Hnojení pokojových květin

Antúrie. bromélie, orchidej jak hnojit pokojovky
Anturie. bromélie, orchidej, foto med

Jak na hnojení pokojových květin a jaká hnojiva použít?. Pokojové květiny pěstované v bytě s přicházejícím jarem rostou výrazně rychleji a potřebují proto zajistit dostatečné množství živin pro dobrý vývoj listů a květů. Pokojové rostliny mají životní prostor omezený květináčem a z toho vyplývá potřeba pravidelného přihnojování.

Pokojovým rostlinám musíme dodávat celou řadu prvků, především dusík, fosfor a draslík. Nezbytných je však minimálně i dalších deset živin. Vzájemně nelze tyto složky kompenzovat a musí být dostupné všechny, což je ve výživě květin nutné zohledni V sezóně tzv. hnojivá zálivka používáme alespoň jednou za 14 dnů současně s důkladnou zálivkou. Jedná se o nejvhodnější způsobem výživy rostlin vedle vyhnojení substrátu před hrnkováním. Dodáváme totiž živiny ve velmi dobře rozpustné formě, které způsobují jen malé zasolování substrátu v nádobě.

Zasolování

Dracéna Píseň Indie, Dracaena reflexa, foto med

Zasolování bývá patrné tvorbou povrchové běložluté vrstvičky solí na zemině. Může být pro rostliny nebezpečné, a proto při silném výskytu této vrstvy zavčas květiny přesadíme do nového substrátu. K zasolování může značně přispívat použitá tvrdá (studniční, někdy i vodovodní) voda. Také při spodní zálivce do misky pod květináč jsou soli vyplavovány na povrch, a proto je občas nutné provést silnější zálivku shora, aby se znovu dostaly do substrátu, nebo aby byly jejich nevyužité zbytky vyplaveny z nádoby.

V  souvislosti s výživou se setkáváme i s listovou (foliární) výživou. Při ní dodáváme živiny postřikem na listy, které potřebné složky přijmou celým povrchem. Tato výživa však má hlavní význam při nápravě nedostatků základní kořenové výživy a u okrasných rostlin je málo použitelná z důvodu tvorby zaschlých skvrnek solí na rostlinách.

Příklady nároků květin na hnojení

Africká fialka, Saintpaulia, foto med

Vhodná hnojiva

Glorióza, Gloriosa, foto med

Trh pro hnojení pokojových květin nabízí celou řadu obecně použitelných i specifických přípravků. Přednostně vybíráme hnojiva plná i kombinovaná, která obsahují všechny hlavní živiny, případně i stopové prvky. Zajistí rostlinám vše nezbytné a není třeba pořizovat další přípravky. S ohledem na manipulaci preferujeme hnojiva kapalná, která se rychle ve vodě rozmísí a lehce dávkují. Obsažené živiny jsou v rychle přijatelné podobě. Dobře rozpustné jsou i přípravky granulované. Z široké škály můžeme zmínit oblíbený Vegaflor, Floran, Kristalon nebo Wuxal jako příklady generálně použitelných hnojiv. Naopak Biom Muškát, Chrysal – pokojové rostliny nebo Kera – pokojové rostliny jsou hnojiva speciálně pro tuto skupinu rostlin. Před použitím vždy důkladně prostudujeme návod, protože sice mnohé přípravky ředíme na koncentraci kolem 0,3 %, ale doporučení výrobců se mohou různit dle připravené koncentrace hnojiva.

Kvetoucí rostliny

Tupoušek pyšný, Medinilla Magnifica, foto ned

Pro rostliny kvetoucí volíme hnojiva s vyšším zastoupením fosforu, který je nezbytný pro násadu květů. Většina rostlin ozdobných listem má požadavky na vyrovnaný podíl dusíku, draslíku a fosforu, přitom před příchodem kratších dnů zvýšíme výživu draslíkem. Tento prvek je odpovědný za zlepšení odolnosti rostlin k nižším teplotám nebo k napadení houbovými chorobami. S výživou dusíkem musíme opatrně, protože při větším přehnojení může docházet k opadu poupat či květů, vytahování výhonů a vůbec zhoršení celkového vzhledu rostliny.

1 názor na “Hnojení pokojových květin”

  1. ivana

    Lze použít logr z kávy na hnojení Pokojových květin?

Diskuse uzavřena.

Přejít nahoru