Vánoční květinová výzdoba

vánoční květinové aranžmá z bílých květin
Vánoční květinové aranžmá, foto HKK

Vánoční květinová výzdoba je nezbytnou součástí nádherně prostřené slavnostní tabule. Romantické Vánoce s nadýchanými závějemi třpytivého sněhu nahradí sněhově bílé květiny, kterými navodíme zasněženou vánoční atmosféru.

Styl Bílé Vánoce je protiváhou klasických vánočních dekorací, jimž dominuje červená barva. Původní vánoční fialová, odvozená od kněžského roucha, se v přírodě vyskytuje jen řídce, a proto začala ve vánoční výzdobě postupně převládat červená. Bílé Vánoce jsou postaveny na harmonii sněhobílé barvy a smetanových tónů v kombinaci se zelenou a stříbrnou.

Co ke kouzlení použijeme

na-stul-rozmistime-misticky-s-bilymi-kvety-snedku-toulitky-chryzantem-a-karafiatu, foto HKK
Na stůl rozmístíme mističky s bílými květy snědku, toulitky, chryzantém a karafiátů, foto HKK

Často se používá stříbřitý sprej, který – nanesen na listy vybraných květin – symbolizuje zmrzlou krajinu. Aby iluze Vánoc s čerstvým sněhem byla dokonalá, rozprašuje se stříbrný sprej i okolo aranžmá. Samotná aranžmá jsou značně romantická, jemná a často velmi nápaditá. Na květinové aranžmá tentokrát použijeme bílé lilie, růže, frézie, tulipány, snědky, chryzantémy, čemeřici, hvězdník a orchidej Phalaenopsis.

Růže – bílá královna zimy

Bílá růže, foto med

Růže jsou celoročně nejoblíbenějšími květinami. Z barev to na celé čáře vyhrává červená, ale pro bílý styl vybereme takovou, která vyjadřuje čistotu, což je pro Vánoce přímo symbolické. Bílé růže na nás dýchnou romantikou a něhou…

* Jak o růže pečovat:

Růže dáme rychle do vody. Ostrým nožem šikmo seřízneme asi 5 cm stonku, odstraníme listy, které by byly pod hladinou, ale trny odstraňovat nemusíme. Nejlepší jsou vázy bez dekoru, nejlépe čisté skleněné. Do vody přidáváme výživu pro řezané květiny. Nikdy nestavíme vázu blízko ovoce: to při zrání vylučuje etylén, jenž odkvétání květin urychluje.

Tajemná toulitka (Anthurium)

Toulitka Antúrie, foto HKK

Toulitka je díky svým výrazným liniím vhodná pro jednoduchá aranžmá, v nichž sehraje ústřední úlohu. Její nápadný tvar vytváří ve spojení s romantickými květinami, jako jsou růže, kaly a frézie, poutavý kontrast.

* Jak o toulitku nejlépe pečovat:

Ostrým nožem seřízneme stonky asi 5 cm od konce. Výživu pro řezané květiny přidáme do vázy pouze v případě, že jsme toulitku kombinovali s jinými květinami.

Vánoční čemeřice (Helleborus)

ozdobime-kvetinami-nekolik-dezertnich-talirku-zde-jsou-kvety-ruze-cemerice-a-frezie-vlozeny-do-perletovych-lastur, foto HKK
Ozdobíme květinami několik dezertních talířků zde jsou květy růže, čemeřice a frézie vloženy do perleťových lastur, foto HKK

Čemeřice patří mezi nejtypičtější květiny Vánoc. Doplníme-li je větvičkami stříbrného smrku či stříbrným blahovičníkem, získáme přímo doma, v teplém pokoji, miniaturní zimní krajinu.

* Jak o čemeřici pečovat:

Nevystavujeme ji velkým výkyvům teploty a vlhkosti, jinak květy začnou vadnout. Ideální je přidat do vázy výživu pro řezané keře, zajistíme tak optimální podmínky kvetení po dobu až tří týdnů.

