Begónie velkokvětá na severní okna a balkony

Begónie velkokvětá -  žluté a červené květy
Begónie velkokvětá na severní okna a balkony, foto med

Begónie velkokvětá v truhlíku za oknem, či v přenosných nádobách na balkoně či terase upoutá bohatými květy mnoha barevných odstínů. Velkým přínosem je, že ozdobí okna a balkony, které jsou orientované na sever, kde příliš jiných druhů balkonovek neprospívá. Z asi devíti set druhů begónií jsou do nádob nejvhodnější převislé.

Převislá begónie, foto med

Vypěstovat kaskády květů můžeme i na oknech orientovaných na sever. Kromě fuchsií a balzamín zde můžeme s úspěchem pěstovat právě převislé hlíznaté Begónie velkokvěté (Begonia tuberhybrida). Bohatá květenství nesou křehké dužnaté stonky, květy mohou být jednoduché nebo plnokvěté, zvlněné nebo třepenité a nejrůznějších odstínů bílé, růžové, žluté a červené. Hlíznaté druhy patří mezi trvalky. Kvetou od května do září. Většina druhů begónií pochází z tropických oblastí, kde rostou jako lesní podrost. To znamená, že chtějí teplo, ale ne přímé sluneční paprsky.

Druhy a odrůdy

Begónie velkokvětá, žlutá, foto med

Begónií existuje na 900 druhů, z nich se mnoho druhů i kultivarů pěstuje jako okrasné rostliny. Odrůdy převislé velkokvěté begonie (B. tuberhybrida) jsou oblíbené, např. Afrodite se zřasenými růžovými květy se světlejším lemem; Balada má oranžové zkadeřené plné květy; Bloody Mary červené; zřasená Kleopatra je krémově žlutá s oranžovým středem; Luna je zářivě žlutá; Marion má plné růžové květy se světlejším středem; Prima Donna je silně zřasená, krémově žlutá s růžovým okrajem; plnokvětá Promenade je bílo-růžová; Roseta je lososově oranžová, plná a jako jedna z mála begónií voní; Chameleon je vícebarevný – žluto-zelený s oranžovým okrajem a vínovým středem. Většina těchto odrůd remontuje a kvete celou sezonu.

Stanoviště

Begónie velkokvětá, foto med

Begónie velkokvětá vyžaduje vyšší teploty, ale nesnáší přímé sluneční paprsky. Proto je pro ni vhodná severní, případně východní strana domu. Kromě stínu potřebuje i ochranu před silným větrem a deštěm. Není mrazuvzdorná, hlízy vyjmeme a na zimu uskladníme v suchu.

Pěstování

Begónie velkokvětá a Koleus, foto med

Sazenice begónie velkokvěté koupíme v zahradnictví, hlízy předpěstujeme od března, sazenice v nádobách dáváme do venkovního prostředí v polovině května, když již nehrozí ranní mrazíky. Ideální zemina je humózní, vlhká a kyprá, buď si koupíme substrát pro begónie nebo namícháme směs listovky, zahradní zeminy a písku. Zeminu udržujeme vlhkou, ale ne přemokřenou. Zaléváme podle potřeby odstátou měkkou vodou a od května do září jednou za čtrnáct dní přihnojujeme tekutým hnojivem pro begonie. Pak přestaneme zalévat a necháme rostliny zatáhnout, hlízy vyjmeme a uskladníme nejlépe v rašelině v bezmrazé suché místnosti.

Množení

Hlíznaté druhy begonií množíme dělením starších hlíz. Velkokvěté odrůdy okrasných květem si ale v domácích podmínkách vypěstujeme jen velmi obtížně.

Použití a přínos

Begonie v truhlíku, foto med

Begónie velkokvětá vypadá skvěle v truhlíkách na oknech a balkonech, v závěsných koších a různých přenosných nádobách. Můžeme kombinovat různé barvy, převislé se vzpřímenými, slušet jin bude i doprovodná zeleň, jako např. Koleus, břečťan, zelenec, anebo i lobelky a pelargónie.

Přejít nahoru