V sychravém podzimu plném dešťů, mlh a lezavého chladna snadno propadneme truchlivým myšlenkám. Spadané listí a holé větve stromů jakoby značily pomíjivost života a nejeden z nás vzpomene na blízké, kteří odešli na věčnost. A právě zesnulým je zasvěcen 1. listopad (Svátek všech svatých) a 2. listopad (Památka zesnulých). Jaké vybereme květiny pro zesnulé?
Historické nálezy po celém světě dokládají, že respekt a obavy ze smrti a smutek nad ztrátou bližních odedávna doprovázely lidstvo ve všech kulturách a po celém světě. V rámci zprvu pohanských, později církevních slavností se lidé modlili a přinášeli oběti pro zesnulé. Od roku 998 se v osmnácti evropských státech ustálila tradice svěcení zesnulých v prvních listopadových dnech.
Oběti a květiny pro zesnulé
Naši předkové na hroby svých zesnulých kladli kaménky, my jsme je nahradili květinami, věnci a hořícími svíčkami. Květiny jsou pro zesnulé, ale mají také za úkol rozveselit, zahřát u srdce, zlepšit náladu.
Jiřiny a astry
Jako hrnkové rostliny skvěle uplatníme jako smuteční květiny jiřiny nebo astry. Vydrží na hrobech velmi dlouho, zejména pokud jsou příznivé povětrnostní podmínky. Pokud se rozhodneme zasadit hrnkovou rostlinu do země, měli bychom květináč vložit co nejhlouběji, aby byl stabilní a rostlina měla dostatek vody.
Vřesovce
Velmi vděčnou a odolnou hrnkovou rostlinou je Vřesovec (Erica). Nabízí se v barvách květů růžových, červených až tmavě purpurových. Nepotřebuje žádnou zvláštní péči, vystačí jen s dobrou zálivkou. Na hroby ho můžeme vysadit i bez hrnků, protože se mu venku dobře daří.
Chryzantémy
Zářivými barvami a podobou slunce se vyznačují na podzim kvetoucí chryzantémy. Na hřbitovech převažují hrnkové anebo jako součást rozličných květinových vazeb, kterými právě v období Dušiček zdobíme hroby. Pro smuteční účely jsou vhodné nejen věnce, ale například i kříže. Velmi efektní je i použití svíček, které spolu s květy důstojně vyzdobí místo věčného odpočinku našich blízkých. Je možné koupit již naaranžované útvary, anebo ještě lépe pokusit se vytvořit nápaditý věnec nebo aranžmá vlastními silami. K tomu je třeba vypichovací hmota, květy chryzantém, svíčky a šikovné ruce. Chryzantémy jsou vysoce trvanlivé, barevné i tvarově rozmanité a jejich obliba stoupá s každým nově vyšlechtěným druhem. Období jejich květu bylo nejspíš i důvodem, proč si vysloužily pověst květin smutečních. Dnes to však již tak docela neplatí, neboť právě chryzantémy jsou stále více nedílnou součástí interiérových květinových výzdob.
Chryzantémy v interiéru
Při správné péči vydrží v porovnání s ostatními řezanými květy velmi dlouho, nemění tvar, barvu, neopadávají a zůstávají stále krásné. Chryzantémy dostaneme v široké škále zabarvení i v nejrůznějších tvarech a uspořádání okvětních plátků. Abychom je uchovali co nejdéle čerstvé, měli bychom dodržet několik pravidel:
- Jakmile chryzantémy přineseme domů, odstraníme ze spodní části stonků listy, aby se ve váze neocitly pod vodou, netlely a nezkazily vodu.
- Konce stonků šikmo seřízneme, aby plocha, kterou bude květina přijímat vodu, byla co největší. Stonek lze nastřihnout i podélně.
- Do vody přidáme a zamícháme výživu pro řezané květy.
- V interiéru do vázy s chryzantémami pro lepší příjem vody přidáme několika kostek ledu.
- Vodu vyměňujeme nejméně po týdnu, a stonky pokaždé znovu seřízneme, stejně tak znovu přidáme výživu pro řezané květy.
- Není nutné stonky utopit ve vodě, bohatě postačí, když voda ve váze sahá pouze 2-3 centimetry vysoko, aby konce stonků byly ponořené, zabrání se tak tlení zbytků listů. Vodu je však nutno častěji vyměňovat.