Hvězdník, Hippeastrum

Mohutné růžovobílé květy Hvězdníku, Hippeastrum
Hvězdník, Hippeastrum, foto med

Hvězdník (Hippeastrum) patří mezi typické v zimě kvetoucí rostliny pěstované v květináčích. Přitahuje pozornost úchvatnými sametovými květy, jichž může být na silném, dutém stonku od dvou do pěti. Nápadné a elegantní květy hvězdníku jsou famózním doplňkem slavnostní vánoční výzdoby v každém interiéru. Podle okvětních plátků uspořádaných do tvaru hvězdy dostala rostlina i svůj název – Hippeastrum neboli „rytířská hvězda“.

Hvězdník, Hippeastrum, foto med

Hvězdník (Hippeastrum), lidově často nesprávně Amarylis, Tento název patří rostlině Amarylka – růžově kvetoucí druh Amaryllis Belladona, z rodu Amarylkovité. Zaměňuje se často s Hvězdníkem, což je dáno velkou podobností jejich květů. Amarylka však oproti Hvězdníku kvete bez listů pouze v odstínech růžové a bílé barvy především na podzim. Hvězdníky jsou druhy rodu Hippeastrum a kvetou v zimě okolo Vánoc. Mohutné květy rostou na dlouhém stonku po dvou až pěti v široké paletě barev, z nichž jsou nejčastější červená, bílá, růžová, žlutá, oranžová nebo mohou být i dvoubarevné.  Z vánočních rostlin si můžeme dále pořídit i Vánoční hvězdu, Vánoční kaktus, Brambořík, Azalku a další.

Druhy a odrůdy

Hippeastrum, Red Lion, foto med

Hvězdník pochází ze Střední a Jižní Ameriky a do Evropy byl přivezen až v 19. století. Sezóna Hvězdníků trvá od října do května a její vrchol probíhá právě v období Vánoc. Kromě červené varianty jsou dnes vyšlechtěné odrůdy s růžovými, oranžovými, bílými či červenobíle pruhovanými květy. Nejznámějšími odrůdami hrnkového hvězdníku jsou červená odrůda Floris Hekker, oranžová Orange Sovereign a temně rudá Red Lion.

Stanoviště

Hippeastrum žlutý, foto med

Při nákupu této rostliny sledujeme, zda je ve vrcholu cibule viditelné poupě. Hvězdník pak umístíme na dobře viditelné místo, kde bude mít dostatek světla a tepla. Rostlinu chráníme před průvanem, je na něj velmi citlivá.

Pěstování

Hippeastrum, foto med

Hvězdník je rostlina nenáročná na pěstování. I za minimum péče se nám během několika týdnů odvděčí nádhernými květy. Cibuli vysadíme do květináče, jehož průměr je jen o málo větší, než je průměr cibule. Květináč opatříme drénem a zvětšíme mu odtokové otvory. Poté ho naplníme substrátem pro pokojové květiny. Cibule zasadíme tak, aby v zemině byla ze dvou třetin. Z vrcholu cibule vyrostou většinou dva stvoly, každý se čtyřmi květy. Jakmile dosáhne stvol několika centimetrů, musíme začít se zálivkou, jinak hrozí jeho zakrnění. Také květináčem pro stejnoměrný růst na všech stranách často otáčíme. Po odkvětu stvol odřízneme, protože semena, která by se vytvářela, by cibuli zbytečně vysilovala a zdržovala ji v tvorbě výživných látek potřebných pro zajištění života cibule v dalším roce. Rostlinu přestaneme zalévat, všechny zelené části necháme uschnout a cibuli zatáhnout. Pokud stvol zcela neuschl, uřízneme jej asi 3 cm nad cibulí. Cibuli uložíme při teplotě 15 °C i se starým květináčem na suchém místě a asi po třech měsících, když se na vrcholu cibule viditelně objeví nové poupě, vyjmeme cibuli, zbavíme ji starých kořenů a vysadíme do čerstvého substrátu. A všechno začíná nanovo. Důležité je dodržet období klidu a nespěchat se zálivkou.

Množení

Hippeastrum kultivar, foto med

Množení je možné dceřinými cibulkami, které během dvou let vykvetou.

Přínos

Zdobí interiér a potěší oči i srdce. Vhodný k slavnostnímu aranžmá – více ZDE.

Diskuse uzavřena.

Přejít nahoru