Háčkované vánoční ozdoby – návod

háčkované koule na vánoční stromeček
Háčkované vánoční ozdoby, foto med

Háčkované vánoční ozdoby z jemné bílé příze vypadají na vánočním stromku něžně a romanticky. Báječně se hodí i na ozdobení větvičky chvojí nebo jako dekorace na slavnostně prostřený stůl. Vzhled jednoho obyčejného tvaru se může proměnit, použijeme-li více barev a různě silné příze. Nejdůležitější je ale uháčkované ozdoby naškrobit a nechat uschnout na formě.

Připravíme si háčkovací bílou přízi č. 20, háček o síle 1,25 mm a kdo chce, může háčkování ozdobit perličkovými korálky na špice hvězdy. Další důležitou pomůckou je pingpongový míček nebo polystyrénové kuličky, případně i plastové vajíčko z kinder vejce. Nejlepší je pochopitelně forma – na kouli, na zvonek…

Sněhová vločka

Šestistrannou sněhovou vločku po dokončení naškrobíme a vypneme na polystyrénovou podložku pomocí špendlíků.

Tip: množství háčkovaných vloček můžeme spojit dohromady a vytvořit tak dečku nebo ubrus.

Pracovní postup

Háčkované sněhové vločky, foto med
  1. Uděláme 12ř, a nař do prvního ř spojíme do kroužku
    Kolo 1 3ř, do kroužku uděláme 2DS, 5ř, (3DS, 5ř) pětkrát, nař do posledního ze tří ř na zač řady (6 oček)
  2. Kolo 2 nař do mez pátého ř. 4ř, 4DS, 4ř, 5DS * do další mez uděláme (5DS, 4ř, 5DS). Opakujeme od * pětkrát, nař do čtvrtého ř.
  3. Kolo 3 nař do násl mez 4ř, 3ř, 3DS, 3ř, 4DS, 3ř * do další mez uděláme (4DS, 3ř, 4DS, 3ř). Opakujeme od * pětkrát, nař do čtvrtého ř.
    Kolo 4 nař do další mez. (3ř, 2DS, 3ř, 3DS) do mez 6ř, 1KS do mez 3ř, 6ř * (3DS, 3ř, 3DS do násl mez 4ř, 6ř, 1KS do mez 3ř, 6ř). Opakujeme od * pětkrát, nař do třetího ř.
  4. Kolo 5 nař do smyčky 3ř (3ř, 1DS, 3ř, 2DS) do mez 3ř, 6ř, 1KS do mez 6ř, 3ř, 1KS do mez 6ř, 6ř * (2DS, 3ř, 3DS všechny do mez 3ř, 6ř, 1KS do mez 6ř, 3ř, 1KS do mez 6ř). Opakujeme od * pětkrát, nař do druhého ř.
  5. Zakončíme a zapošijeme volné konce. Našpendlíme na látku rozprávného tvaru, napneme šest vrcholů hvězdy a přes vlhkou látku přežehlíme.
  6. Na každý vrchol hvězdy můžeme přišít tři perličkové korálky. Pokud uháčkujme jen první dvě řady, vznikne malý motiv, který se perfektně bude hodit do rámečku na brož.

Háčkované koule

Uháčkujeme dvě stejné sněhové vločky. Namočíme je do hustého škrobu a sestehujeme je na pingpongový míček. Necháme důkladně vyschnout. Stehování rozpáráme, míček vyndáme a obě polokoule k sobě opět sešijeme.

Háčkovaný zvonek

Háčkované zvonečky, foto med

Naškrobenou sněhovou vločku přišpendlíme přes půlku plastového vajíčka z kinder vejce k polystyrénové desce a necháme uschnout.

Nejpoužívanější zkratky háčkování podle vzoru

Všechny návody na háčkování se zapisují pomocí zkratek a speciálních symbolů, aby byly co nejsnáze srozumitelné.
Doh – dohromady
DS – dlouhý sloupek
2nDS dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
m – mezi
mez – mezera
nah – nahodit
nař – nahazovaný řetítek
násl – následující
o (oo) – očko (očka)
op – opakovat
PDS – polodlouhý sloupek
pok – pokračovat
při – přidat
sm – smyčka
stř- střídavě
ř – řetízek
řd – řada
řo – řetízek na obrácení práce
ujm – ujmout
v – vzor
vyn – vynechat
z – začátek

Přejít nahoru