O Štědrém večeru, když vyjde první hvězda, zasedne rodina k bohatě prostřenému stolu… Ano, ale víme, jak má správně vánočně prostřený stůl vypadat? Jakých zásad a pravidel se držet? Není každý z nás odborníkem na gastronomii a prostření svátečního stolu nemusí být pro každého tak úplně snadné. Jak to tedy udělat, když chodů bude více, a od štědrovečerního stolu se podle tradice nesmí vstávat?
Téměř v každé domácnosti předchází Vánoce shon točící se kolem vybírání a nákupu dárků, stromečku i potravin na přípravu svátečních pokrmů, pečení cukroví, úklid… Neměli bychom ale při všem tom shánění zapomenout koupit také květiny, které dekorují stůl, sváteční ubrus, svíčky, prostírky, ubrousky a další vánoční dekorace. Rozhodně bychom se neměli odbývat a slavnostní chvíle si opravdu příjemně užít. Na druhou stranu nechceme vytvářet něco, z čeho máme nejistý, až nepříjemný pocit. Nejvíce záleží na nás samotných a našem vkusu.
Základy prostírání
Připravení sváteční tabule je velmi individuální záležitost. Protože se jedná o štědrovečerní večeři, budeme prostírání ladit do vánoční atmosféry. S tím souvisí barva a výběr jídelního servisu, skla i ubrusu. Při významných večeřích používáme jednotný slavnostní servis. To platí i pro výběr skleniček. K servisům pak vybereme slavnostní ubrus. Je-li nádobí alespoň trochu neutrální, můžeme si každý rok pohrát s různě barevným laděním celého stolu. Někdy je zase příjemné, když je prostření každý rok, až na menší obměny, stejné. Na slavnostní stůl pokládáme nejlépe ubrus z přírodního vlákna. Ubrus na vánočně prostřený stůl by měl vždy přesahovat hrany stolu nejméně o 30 centimetrů. Na ubrus můžeme pod talíře rozmístit prostírání tvaru obdélníku nebo čtverce. Textilní ubrousky by měly mít rozměr nejméně 45 x 45 centimetrů.
Volba barev
Volba správné barvy je poměrně důležitá, neboť přispěje k navození vánoční atmosféry. Tradiční vánoční barvy jsou červená, zelená a zlatá. Ale běžně se používají i stříbrná, bronzová, fialová, zelená, modrá a vínová. Nejlépe působí kombinace dvou barev, zejména při výběru ubrusu, prostírek a ubrousků. Nejpůsobivější jsou kombinace, například červené a zlaté nebo zelené, krémové a zlaté, modré a stříbrné, zlaté a vínové nebo zelené. U výběru barev musíme přihlédnout k barvám a dekoru jídelního servisu. Jsou-li barva nebo dekor nádobí výrazné, musíme tomu přizpůsobit i odstíny a vzorování stolního textilu a ostatních doplňků. Toto barevné ladění je důležité – pokud je kombinace barev v pořádku, přehlédnou se i drobné chyby v prostírání. Jestliže nemáme jistotu, že dokážeme správně ladit barvy, měli bychom se držet hesel, že v méně znamená více a že v jednoduchosti je krása. Jde hlavně o to, aby sváteční tabule působila elegantně a vzbuzovala příjemné pocity.
Servírovací stolek nebo odkládací místo
Velmi vhodné bude odkládací místo, nejlépe servírovací stolek. Na něm můžeme mít zásobu čistého nádobí a odkládáme na něj i to použité. Servírovací stolek by měl mít dvě desky nad sebou. Nahoru patří mísy s jídlem, na spodní desku pak příbory, talíře na výměnu a také nápoje. Pamatujme, že na slavnostní stůl láhve s nápoji nepatří, maximálně šampaňské ve stříbrném kbelíku.
Příbory
Obecně platí pravidlo, že příbory klademe směrem od talíře. Nejblíže k němu je příbor pro hlavní chod, nejdále příbor na předkrm. Nůž položíme vpravo vždy ostřím směrem k talíři. Pokud začínáme polévkou, pak nejdále od talíře, na pravou stranu, položíme lžíci, pokud předkrmem, příbor na předkrm. Asi málokterá domácnost má speciální příbor na ryby, jiný na salát proto v praxi to asi bude vypadat následně: Vlevo od talíře položíme dvě vidličky, vpravo dva nože a lžíci. Dezertní příbor patří před talíř. Malá lžička se používá na pudink nebo krém, dezertní vidlička pro klasické dezerty, dezertní nůž a vidlička pak pro konzumaci sýrů a ovoce. Vlevo od talíře položte menší přílohový talířek, který dobře poslouží pro odkládání kostiček z ryby, ale i pro odložení již použitého příboru.
Skleničky
Relativně složitý problém má jednoduché řešení – k běžnému slavnostnímu stolování postačují tři sklenice. Nejblíže je sklenička na první nápoj, který budeme podávat. Obvyklá podáváme aperitiv, víno bílé nebo červené, vodu nebo pivo, tedy potřebujeme skleničku na aperitiv, na víno, a na vodu nebo pivo. Postavit je můžeme v řadě, do trojúhelníku či do oblouku. Jestliže podáváme sekt, skelničku na něj postavíme nejblíže.
Pravidlo pro prostírání
Přemíra porcelánu, skla a příborů na stole působí rušivě. Neměli bychom se proto snažit za každou cenu vše naskládat na stůl, proto je výhodný servírovací stolek nebo alespoň odkládací místo. Při uspořádání slavnostního stolu bychom se měli řídit pravidlem, že nedáváme na osobu více než tři kusy od všeho. Čtvrtá sklenice, příbor nebo talíř už nepůsobí na stole dobře.
Rostlinný materiál
Po základním prostření stolu vytvoříme vánočního aranžmá. Základem budou větvičky chvojí, dále můžeme použít šišky vlašské nebo lískové ořechy, sušené plátky pomeranče, jablek, hrušek, kdoulovce a samozřejmě živé květiny. Těch stačí jen několik, zato by měly být luxusnější. Například květ orchideje, anthurie, amarylis, anebo nějaké nové exotické odrůdy. Dbáme především na to, aby dekorace nebyla příliš veliká a nepřekážela při stolování, ale i na to, aby naopak nebyla nevýrazná. Pokud jsme květinové aranžmá umístili uprostřed stolu, nesmí nám výška květin vadit ve výhledu na ostatní spolustolovníky. Aranžujeme raději misku zvanou parter, která má podlouhlý a nižší tvar. Je vhodné a působí velmi hezky, ladí-li vybraná miska s jídelním či nápojovým servisem. Podporujeme tím harmonii na stole, kterou se snažíme vytvořit.