulového, hřebíčkového a zimolezového oleje. Vánoce voní vanilkou, skořicí, hřebíčkem, jehličím, citrusy… Mějme to na mysli při vytváření vánoční potpourri.

Výroba originálního sáčku na potpourri

  1. Připravíme si ingredience na potpourri, bavlněnou látku, stužku nebo lýko. Dále nůžky, plochý štětec, lepidlo na dekupáž a ubrousky s vánočním motivem.
  2. Z bavlněné látky nastříháme obdélníky například 20 x 10 cm. O čtvrtinu založíme horní okraj a obdélníky sešijeme k sobě po rubové straně. Obrátíme na líc.
  3. Z ubrousku vystřihneme zvolený motiv a odstraníme z něj dvě přebytečné vrstvy. Do pytlíku vložíme kousek plastu nebo tužší papír, aby lepidlo neprosáklo na druhou stranu.
  4. Na zvolené místo naneseme plochým štětcem lepidlo, přiložíme ubrouskový obrázek. Na něj opět naneseme lepidlo a roztíráme od středu ke stranám. Necháme dobře zaschnout a poté přežehlíme.
  5. Do pytlíku nasypeme zvolené vonné bylinky a koření. Zdobně ho zavážeme. Přidáme olejovou esenci, ručně psaný návod a seznam ingrediencí. Vše můžeme vložit do mističky, zabalit do celofánu, převázat mašlí a dárek je hotov.
Přejít nahoru