Vánoční stromeček z větví

stromecek-z-vetvi
Vánoční stromek z větví, foto med

Vánoční stromeček neodmyslitelně patří k Vánocům, čehož také patřičně využívají obchodníci. Cena stromku představuje poměrně vysokou položku rozpočtu značné části domácností, se kterou je třeba počítat. I tady však můžeme ušetřit, pokud nám bude stačit malý vánoční stromeček z větví.

Ozdoby na stromku, foto med

Vyrobíme si stromek z větviček smrku nebo jedle, které jsme nasbírali v lese. Kromě větviček jednoho druhu jehličnanu (smrkové a třeba borovicové větve na jednom stromku by vypadaly opravdu velmi nepřirozeně) – a mělo by jich být dost, aby byl stromek pěkně hustý, budeme potřebovat i nějakou rovnou větev nebo násadu od koštěte nebo podobnou tyč na kmen stromku, velký květináč (případně pěkný obal na květináč, například proutěný), sádru, 2,5 cm dlouhý hřebík, králíkářské pletivo (hustota 2,5 cm) a jemné drátky.

Postup výroby stromečku na drátěný kužel

Stromeček z větví, foto med
 1. Začneme výrobou kostry stromečku, která musí být dostatečně pevná, aby se nezřítila. Silnější tyčku (větev…), která bude sloužit jako kmen, postavíme do středu květináče, obložíme kameny, a když stojí dostatečně rovně, zalijeme ji sádrou. Sádru rozmícháváme tak, že práškovou sádru sypeme do vody a ne naopak.
 2. Jakmile sádra dostatečně ztuhne a tyč dokonale drží, opatrně zatlučeme na její vrchol hřebík.
 3. Z králíkářského pletiva vytvarujeme kužel výšky upevněné tyče. Pletivo můžeme dát dvojitě. Vrchol kužele pak připevníme drátkem k hřebíku na špičce tyče.
 4. Poté zespoda začneme do pletiva zapichovat větvičky tak,
  aby byly pevně zasazené v pletivu a svíraly s květináčem správný úhel. Pokračujeme směrem vzhůru. Tvar stromečku musí vypadat přirozeně. Skončíme méně než deset centimetrů pod vrcholem.
 5. K dokončení stromečku použijeme kratší větvičky: nejprve se sklonem dolů, špičku pak vytvarujeme pěkně směrem vzhůru.
 6. Stromeček ozdobíme koulemi a dalšími ozdobami, které věšíme na drátěnou kostru, ne na větvičky, použijeme-li mašle, upevníme je na dlouhé drátky, které zapichujeme do pletiva.

Postup výroby stromečku z navrtané tyče

Potřebujeme silnější tyč, drátky, větve jehličnanu, vrtačku, lepidlo na dřevo.

stromecek-z-vetvi
Stromek z větví, foto med
 1. Tyč, nejlépe namořenou na hnědou nebo hnědozelenou barvu, umístíme do květináče a zalijeme sádrou jako v předchozím případě.
 2. Kolem dokola navrtáme ve třech až čtyřech patrech otvory pro zasazení větví.
 3. Na nejnižší patro vybereme nejdelší větve, na další patro střední a nejvýše pak umístíme nejkratší větvičky. Konce větví seřízneme, namočíme do lepidla a zasadíme do vyvrtaného otvoru. Postupujeme zdola nahoru. Silnější větve můžeme ještě upevnit drátkem.
 4. Nakonec stromeček ozdobíme raději lehčími ozdobami, například háčkovanými, nebo slaměnými anebo z pedigu na špičku připevníme velkou hvězdu, která důkladně zakryje použitý materiál.

Tip na ozdoby

Vánoční ozdoby, foto med

Pokud nemáme ozdoby, můžeme si je snadno vyrobit například tak, že těstovinové mašličky připevníme na dlouhé drátky a suché je po obou stranách nastříkáme sprejem načerveno, případně je natřeme například červenou temperou a a po uschnutí přestříkáme lesklým lakem.

Přejít nahoru