Zdobené svíčky pro kouzelné chvíle

Ozdobené svíčky ozvláštní interiér
Dekorační svíčky, foto HKK

Zdobené svíčky nás svým mihotavým plaménkem odedávna fascinují. Proto jim dáváme pro chvíle pohody a uvolnění přednost před elektrickým osvětlením. Slavnostně prostřený stůl nebo romantická večeře ve dvou i relaxační koupel jsou bez svíček nemyslitelné. Využití svíček je široké, svou roli hrají i ty vonné nebo zajímavě tvarované a zdobené.

Aby svíčka neprskala a vydržela o něco déle, nasypeme do zapálené svíčky špetku soli. Jestli chceme omezit stékání horkého vosku, namočíme svíčky ho slaného roztoku.

Svíčky v bytě

Ozdobené svíčky, foto med

Využití svíček v jednotlivých částech domu nebo bytu je téměř neomezené s jednou výjimkou – zcela jistě nemají co dělat v dětském pokoji. V koupelně vytvoří příjemnou voňavou atmosféru – díky zvýšené vlhkosti a teplotě se tu vůně šíří intenzivněji – a po takové relaxační koupeli budeme jako znovuzrození. Ložnici i celý byt si můžeme po příchodu z práce příjemně provonět, abychom si pak lépe odpočinuli. Neměli bychom to ale přehnat ani s intenzitou ani s mícháním vůní, abychom si místo odpočinku nepřivodili nevolnost.

Ryté svíčky

Zdobené svíčky, foto med

Použijeme potahovanou svíčku, tedy takovou, která je barevná jen na povrchu a uvnitř bílá. Budeme potřebovat malá rydla, například na linoryt, a nožík. Svíčku držíme v ruce a malým rydlem opatrně a pomalu nařízneme povrchovou barevnou vrstvu. Tu pak v zamýšleném dekoru opatrně odstraňujeme tak, aby se neodštípla tam, kde by to bylo nežádoucí. Svíčka musí mít pokojovou teplotu, kdyby byl vosk příliš studený, lámal by se – stačí, když ji zahřejeme v ruce. Práce vyžaduje trpělivost a odrývání po malých kouskách.

Svíčky s dekupáží

Opatříme si bílé svíčky, ubrousek s vhodným motivem, lepidlo na svíčky (Lepidlo je na bázi vody a prodává se v balení po 150 ml ve výtvarných potřebách), nůžky a plochý štětec. Vhodnější jsou silné svíčky, aby byl obrázek dobře vidět. Z ubrousku vystřihneme motiv a oddělíme všechny vrstvy kromě té, na které je natištěn obrázek. Ten přiložíme na zvolené místo a plochým štětce namočeným do speciálního lepidla na svíčky ubrousek přetřeme (stejně jako při klasické dekupáži, aneb ubrouskové technice). Opatrně lepidlo roztíráme jen jedním směrem, aby se ubrousek neprotrhl. Po zaschnutí lepidlo zprůhlední.

Přejít nahoru