Úplně nejdůležitější je, pro koho stromeček zdobíme, zda pro malé děti, pro velké anebo sami pro sebe. Každá věková skupina dává totiž přednost zcela odlišnému strojení vánočního stromku. Tak abyste nedopadli, jako moje kamarádka, která se jedny Vánoce rozhodla, že udělá nádherný stylový vánoční stromeček podle módního časopisu. Navěsila na něj červené koule a na větvičky navázala desítky mašlí. Zabralo jí to půl noci, ale z výsledku byla nadšená. Ráno, když děti stromeček uviděly, plakaly, proč prý mají tak strašně ošklivý stromeček, když byly hodné.
Stromeček pro malé děti
Stromeček pro děti by měl podle jejich představ především být až do stropu. Naprostá většina dětí miluje kýčovité a přeplácané stromečky, které se třpytí zlatem, je na nich spousta barevných ozdob, které mají tvar různých zvířátek a ptáčků, nebo třeba sněhuláci, muchomůrky, jablíčka, komety, panáčci a dalších. Jsou ale pyšné, když se mezi ozdobami na stromečku objeví i ty, které vyráběly ve školce, ve škole nebo doma. Také se jim líbí, když světýlka na stromku svítí různými barvami a blikají. Udělá jim radost čokoláda v barevném staniolu visící na větvích, kterou v průběhu Vánoc tajně loupí a mlsají. Nezbytný je zvonek, na který zazvoní Ježíšek.
Stromeček pro teenagery
Také náctiletí mají rádi kýčovitě ozdobené vánoční stromky. Dorůstající chlapce nejvíc zajímá jídlo a co se týká stromečku, bývají to živé svíčky a prskavky. Kdežto náctileté slečny by na něj nejraději naplácaly všechno, co je romantické a nejlépe v růžových barvách – koule, srdíčka, ale i plyšáky, hlavně jednorožce, a kdyby byly úplně po jejich, propašovaly by i sem také fotky oblíbené skupiny, například One Direction nebo toho úžasného Justina Biebera. Výška stromku již není podstatná, místo čokolády v barevném staniolu stačí čokoládové zlaťáky. Stromek by neměl být odlišný od stromků v domech jejich kamarádů, protože v tomhle věku není nic strašnějšího, než se lišit.
Stromečky pro dospělé
Když děti odrostou a odejdou z domu, je na čase ozdobit si stromeček podle svých představ. Někdo z nás konečně vytáhne starodávné ozdoby po babičce, které děti nikdy nedovolily na stromek pověsit. Jiný si ustrojí stromeček staročesky – napeče a ozdobí perníčky, do kterých nezapomněl udělat třeba brčkem dírku na zavěšení. Přidáme malá červená jablíčka na stužce, vlašské ořechy, na které tavnou pistolí připevníme poutko ze zlaté nitě. A hlavně nezapomeneme na slámu – slaměné řetězy, hvězdičky a jiné ozdoby dělají radost opravdu jen dospělým. A protože jsme zodpovědní, zapálíme na stromku skutečné svíčky. Také můžeme vánoční stromek ozdobit v jednom tónu koulemi, mašličkami a živými květy zavěšenými na větve v malých baňkách s vodou. Možností je spousta, dnes už si do výsledné podoby nemusíme nechat mluvit, konečně ani od manžela, který žádný stromek nechtěl, protože: „… za ty prachy jsme mohli mít celou husu!“