Krabičky na dárky

zelené krabičky na dárky různých tvarů
Krabičky na dárky, foto med

Jsou lidé, kteří si o sobě myslí, že nedokáží pěkně zabalit ani obyčejnou krabici. Ale jakmile se jim ukáže, jak na to, už to budou vždycky umět a z jejich rukou budou vycházet elegantně zabalené dárky. A stejně jednoduché je si vyrobit ozdobné krabičky na dárky bez použití lepidla. Když se je naučíme skládat, můžeme je využít nejen k zabalení vánočních dárků, ale i k dalším různým příležitostem. 

Zabalené krabičky dárků, foto med

K pěkně zabalenému dárku v krabici potřebujeme jen trochu pečlivosti, pak už stačí jen dodržet několik zásad:

Pracovní postup

Střih krabičky, foto med
 1. Položíme krabičku na arch balicího papíru a rozměříme si velikost. Papír, přehnutý přes celou krabičku, by ji měl po stranách přesahovat o polovinu výšky plus dva a půl centimetru. Na šířku počítáme se dvěma centimetry.
 2. Kouskem lepicí pásky zachytíme papír ke krabičce, aby držel a neotáčel se. Pokud máme papír s pravidelným vzorem, dáme pozor, aby na spoji vzor zapadl do sebe.
 3. Přeložíme druhou stranu papíru a okraj založíme, aby vypadal úhledně. Přilepíme kouskem pásky – nejlépe bude vypadat oboustranná lepicí páska, se kterou okraj přilepíme zespodu.
 4. Horní stranu papíru přehneme na stranách přes okraj a zachytíme oboustrannou lepicí páskou.
 5. Boční chlopně přehneme šikmo dovnitř a okraj spodní strany přeložíme dovnitř.
 6. Spodní stranu pak už jen zvedneme a přichytíme lepicí páskou.
Skládání krabičky, foto med

Výroba krabičky na dárky

Plánek na výrobu krabičky, foto med
Skládání krabičky, foto med
 1. Obyčejnou čtvrtku nabarvíme podle potřeby vodovými barvami, které necháme zaschnout. Případně karton natřeme nebo nastříkáme lakem či barvou s lehkým zlatavým nádechem.
 2. Po zaschnutí na něj přeneseme míry z šablony a tvar pečlivě vystřihneme. Nižší míry označují víko, vyšší (za lomítkem) vlastní krabičku.
 3. Tupým nožem rýhujeme všechny linky, kde budeme  karton ohýbat.
 4. Jednotlivé díly podle rýh ohneme. Krabičku i víko pak snadno složíme, navíc zcela bez použití lepidla.
 5. Na víko přilepíme (například tavnou lepicí pistolí) nějakou vhodnou dekoraci, například rybku z pedigu, hedvábnou květinu, šištičky, sušený plátek citronu nebo pomeranče s hvězdičkou badyánu a další jiné ozdoby podle vlastní volby.  Nezapomeneme ani na jmenovku.
Přejít nahoru