Řezané květiny pro zpříjemnění zimy

Růže, nevadlec a čokoláda
Aranžmá s čokoládou, foto med

Když za okny zuří metelice, sníh a déšť promění zahradu v kaluž mrznoucího bláta, je nám doma ve vyhřátém pokojíku dobře, jako v hnízdečku. Příjemný pocit zvýšíme, když do svých domovů vneseme živé květiny, které můžeme zajímavě kombinovat s různými přírodními materiály. Květiny pro zpříjemnění zimy v přírodních aranžmá budou svítit jako drahokamy.

Květiny pro zpříjemnění zimy jsou například květy orchideje Phalaenopsis, česky Můrovec, které vypadají jako zahradní motýli na větvičce. Také Kaly bordó s nachovým nádechem vypadají tajemně. Tulipány, dlouhé trubky květů Hvězdníků a sametové Růže jsou krásné samy o sobě a můžeme z nich aranžovat vazby ve tvaru hnízda, různé girlandy a volné biedermeierovské vazby.

Barevné kaly

Kala, Kornoutovka, Zantedeschia, foto med

Kaly (Zantedeschia) se kdysi používaly hlavně do vazeb pohřebních kytic, v některých zemích naopak do kytic svatebních. Poté, co byly vyšlechtěné do mnoha barevných odstínů, jsou vyhledávané všemi, kdo profesionálně i jen pro radost aranžují květinové vazby. Jejich pružné stonky lze totiž snadno vplést do neobvyklých aranžmá. Většina kal pěstovaných k řezu jsou různé odrůdy druhu Zantedeschia aethiopica. Rodový název odvozujeme od jména botanika Zantedeschiho a druhový název aethiopica znamená Ze země Maurů nebo také Sluncem pečená. Květy kal odlehčují struktury aranžmá s robustními doprovodnými materiály, jako například větší větve. Odrůdy tmavších odstínů jsou ideální pro kombinace s hnědými a zelenými tóny.

Rychlené tulipány

Tulipán, foto med

Další květiny pro zpříjemnění zimy Tulipány (tulip) na dlouhých stoncích ztělesňují eleganci. Ty červené tulipány mají stejný symbolický význam jako rudé růže – můžeme je použít k vyznání lásky. Tulipán byl původně v Holandsku v 17. století předmětem sběratelské mánie. Vyšlechtili ho do mnoha tvarů a barev, a také, aby vykvetl v zimním období. Dnes je tento posel jara k dostání jako zimní řezaná květina, a zútulní náš domov, i když venku řádí zima. Tulipán je zvláštní i tím, že i po odříznutí jeho stonek roste ve váze dál. Využitím této vlastnosti dosáhneme v aranžování překvapivých výsledků. Jsou proto vhodné do vazeb s drobnými větvičkami i robustnějšími větvemi. Tulipány, které koupíme i s cibulkou, lze používat i ve vazbách bez vody.

Klasické růže

Růže, foto med

Svůdné Růže (Rosa), které již staří řečtí básníci opěvovali jako královnu květin, vetkneme do svazku větviček. Také význam růže jako symbolu lásky má kořeny v dávných dobách. První rudá růže vyrostla, když byl Afroditin krásný milenec Adónis smrtelně raněn. Podle římské mytologie hrál svou roli i bůžek lásky Kupid. Když tento Venušin syn líbal růži, bodla ho včela. Ze vzteku vystřílel všechny šípy do růžové zahrady. Od té doby prý mají růže trny. Neverbální tajná mluva pomocí květin kdysi vznikla v harémech orientu. Růže se zde často používala k předávání vzkazů mezi tajnými milenci. Růže se k podobnému účelu používají v kyticích a květinových aranžmá v souladu s trendem této zimy.

Tajemný Phalaenopsis

Phalaenopsis, foto med

Květy orchideje rodu Phalaenopsis (více ZDE) s jemnou kresbou jsou stejně trvanlivé jako krásné, přestože vypadají nesmírně křehce. Můžeme se koupit v celé řadě barevných variant, zejména bílé, růžové a žluté, v aranžmá jsou zajímavé všechny nachové odstíny. Květy jsou barvou, tvarem a kresbou tak krásné, že mohou stát samotně ve váze. Název Phalaenopsis doslova znamená připomínající můru a vypadá jako exotický motýl, s nímž se někdy zaměňuje. Phalaenopsis je jedním z korunních klenotů trendu letošní zimy.

Hvězdník – Rytířská hvězda

Hvězdník, foto HKK

Rytířská hvězda je lidový název Hvězdníku. To proto, že její květy měly původně hvězdicový tvar. Odrůdy, které se nyní pěstují k řezu, mají tvar nálevkovitý. Duté stonky nesou až čtyři, někdy i pět okouzlujících květů. Jsou vyšlechtěné i miniaturní odrůdy, které mají malé, sametové květy a svou velikostí jsou ideální pro použití v kyticích a květinových aranžmá. Nabízejí se v široké paletě barev od temně rudé přes růžovou, lososovou, oranžovou až po bílou. Existují i dvoubarevné kultivary, z nichž některé mají bílé květy s kontrastním okrajem.

Frézie – vonné a pestré

Květiny Frézie, foto HKK

Frézie (Freesia) byly vypěstované z kapské konvalinky a některé odrůdy mají stonky dlouhé až 50 centimetrů. Původní druh měl žluté květy, šlechtěním vznikly odrůdy bílé, růžové, nachové, hnědé a oranžové. Řezané frézie jsou oblíbené pro jemnou vůni. V zimních aranžmá je aranžujeme mezi kameny, větvičky, dřevo a mech, neboť jejich květy mezi hrubším okolním materiálem vynikají.

Přejít nahoru