Ponožky na dvou jehlicích

Ponožky pletené na dvou jehlicích technikou hladce, obrace
Ponožky pletené na dvou jehlicích, foto med

Ručně pletené ponožky na dvou jehlicích mají pro mnoho lidí své kouzlo. Jejich přitažlivost není jen ve volených osobitých vzorech a barvách, ale především v tom, že jsou příjemně teplé. Pro nepřátele bačkor a ty, kdo se po bytě pohybují nejraději naboso, jsou v zimním období anebo tam, kde máme chladnou dlažbu, rozumným kompromisem. Hodí se i při cestování, případně na návštěvy, protože v kapse či kabelce nezaberou v mikroténovém sáčku příliš místa.

Na ponožky, které nosíme po bytě místo bačkor, můžeme vyžít i různé zbytky příze, a to i několikrát použité a vypárané ze starých svetrů, šál a dalších pletenin.

Příze

Dvakrát zdvojená příze, foto med

Pletací přízi vybíráme podle toho, jak teplý (silný) budeme chtít hotový výrobek mít. V případě ponožek, které doma nebo na chatě nosíme místo bačkor, by měla být dost silná, máme-li k dispozici různé zbytky přízí, můžeme tenké příze dávat dvojitě nebo trojitě. Na ručně pletené ponožky na dvou jehlicích můžeme využít všechny zbytky, ale i páranou přízi ze starých svetrů a šál.

Jehlice

Jehlice jsou buď s jedním nebo dvěma hroty a jehlice kulaté. Na většinu věcí se používají jehlice s jedním hrotem, které mají průměr od 2 do 10 mm. Sílu jehlic volíme podle síly příze, většinou je na přadenu nakreslená značka, která přímo doporučuje vhodné jehlice. Ale také hodně záleží, jak moc volně pleteme, nebo naopak, jak moc přízi utahujeme.

Zkušební vzorek

Každý oka jinak utahuje, proto doporučujeme uplést si zkušební vzorek cca 10 řad po 20 okách, který pak změříme krejčovským metrem. Změříme i obvod nohy nad kotníkem, vydělíme dvěma a zjistíme, na kolik ok potřebujeme začít.

Jak na to

Kromě obvodu nohy změříme i délku chodidla, které máme v úmyslu opatřit ponožkou. Měříme od paty do místa, kde vyrůstá malíček, neboť prsty budou schované ve špičce ponožky. Pleteme na dvou jehlicích a materiál přibývá tak, že oka přehazujeme z jedné strany na druhou. Barva ponožek může být libovolná. Chceme-li se zbavit hromady zbytkových přízí, můžeme plést každou řadu jinou barvou, nebo barvy pravidelně střídat po dvou, čtyřech nebo šesti řadách, pruhované může být i chodidlo. Také můžeme uplést ponožky jednobarevné či melírované s jedním nebo dvěma proužky pod patentem apod. Pleteme-li ze dvou nebo více barev, musíme dbát na to, abychom příze, kterými zrovna nepleteme, vedli vnitřkem ponožky. Uvnitř ponožky a pokud možno po stranách by se měly nacházet i uzlíky navazovaných přízí, aby při chůzi netlačily do chodidla.

Pracovní postup

Pruhované ponožky, foto med
  1. Nahodíme 18 ok (podle zkušebního vzorku) a patentem (1 oko hladce, 1 oko obrace) upleteme 10 (nebo podle záměru) řad. První oko nepleteme, sejmeme jej tak, aby vodící vlna směřovala od nás a na okraji pleteniny vznikl oblouček.
  2. Pokračujeme lícovým žerzejem (1 řada hladce, 1 řada obrace) 10 řad. Nyní začneme na začátku každé řady ujímat (spleteme 2 oka dohromady) Upleteme 6 řad, počet ok na jehlici je nyní 12.
  3. Nyní budeme na začátku každé řady oko přidávat tak, že na jehlici s oky nabereme 1 předchozí spletené oko, které upleteme. Dostaneme se zpět na původních 18 ok. Vznikla tak pata.
  4. Lícovým žerzejem pleteme do místa, kde na chodidle začíná malík. Tady začneme opět ujímat tak, že na začátku každé řady spleteme 2 oka. Na jehlici zůstane 8 ok. Navážeme jinou barvu příze.
  5. Upleteme špičku ponožky stejným způsobem jakým jsme pletli patu. Na jehlici nahodíme spletené oko z minulé řady a upleteme. Na jehlici máme opět 18 ok a hotovou špičku ponožky.
  6. Vrchní díl ponožky pleteme tak, že na jehlici nahodíme před začátkem každé řady oblouček (vznikaly na okrajích během dosavadního pletení), který pleteme dohromady s prvním okem.
  7. Barvy střídáme po dvou řadách. Na začátku každé řady musíme nahodit oblouček a splést ho s 1. okem. Pleteme lícovým žerzejem a posledních 10 řad upleteme patentem jako na spodní straně.
  8. V poslední řadě splétáme 2 oka v jedno, které vrátíme zpět a znovu splétáme s dalším okem až do posledního oka, které upleteme 2x a přízi odstřihneme. Háčkem zatáhneme do pleteniny a ponožka je hotová.

3 názory na “Ponožky na dvou jehlicích”

  1. M.Králová

    Pletla jsem naposledy před mnoha lety a nějak mi to nejde. Můžete mi prosím na mail napsat, kde dělám chybu. Pletu dle Vašeho návodu. Jen oko na konci řady pouze sejmu, aby se tvořil řetízek, tak jsem se to kdysi učila. Tam kde začíná pata, to ujímání jsem myslím zvládla. Problém mám s přidáváním ok, vypadá to divně, už jsem to asi 3x párala. Mohla byste mi prosím napsat jako pro blbce jak na to? A jak je to s tím pletením krajového oka a koncového oka mám v tom zmatek. Moc děkuji. M.Králová

    1. KB

      Dobrý den,
      pleťte až do konce, včetně posledního oka, na začátku druhé řady oko sejměte tak, aby přes něj příze, kterou pletete. Tak se vytvoří jakoby falešná oka, která při pletení od špičky nahoru splétáte s prvním okem řady. Když přidáváte oka na patě (špičce), prostě upletete oko, ale nestáhnete ho zcela z jehlice, ale upletete z toho ještě jedno oko – běžné rozšiřování.
      Redakce

  2. Julka

    Zdravím, chtěla bych přidat pár nápadů na pletené ponožky

Diskuse uzavřena.

Přejít nahoru