Orchidej Dendrobium

Bílá Orchidej Dendrobium
Orchidej Dendrobium, foto med

Orchidej Dendrobium ve své domovině roste na stromech a skalách a jen v přírodě se vyskytuje ve více než dvou set odrůdách. Bohatě kvete, a to buď bíle, nebo tmavě růžově, anebo v kombinaci těchto odstínů. Jestliže o ně budeme správně pečovat, odmění se nám množstvím dekorativních květů. Nejdůležitějším předpokladem správné péče je ověření, zda kupujeme dendrobium teplomilné nebo chladnomilné – každé se pěstuje trochu jinak.

Dendrobium Nobile, foto med

Dendrobium (starší český název stromobytec) patří do skupiny do čeledi vstavačovitých (Orchidaceae). Jeho domovinou je Asie (Himaláje, východní Indie, jih Japonska), Austrálie a Tichomořské ostrovy. Dendrobia rostou z článkovitých pahlíz, které mají různou velikost, tvar a někdy jsou i dělené – květy pak rostou z vrchu pahlízy, z boku nebo se vyvinou z jejích kolínek.

Druhy a odrůdy

Dendrobium, foto med

Dendrobia se dělí teplomilné a chladnomilné.

  • Z teplomilných je nejznámější nejspíš D. phalaenopsis. Tyto orchideje vyžadují celoročně stálé teploty pohybující se mezi 20 – 25 °C a ani noční teploty by neměly klesnout pod méně než 16 °C.
  • Mezi chladnomilné Dendrobia patří například D. kingianum a známé D. nobile včetně množství hybridů.  Chladná Dendrobia v létě letníme a na zimu stěhujeme přezimovat do chladné místnosti, kde se teploty pohybují mezi 5-15 °C.  Bohatstvím květů se může pochlubit D. speciosum, barevnou pestrostí zase D. pendulum.

Stanoviště

Dendrobium, foto med

Dendrobia potřebují dostatek světla a vyšší vzdušnou vlhkost. Během letnění i na parapetu je chráníme před přímými slunečními paprsky, které by mohly zvláště mladým rostlinám popálit listy. Tyto rostliny přes léto umístíme do venkovního prostřední – například na terasu nebo stačí i balkon – kde je necháváme až do prvního mrazíku. Poté je asi na měsíc přemístíme do chladných prostor, kde se teploty pohybují mezi 5 – 15 °C.

Pěstování

Dendrobium sázíme do substrátu pro orchideje a do menšího květináče, protože kořenům vyhovuje stísněný prostor. Substrát by měl obsahovat rašelinu (malou část), drcenou kůru, kousky polystyrénu a dřevěného uhlí. Zálivka je v období vegetačního klidu velmi nízká, v období kvetení ji zcela vynecháme a pravidelně zaléváme od konce zimy do prvních květů, které se zpravidla objevují na podzim. Nikdy ale nedopustíme přemokření a před další zálivkou necháme půdu zcela proschnout (7 – 9 dnů). Zato dendrobia často mlžíme. Při nízké vzdušné vlhkosti hrozí, že rostlinu napadnou škůdci, zvláště svilušky. Přihnojujeme mírně v jarních měsících po odkvětu a v létě během vyzrávání pahlíz, a to nejlépe hnojivy na orchideje. Vhodná je i listový výživa. Teplomilná dendrobia nemusíme hnojit vůbec. Rostlinu přesazujeme jen tehdy, když už se opravdu do původního květináče nevejde. po odkvětu květní stonek odstřihneme.

Množení

Dendrobium, foto med

Dendrobium dělíme dělením pahlíz s keiki (nové rostlinky vyrůstající na starších pahlízách), jejichž kořínky musí být nejméně 10 cm dlouhé. Také můžeme zkusit nařízkovat staré pahlízy, napíchat je do rašeliny a často rosit.

Použití a přínos

Dendrobia fungují jako většina pokojových rostlin jako čističky vzduchu, jejich krása pak povznáší.

Přejít nahoru