Vánoce našich předků, to bylo především celé adventní období plné zbožného rozjímání a vyznačovalo se zejména přísným půstem a vystříhání se světské zábavy. Ale to neznamenalo, že žádná zábava nebyla – pořádaly se četné lidové obřady spojené s dávnými zvyky a obyčeji.
Naši předkové se, podobně jako my, vlastně už celý prosinec na Vánoční svátky a na oslavu Nového roku pilně připravovali. Toto období nazývané Advent je rozděleno do čtyř týdnů. Komerčně se adventní neděle nazývají železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Každou tuto neděli se zapálí svíčka na adventním věnci. Během období Adventu se při mších v kostele zpívaly roráty, což jsou adventní písně o čtyřech slokách a refrénu a jejich obsahem je příprava na příchod Spasitele.
Co bývalo pod stromečkem
Je to možná překvapivé, ale nic, žádné dárky se pod stromeček dříve nedávaly. Vánoce znamenaly vzájemnou soudržnost rodiny, lásku, porozumění a radost. A tomu odpovídala i příjemná atmosféra: Od rána se topilo v peci a hospodář tajně zdobil stromeček. S první hvězdou si rodina sedla ke slavnostně prostřenému stolu. Všichni se pomodlili, hospodyně pak odebrala z mísy po lžičce pro každé domácí zvíře a poté s i podle hierarchie v rodině nabírali ostatní. Po večeři zazvonil zvonek, hospodář přinesl ozdobený stromeček, zpívaly se koledy a konaly vánoční obyčeje. Vyvrcholením večera byla půlnoční mše. Podle tradice první živý betlém uspořádal v roce 1223 František z Assisi a v té době také byla poprvé sloužena i půlnoční mše – u nás je nejznámější Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby.
Vánoční nadílka po reformaci
V době reformace se v Německu začalo s vánoční nadílkou. Jejím největším propagátorem byl Martin Luther. Dárky zpočátku dostávaly pouze děti. Později lidé obdarovali domácí chasu za celý rok práce. Děti a mladí lidé dostávali červená jablíčka, ořechy a sladké perníky, které jim měly dát moudrost, štěstí a zdraví a dvanáctileté děti začaly na Vánoce dostávat po stříbrné či zlaté minci, aby jim měla přinesly bohatství. Vánoce se zkomercionalizovaly až v polovině 20. století, kdy si lidé začali nadělovat i dražší dárky: u nás byla mezi nimi v padesátých letech jedničkou remoska.
Vánoční stromeček
Nejstarší doklad o vánočním stromečku jako symbolu vánočních svátků pochází z cechovní kroniky města Brém z roku 1570. Byla jím malá jedlička zdobená jablky, ořechy, datlemi a preclíky. Roku 1597 zase švýcarské město Basilej obcházeli krejčovští tovaryši se zeleným stromkem plným jablek a sýra. V 17. a 18. století se začalo zdobení stromku šířit mezi zámožnými rodinami a v šlechtických kruzích. V Praze se vánoční jedlička poprvé rozsvítila roku 1812, kdy ji ředitel pražského Stavovského divadla Liebich ozdobil v Libni pro své přátele. První stromečky byly zdobeny jablky, ořechy, mandlemi, preclíky a pečivem. Roku 1860 se poprvé na stromečku objevily svíčky.
Boží hod vánoční
25. prosinec je dnem oslav Kristova narození. Podává se slavnostní oběd na slavnostně prostřeném stole. Rodina by měla zůstat celý den pohromadě. Bývá zvykem, že tento den je jakákoli práce kromě činností spojených s vařením zcela zakázána. Lidé mají rozjímat nebo se bavit.
Svatý Štěpán
26. prosince je druhý svátek vánoční, tedy svátek svatého Štěpána. To byl mučedník, který neohroženě hovořil o vzkříšení Ježíše Krista a byl za to ukamenován – v Čechách býval tento svátek spojen s tradiční koledou. Na Štěpána odcházeli ze služby čeledíni i děvečky a na „odchodnou“ dostávali zvláštní koláč, tvořený třemi do kruhu spletenými prameny a ozdobený ořechy, rozmarýnem a pentlemi.
Kdo všechno naděluje ve světě dárečky
Ježíšek – Česko, Slovensko, Německo, Guatemala, Švýcarsko, Rakousko, Lucembursko, Kostarika, Kolumbie, Venezuela; Santa Claus – Kanada, USA, Irsko, Austrálie; Sinterclaus – Holandsko; Father Chrismas – Velká Británie; Pére Noël – Kanada, Francie; Papai Noel – Brazílie; Pai Natal – Portugalsko; Mikolaj – Polsko; Tři králové – Mexiko, Portoriko, Nikaragua, Argentina, Španělsko; Ukko – Finsko; Jultomten – Švédsko; Julenissen – Norsko; Julemanden – Dánsko; Děda Mráz – Ukrajina, Rusko; Děda Koleda – Bulharsko; Agios Vasilis – Řecko; Befana – Itálie; Dun Che Lao Ren – Čína; Hoteišo – Japonsko…