Dívčí pletené šaty s korálky

Malá holčička v červených pletených šatech
Dívčí pletené šaty s korálky, foto med

Pletené dívčí šaty s korálky jsou velikostí na asi dvouletou holčičku. Terezka s nimi nadělala hodně parády a dodnes na ně vzpomíná. Chceme-li je uplést na větší děcko, můžeme si je rozměry přizpůsobit pro odpovídající velikost. Tyto mohérové šaty jsou ozdobené bílými korálky, které jsou navlečené na přízi ještě před samotným pletením.

Dívčí pletené šaty jsou velmi teplé, a proto vhodné pro chladnější období. Vlna je mohérová, tedy směs vlny, akrylu a mohéru. Budeme jí potřebovat 20 – 25 dkg. Pleteme na jehlicích č. 4 a na kruhových jehlicích. Potřebujeme ještě bílé korálky a buď tenký drátek nebo navlékač jehel.

Vzory pro pletení

Vzory pro pletení, kresba med
 • Šatičky jsou pletené následujícími vzory:
 • Patent: 1 oko hladce (1h), 1 oko obrace (1o), další řady stejně.
 • Hrášek: 1 oko hladce (1h), 1 oko obrace (1o), další řady opačně, tedy 1o a 1h – a v každé řadě vždy proti. Na kruhových jehlicích pleteme dokola stále patent – tvoří se hrášek.
 • Hladce, obrace: 1 řada hladce (1řh), 1 řada obrace (1řo). Na kruhových jehlicích pleteme stále dokola hladce.
 • Vplétané korálky: v místech, kde chceme mít umístěné korálky, je navlékneme v odpovídajícím množství na začátek příze, a poté je podle potřeby posouváme a po jednom zapleteme do oka. Na přízi korálky navlékáme pomocí tenkého drátku, které v půlce přeložíme, navlékneme korálky, smyčkou protáhneme začátek příze a korálky na ni stáhneme. Stejně (ale po menším počtu korálků) postupujeme s navlékačem jehel. Pokud máme korálky, kterými projde jehla i s uchem s navlečenou přízí, navlékneme je prostě jehlou.

Jak měříme dítě a na kolik ok pleteme

Mohérová vlna, foto archiv

Počet nahozených ok je velmi relativní – záleží na síle příze, velikosti jehlic a způsobu utahování příze. Nejlepší je nejprve změřit dítě:

 1. v pase (polovina jsou záda, polovina přednice),
 2. výšku těla od pasu do podpaží (je výška od pasu po místo, kde začneme ubírat),
 3. výšku těla od pasu po rameno (je celková výška šatů od pasu),
 4. obvod ruky nad zápěstím (patent rukávu),
 5. délka ruky od zápěstí do podpaží (délka rukávu do místa, kde začneme ubírat),
 6. délka ruky od zápěstí po vrchol ramene (celková délka rukávu),
 7. délka sukně od pasu.

Poté si upleteme kontrolní vzorek např. 10 ok x 10 řad, změříme ho a podle naměřených velikostí nahodíme potřebný počet ok.

Jak postupujeme

Korálky, foto archiv

Šaty pleteme z pěti dílů, tedy v podstatě upleteme svetřík, sešijeme ho a v jeho spodní části nahodíme na kruhové jehlice oka a pleteme kolem dokola (postupně v dalších řadách přidáváme oka, aby se sukně rozšiřovala) až po požadovanou délku sukně. Postupujeme:

1. zadní díl:

Nahodíme oka (např. 60 ok) a pleteme patentem do výšky 10 cm. V další dvou řadách přidáme na každé straně po jednom oku (máme 64 ok) a pleteme 1 řadu hladce a jednu obrace do výšky v podpaží. Zde ujmeme na každé straně nejprve 4 oka, pak 3 oka a nakonec 1 oko (máme 48 ok). Dopleteme do výšky od pasu po ramena, kde tento díl najednou uzavřeme.

2. přední díl:

Nahodíme oka (např. 60 ok) a pleteme patentem do výšky 10 cm. V další dvou řadách přidáme na každé straně po jednom oku (máme 64 ok) a pleteme 1 řadu hladce a jednu obrace do výšky v podpaží. Zde ujmeme na každé straně nejprve 4 oka, pak 3 oka a nakonec 1 oko (máme 48 ok). Odtud pleteme odlišně od zadního dílu. Přerušíme přízi a na začátek nové navlékneme 20 – 30 korálků (počet záleží na jejich velikosti). Upleteme 6 řad vzorem hrášek, přičemž pravidelně rozmisťujeme korálky (např. každé 8. oko) a posouváme je tak, aby byly na líci. V této výšce přední díl rozdělíme napůl a každou polovinu pleteme zvlášť až do výše výstřihu. Tady pravou část ujmeme zleva a levou zprava následně: Na straně výstřihu uzavřeme najednou 5 ok, v další řadě 3 oka a v další 1 oko. Poté dopleteme na vrchol ramene.

3. rukávy

Nahodíme oka (např. 30 ok) a pleteme patentem do výšky 10 cm. Odtud pleteme celý rukáv vzorem hrášek a korálky umisťujeme v první polovině rukávu (asi pod loket). Na obou rukávech postupně přidáme nejprve v každé řadě po jednom oku, po čtyřech řadách pak 1 oko ob řadu. Pleteme do výšky podpaží a pak začneme ujímat: na obou stranách: 4 oka, 3 oka, 1 oko, 0 ok, 1 oko, 0 ok, 1 oko, 1 oko, 2 oka, 2 oka, a nakonec po 3 okách (záleží na počátečním počtu ok. Pleteme oblouk, jehož délka by měla být jen o malý kousek větší než průramek přední a zadní části.

4. Límeček

Přední a zadní díl na ramenou sešijeme nebo sháčkujeme. Vznikne tak výstřih kolem krku,, který doplníme krátkým límečkem. Na kruhovou jehlici nahodíme kolem výstřihu oka a v další řadě každé třetí rozpleteme. Pleteme do výše límce. Rohy můžeme zakulatit, že poslední řady ubíráme na obou stranách: 1 oko, 2 oka a 1 oko. Pak najednou uzavřeme.

5. Sešití dílů

Nejprve střed rukávu přišpendlíme do místa švu mezi předním a zadním na rameni a poté rukávy z rubu přišijeme (sháčkujeme). Na ramenou můžeme rukáv trochu nabrat. Po přišití obou rukávů sešijeme boky předního a zadního dílu i oba rukávy podélně. V tomto okamžiku máme hotový svetřík.

6. Sukně

Na spodní lem hotového svetru nabereme oka na kruhovou jehlici. Pleteme stále hladce kolem dokola. V první řadě rozpleteme každé páté oko, v dalších řadách každé desáté, až získáme správnou délku sukně. Pleteme 10 cm nad požadovanou délku sukně. Zde přízi přerušíme a navlékneme korálky. Dál budeme plést vzorem hrášek a rozmisťovat korálky, a to do výšky 10 cm. Poté rovně uzavřeme. Pozor, když pleteme kolem dokola, pleteme patentem – vzor se bude tvořit hráškový.

7. Dokončení

Všechny konce přízí zatáhneme na rubové straně do pleteniny. Pod límcem můžeme uháčkovat poutko a přišít malý knoflík.

Přejít nahoru