Echevérie, atraktivní sukulent

šedozelené růžice sukulentu Echevérie, neboli Dužnatky
Echeveria elegants, foto med

Sukulent Echevérie je nádherná dekorativní a velmi odolná pokojová rostlina. Má plné růžice masitých listů, které dosahují průměru až dvaceti centimetrů. Barva listů se v průběhu roku mění s intenzitou slunečních paprsků. Hodí se spolu s dalšími sukulenty do zajímavé bytové skalky. Vody chce jen nepatrně, ale světla dost. Echevérie čili Dužnatka je vhodná rostlina i pro úplné začátečníky.

Echeveria, foto med

Echevérie, Dužnatka nebo i Pupovice (Echeveria) je sukulent z čeledi tlusticovitých (Crassule). Pochází z oblastí polopouští a pouští Mexika a Texasu. Echevérie jsou vytrvalé, sukulentní, lysé nebo chlupaté byliny až polokeře. Listy jsou zpravidla uspořádané do růžice, některé druhy mají přízemní růžici 5-20 cm bez stonku, jiné mají stonek dlouhý a větvený. Šedozelené nebo červenohnědé listy jsou silně dužnaté, během roku mění barvu podle oslunění. Fungují jako zásobárna vody, často jsou ochmýřené, což zabraňuje přehřátí rostliny. Pětičetné květy jsou uspořádané v květenstvích různých typů. Kvetou dlouho, od zimy do jara, jejich barva je oranžová, žlutá, červená, nebo růžová. Plodem je souplodí měchýřků.

Odrůdy a kultivary

Echeveria laui, foto med

Rod Echeveria zahrnuje na 160 nejrůznějších druhů, které se odličují velikostí, tvarem, zbarvením listů i květů. Některé jsou matné, jiné lesklé, hladké i chloupkaté, zploštělé nebo objemné. Je vyšlechtěno množství atraktivních kultivarů. Echeveria agavoides má hnědé špičky listů a je velmi odolná; E. harmsii má rozvětvený stonek a červené špičky listů; E. galuca má voskovité listy; E. setosa má listy bíle ochmýřené; E. carnicolor má listy růžové a hodí se do závěsných nádob; E. elegans má šedozelené listy, E. setosa kvete červenožlutě.

Stanoviště

Echeveria Affinis, foto med

Dužnatka miluje světlé, teplé a suché stanoviště. Vyhovuje jí pokojová teplota. Nedostatek světla rostlinu oslabuje, ztrácí atraktivní tvar a vybarvení. Má ráda letnění, ale mráz nesnáší teplota by neměla klesnout pod 7 ºC. Dobře snáší suché ovzduší, rosení není potřeba. Světlo je pro Pupovici důležitější než voda.

Pěstování

Echeveria gibbiflora Paul Bunyan, foto med

Echevérie mají šťavnatou dužninu pro přežití delšího období sucha. To znamená, že zálivku omezujeme a zeminu vždy necháme mezi jednotlivými zálivkami vyschnout. Nesnáší přemokření – to jí rychle začnou odehnívat kořeny a rostlina zahyne. Voda by se neměla dostat na listy. Důležitý je také výběr substrátu, který musí být dobře propustný – vhodný je substrát pro kaktusy, nebo zeminu smícháme se štěrkem. Hnojení není nezbytné, případně použijeme hnojivo na kaktusy a sukulenty. Přesazujeme, až když Echevérie „vyroste“ z květináče (asi jednou za 2-3 roky), a to na jaře. Dáváme pozor, abychom nepoškodili jemné kořeny, mělký květináč by měl být jen o kousek větší, tedy o něco menší než průměr růžice. Zaschlé květy a listy odstraňujeme, aby rostlinu nenapadl vlnatý červec. Některé druhy, které vytvářejí vyšší kmínek, zmlazujeme a zbytek stonku se tak stává mateční rostlinou.

Množení

Dužnatka, foto med

Pupovici množíme buď výsevem semen, listovými či vrcholovými řízky, nebo dceřinými růžicemi které necháme zakořenit v substrátu. Zakořeňují asi měsíc. Množení z jednotlivých listů není snadné, protože se špatně bez poškození oddělují od stonku. To lze snáze při přesazování, kdy spodní listy odebereme opatrným kroutivým pohybem.

Použití a přínos

Echeveria a Aloe, foto med

Echevérie pěstujeme jako okrasné pokojové sukulentní rostliny, které dlouhou dobu vydrží v pohodě bez zalévání. Spolu s dalšími sukulenty (např. Aloe nebo Krasule) a zajímavými kamínky vypadají v plochých miskách, v porézním kameni nebo v dubovém korýtku jako nesmírně atraktivní krajinky.

Diskuse uzavřena.

Přejít nahoru