Oblíbený tulipán (Tulipa)

vanocni-svicen-v-bilem-stylu-drobne-svicky-z-cireho-skla-sviti-mezi-bilymi-poupaty-frezii-hvezdniku-tulipanu-a-rozvitymi-kvety-karafiatu-jako-by-je-prave-zaval-cerstvy-snih, foto HKK
Vánoční svícen v bílém stylu drobné svíčky z čirého skla svítí mezi bílými poupaty frézií, hvězdníků, tulipánů a rozvitými květy karafiátů jako by je právě zavál čerstvý sníh, foto HKK

Tato květina je nejčastěji spojována s pestrobarevnými jarními záhony, nádherně však vypadá i v zimních kyticích. Kytice bílých tulipánů dodá našemu obývacímu pokoji zimní vzhled. Jednoduchost květu tulipánů navozuje pocit klidu a míru, podobně jako zasněžená krajina.

* Jak o tulipány pečovat:

Ještě zabalené tulipány necháme „napít“ čisté vody. Stonky seřízneme asi o 2 cm a dáme do vody s přídavkem výživy pro řezané květiny. Jakmile se tulipány ve váze usadí, nesnažíme se je znovu přeskupovat – aranžmá by se zcela rozpadlo.

Vznešená lilie (Lilium)

Bílá lilie, foto med

Je to ideální květina pro výjimečné příležitosti, k nimž Vánoce rozhodně patří. Lilie vnášejí do aranžmá a vazeb romantiku, noblesu a půvab. Životnost ve váze je obdivuhodná – přibližně dvanáct dní.

* Jak o lilie pečovat:

Květy rozhodně nesmí být v blízkosti ovoce. Pro lilii jsou typické velké prašníky hojně pokryté pylem. Z oděvu se barevný pyl lilie nejsnáze odstraňuje kouskem lepicí pásky.

Omamná vůně frézie (Freesia)

Ve stylu Bílých Vánoc – vánoční květinová výzdoba – najdeme frézie velmi často – především díky krásné vůni i křehkosti květů. A nejen proto: ve váze vydrží frézie v průměru dvanáct dní.

* Jak o frézie pečovat:

Po přinesení domů odřízneme nožem 3 cm stonku, a ještě zabalené je necháme ve váze se napít. Do vody přidáme výživu. Vyvarovat se musíme zrajícího ovoce, zeleniny i výfukových plynů. V místnosti, kde květiny budou, nezapomeneme občas vyvětrat.

Bílá chryzantéma – klasika, která nezklame

V aranžmá Bílé Vánoce se používají chryzantémy velkokvěté stejně jako drobnokvěté. Velmi dobře se kombinují se snědkem či fréziemi.

ubrousek-ozdobime-perletovou-koulickou-do-ktere-jednoduse-vlozime-pomponkovitou-chryzantemu-a-doplnime-perlickou, foto HKK
Ubrousek ozdobíme perleťovou kouličkou, do které vložíme pomponkovitou chryzantému a doplníme perličkou, foto HKK

* Jak o chryzantémy pečovat:

Odstraníme ze stonku všechny listy, které by jinak zůstaly ve vodě. Jejich konce šikmo seřízneme, přidáme výživu pro řezané květiny. Příjem vody lze zvýšit několika kostkami ledu ve váze. Vodu po týdnu vyměníme, stonky opět seříznout a přidáme výživu.

Orchideje – zářivé vánoční klenoty

Orchidej, foto med

Nadpozemská krása, šlechetnost a majestát orchidejí jsou pro vánoční období ideální. Bílé květy má Phalaenopsis, a proto se ke stylu Bílých Vánoc – vánoční květinová výzdoba – výborně hodí.

* Jak o orchideje pečovat?

Phalaenopsis je citlivý na silné teplotní výkyvy, zvláště při nákupu v zimě si musíme dát dobrý pozor, aby byla rostlina dobře zabalena, jinak by se mohlo stát, že ztratí poupata.

Přejít nahoru