Když za nás uklízí robot

robotický vysavač uklízí
Robotický vysavač, foto archiv

Odborníci nazvali jednání, při kterém má jedinec nutkavou potřebu neustále něco uklízet a piglovat, obsedantně-kompulzivní porucha. My ostatní máme rádi uklizeno, ale samotný úklid vnímáme jako nutnost, která by nás měla stát pokud možno co nejméně úsilí. A úplně nejlepší je, když za nás uklízí někdo jiný – a ani u toho nemusíme být. Což dovedou robotické vysavače a robotické mopy.


Robotické vysavače jsou den ze dne dokonalejší. Mohou mít množství různých čistících programů pro každou situaci. Obecně lze ale jejich výhody shrnout následovně.

Robotický vysavač, foto archiv
  • Snad nejdůležitější předností robotického před klasickým vysavačem je, že po naprogramování provádí úklid bez naší účasti samostatně, nejlépe, když nejsme doma.
  • Když ho používáme pravidelně, sníží celkovou prašnost v bytě. Jemný prach zachytí filtr.
  • Už nebudeme nuceni kupovat sáčky do vysavače. Ze sběrné nádobky prostě smetí vysypete.
  • Protože jsou robotické vysavače i robotické mopy nízké, uklidí i pod postelemi a skříňkami na nožičkách, kam se s hadicí běžného vysavače nedostanete.

Co všechno robot umí

Funkce spot slouží k úklidu silně znečištěného místa – robot prostě se ze středu v soustředěných kruzích vyčistí prostor o průměru asi půldruhého metru. UV dezinfekční lampa ničí bakterie. Robotický vysavač si místnost zmapuje, spočítá, jak dlouho mu úklid trvá a systematicky prostor z různých úhlů vyčistí. Čidlo pro zjištění více zašpiněných míst mu přikáže, kam se má vrátit, která si zapamatují a na tyto místa se pak vícekrát vrátí. A pro hračičky – s roboty na dálkové ovládání můžete jezdit jako s autíčkem. Jiný typ si k práci pustí muziku a pak „tančí“ v jejím rytmu. A svou práci a potřeby (třeba opětovné nabití baterky) akusticky okomentují. To je pak skoro škoda odcházet z domu, když máme tak zábavného uklízeče.

Virtuální stěny a majáky

Robotický vysavač, foto archiv

Součástí většiny robotických vysavačů jsou i majáky, kterými můžeme vymezit místo, které mají uklidit od prostoru, kam robot nesmí. Jsou to dvě krabičky (další dokoupíme) které vysílají neviditelný infračervený paprsek. Slouží k tvorbě jakýchsi virtuálních stěn. Stačí je zapnout a postavit na určené místo, například mezi dveře jedné místnosti, když nechceme, aby zajížděl do další. Oddělíme tak třeba místo, kde děti skládají obří puzzle nebo mají rozkrámované kostičky lega.

Robotický mop

Robotické mopy pracují na podobném principu jako robotický vysavač jen s tím rozdílem, že skutečně vytírá, a to speciální utěrkou z mikrovlákna, do níž zachytává drobné nečistoty a prach. Většinou je ale nutné před vytíráním podlahu zamést nebo vyluxovat, pak dokáže na jedno nabití vytřít plochu velikosti až 60 m2. Některé robotické mopy mají i funkci zametání, takže si nemusíme kupovat roboty dva. Systém PRO-CLEAN neustále zásobuje účinnou utěrku z mikrovlákna čisticím roztokem, což dává záruku dokonale vytřené podlahy. Protože v robotickém mopu nerotují účinné kartáče jako v jeho starším sourozenci vysavači, nevydává téměř žádný zvuk. Takže ho můžeme vyhnat do práce i v noci a ráno bude krásně vytřeno a sucho.

Přejít nahoru