Orchidej Phalaenopsis, Můrovec – pěstování

růžové květy orchideje Phalaenopsis
Orchidej Phalaenopsis, Můrovec. foto med

Jestliže s pěstováním orchidejí začínáme, nespleteme se, když začneme právě s Phalaenopsis. Je ale třeba říct, že tato bohatě kvetoucí exotická rostlina nemá příliš v oblibě kuřáky. Orchidej Phalaenopsis, Můrovec je vhodná i do panelákových bytů s ústředním vytápěním a poměrně suchým vzduchem, ovšem za předpokladu, že ji budeme pravidelně zavlažovat. Za péči se nám odvděčí nádherným a velmi dlouhým kvetením.

Orchidej Phalaenopsis, foto med

Rod orchidejí Phalaenopsis (vyslov falenopsis), Můrovec nabízí k bytovému pěstování asi padesát vyšlechtěných kultivarů. Většinou jsou odolní a při dobré péči kvetou třikrát v roce po asi třech měsících. Tuhé dužnaté listy Můrovce jsou uspořádané v přízemní růžici, z jejíhož středu vyrůstá květní stvol s postupně rozkvétajícími květy. Můžeme si vybrat z široké škály barevných odstínů od bílé, žluté, růžové po temně fialovou a všechny barvy navíc mohou mít zajímavé vzory. Phalaenopsis roste v přírodních podmínkách epifyticky, to znamená, že je uchycen na kmenech a ve větvích v korunách stromů tropických deštných lesů. Silné vzdušné kořeny dosahují značné délky.

Odrůdy a kultivary

Můrovec, foto med

Rod Phalaenopsis dělíme do devíti sekcí, které se dále šlechtí na hybridy. Aphyllae je málo olistěný druh s krátkými květními výhony. Patří sem P. stobartiana a P. wilsonii. Amboinenses má na pysku štíhlý výběžek, kultivary jsou např. P. gigantea, P. javanica, P. micholitzii… Do sekce Fuscatae patří P. fuscata, P. kunstleri, P. cochlearisParishianae má široký květní pysk a zahrnuje P. parishii a P. apendiculatu. Do sekce Phalaenopsis patří velkokvěté odrůdy s dvěma bičíky na spodním pysku květu, např. P. afrodite, P. amabilis, P. stuartianProboscidioides bičíky nemá a jedná se např. o P. lowie. Polychillos zahrnuje šlechtěnce P. lamelligera, P. pantherina, P. valentinii… Do Stauroglottis patří P. equestris a P. lindenii. Do deváté sekce Zebrinae řadíme zejména hybridy vhodné k řezu – např. P. speciosa, P. pallens, P. modesta

Stanoviště

Phalaenopsis vyžaduje světlé stanoviště, bez dopadu přímých slunečních paprsků. Vhodný je okenní parapet směřující k východu.

Pěstování

Phalaenopsis, foto med

Pro zdárné pěstování můrovců je důležitá celoročně stálá pokojová teplota pohybující se mezi 19 a 23 °C (v zimě minimálně 15 °C) a pravidelná zálivku měkkou vodou. Nejlépe uděláme, když květinu i s nádobou jednou za týden ponoříme do vody, necháme ji asi hodinu nasát a poté přebytečnou vodu vylijeme, zejména ve středové růžici nesmí zůstat stát. Phalaenopsis na rozdíl od ostatních druhů orchideje, upřednostňují vlhký substrát (ne přemokřený) a občasné rosení. Substrát se skládá z hrubé borky, listí, kokosového vlákna, dřevěného uhlí a kousků molitanu či polystyrénu. Hnojíme mimo zimní období dvakrát do měsíce vícesložkovým hnojivem rozpuštěným v zálivce nebo speciálním hnojivem pro orchideje. Přesazování je vhodné po dvou až třech letech.

Kvetení

Můrovec, foto med

Celý proces od nasazení květního stvolu po vykvetení trvá téměř čtvrt roku. Rostliny lépe kvetou, když jim dopřejeme v období podzimu měsíční odpočinek s omezenou zálivkou v místnosti s nižší teplotou (asi 15 °C). Po odkvětu květní stvol necháme na rostlině, dokud se nevytvoří nový. Odstraněním bychom se připravili na dlouhou dobu o květy. Zdravá rostlina nesmí mít žádné tmavé skvrnky (hniloba), listy nesmí být svraskané (přemokření), konce vzdušných kořenů mají být svěže zelené. Zasychání a opadání poupat může nastat po přemokření rostliny nebo po napadení škůdci.

Množení

Orchidej Phalaenopsis, foto med

Na odkvetlých květních výhonech se mohou objevit kromě nových květních výhonů také nové mladé rostliny. Jakmile se vyvinou asi třícentimetrové kořínky a dva listy, odstřihneme je a zasadíme. Nová rostlina může vyrůst i na bázi mezi listy na kmínku – nazývá se keik. Zakořeněný ho zasadíme do menší nádoby do substrátu pro orchideje. Phalaenopsis se hodí kromě pěstování v substrátu i pro hydroponické pěstování.

Použití a přínos

Tyto rostliny potěší naše oči a zlepšují ovzduší v bytě. Stávají se nádhernou živou dekorací zejména v období kolem vánočních svátků.

Přejít nahoru