Pokojové květiny před zimou

pokojové květiny - Alokázia, Guzmánie. Vrísea
Pokojové květiny před zimou, foto med

V zimě mají pokojové květiny většinou trochu jiné požadavky než v ostatních ročních obdobích. Denního světla si užijí méně a většinou jsou v prostorách, které jsou vytápěné, často i přesušené, což jsou podmínky pro výskyt škůdců, zejména svilušek. Řekneme si, co dělat, aby naše pokojové květiny před zimou toto období přečkaly zimu v co nejlepším stavu.

Každá pokojová rostlina má trochu jiné požadavky. Některé nesnášejí suché teplé prostředí, jiným se nejlépe daří v panelových domech. Obecně jsou ale jejich nároky podobné.

Teplota

Africká fialka, Saintpaulia, foto med

Kdybychom se měli vyhnout teplotním výkyvům a suchu, museli bychom pokojové rostliny pěstovat v uzavřené vitríně. S teplotou jsou vždy trochu problémy – když je v místnosti chladno, a květiny zaléváme tak, jak jsme zvyklí během celého roku, může je napadnout plíseň šedá (Botrytis). Když je teplo a sucho, mohou se na rostlinách objevit pavučinky, které si upředly svilušky. Máme-li zimní zahradu, měli bychom zde udržovat teplotu mezi 7-10 °C. Dáváme pozor, aby ani v noci neklesala pod 5 °C.

Zálivka a hnojení

V zimě zálivku omezíme tak, aby substrát mezi jednotlivými zálivkami stačil na povrchu oschnout. Máme-li ústřední vytápění, které v zimě vysušuje vzduch v místnostech, může se stát, že některým pokojovkám začnou hnědnout okraje nebo špičky listů. To je znamení, že, potřebují vlhčí vzduch. Řešením je seskupit rostliny dohromady, aby se kolem nich vytvořilo vlhčí mikroklima. Také můžeme naklást do misky kamínky nebo hrubý štěrk, zalít ho vodou a na to rostlinu postavit. Třetím řešením je pravidelné rosení vlažnou vodou, aby pokojové květiny byly ve vlhkém prostředí. Hnojíme pouze rostliny, které v zimě kvetou nebo hodně rostou.

Zvláštní rady pro pokojové rostliny

Kvetoucí rostliny

Primule, foto med
  • Africké fialky nebo správněji Jonátky africké (Saintpaulia ionantha) můžeme povzbudit ke kvetení v zimě tím, že je večer postavíme pod lampu, která v nich vzbudí dojem, že se dny nezkrátily.
  • Prvosenky (Primula obconica) kvetoucí v zimě je nutné postavit na světlé místo.
  • Chryzantémy (Chrysanthemum) – ostříháme zvadlé květy, podpoříme tak nové.
  • Lilek korálový (Solárium pseudncapsicum) – zaštípneme všechny nové přírůstky, aby bylo lépe vidět nádherné kulovité plody.

Pokojové cibuloviny

Brambořík, foto med
  • Hlízy pokojové keříčkovité rostliny s názvem Honzík nebo Bouloň (Achimenes hybrida)  uložíme v suchu a chladu (můžeme i ve tmě). Achimenes kvete drobnými bílými, růžovými, červenými, oranžovými, modrými nebo vínovými květy trubkovitého tvaru, listy na podzim opadávají.
  • Zvadlé květy a žloutnoucí listy Bramboříku (Cyclamen persicum) odstraníme opatrným odtrhnutím od hlízy.
  • Gloriózy ( Gloriosa ) jakmile odkvetou přestaneme zalévat. Stonky poté odumřou, necháme je úplně vyschnout a zazimujeme.
  • Hvězdníky (Hippeastrum) začneme mírně zalévat, aby znovu začaly růst a vykvetly v období Vánoc.
  • Valoty (Vallota speciosa) – nižší druh hvězdníku – udržujeme ve vlhku, dokud nezačnou na jaře znovu růst.

Kaktusy a jiné sukulenty

Echeveria a Aloe, foto med
  • Většina kaktusů a sukulentů má v zimě vegetační klid. Umístíme je na velmi světlém místě v chladné místnosti s teplotou kolem 10 °C. Kromě Vánočního kaktusu (Schlumbergera truncata) udržujeme kaktusy i sukulenty téměř suché.
  • Sukulent Echevérie (Echeveria) nesnáší mráz, v zimě vy teplota neměla klesnout pod 7 °C. Zaschlé květy a listy odstraňujeme, aby rostlinu nenapadl 

Orchideje

Orchidej, foto med
  • Orchidejím Cymbidium  omezíme zálivku, substrát udržujeme jen mírně vlhký, rozhodně ne promočený. Budou-li v teplotě kolem 15 °C a na dobře osvětleném místě, pokvetou nejméně šest týdnů.
  • Až do začátku jara kvetou orchideje střevičníkovce (Paphiopedilum). Měli bychom je umístit z dosahu přímého slunce při teplotách 13-18 °C.
  • Orchideje Můrovce (Phalaenopsis) lépe pokvetou, když jim začátkem zimy dopřejeme měsíc vegetačního klidu v chladnější místnosti a bez zalévání.
  • Dendrobium (Orchidaceae) potřebují také přes zimu omezit zálivku, budou ale lépe prospívat, když je budeme občas rosit.
Přejít nahoru