Fíkus drobnolistý – benjamín

Fíkus Benjamín je drobnolistý fíkus s ozdobnými zelenými nebo bíle skvrnitými listy, lehce ohnutými větvemi a křovitým růstem.
Fíkus benjamín, foto med

Fíkus Benjamín je drobnolistý fíkus s ozdobnými zelenými nebo bíle skvrnitými listy, lehce ohnutými větvemi a křovitým růstem. Tato pokojová květina je jednou z mála, které si velmi oblíbily sídlištní byty s ústředním vytápěním a při správné péči se zde dožívá dlouhého věku.

Fíkus drobnolistý, benjamin

Fíkus drobnolistý, benjamín (Ficus benjamina) patří do čeledi morušovitých, má drobné oválné listy, které se na konci zužují, jsou lesklé a zelené, často na okraji zvlněné. Pochází z Indonésie, kde je známý jako kouzelný banyán (posvátný strom velkého vzrůstu). V domácích podmínkách dorůstá výšky až tří metrů a šířky do jednoho metru. Tento druh má velké množství zajímavých odrůd, které se liší zejména sytostí zelené barvy listů. Některé mají panašované lístky, například odrůdy ´Betty´ či ´Starlight´, které mají okraje lístků bílé.

Stanoviště

Vzhledem k svému tropickému původu vyžaduje benjamin velmi mnoho světla, ale nesnáší pražící slunce, teplotní výkyvy a průvan. Na vše reaguje opadáváním listů. V zimě někdy částečně opadávají listy i zjevné bez příčiny. Tato rostlina vyloženě nesnáší, když se s ní manipuluje. Dokonce někdy stačí, když s ní pootočíme, čímž se změní směr dopadu světla a benjamin shodí listy.

TIP: Uděláme si na květináč znaménko, jak je rostlina umístěna směrem ke světlu, tím se nám podaří nežádoucímu otočení rostliny zabránit.

Jak pěstovat Fíkus benjamin

Ficus benjamina, foto med

Ficus benjamina vyžaduje bohatou zálivku vlažnou vodou, nejlépe dešťovou nebo převařenou, aby nedocházelo k zavápnění lehce kyselé půdy. Mezi jednotlivými zálivkami bychom měli nechat povrch zeminy v květináči proschnout. Vhodné je též pravidelné rosení. V zimě a v chladu zálivku omezíme. Teplota rostlině vyhovuje pokojová. Ve vegetačním období je dobré každé dva týdny přihnojujeme. Pokud se podaří vytvořit tomuto fíkusu dobré podmínky, značně se rozroste.

Množení

Rozmnožuje se vrcholovými řízky. Ty namočíme do stimulátoru a zapíchneme do zeminy, nebo je necháme zakořenit ve vodě. Ficus benjamina lze také pěstovat na kmínku, a jsou-li tři, můžeme je proplést do copu.

Použití a přínos

Ficus benjamina, pokud má dostatečně impozantní vzrůst, se velmi dobře hodí do hal či velkých obývacích pokojů. Menší exempláře výšky okolo 30 cm můžeme umístit do dětského pokoje a dítě pověřit, aby se o ni staralo jako o svou první rostlinu. Tento druh fíkusu velmi účinně odstraňuje ze vzduchu formaldehyd – nejčastější škodlivinu v místnostech.

Přejít nahoru