Tchynin jazyk, Tenura, Sansevieria

kvetoucí Tchynin jazyk - pokojová rostlina
Tchynin jazyk, Tenura, Sansevieria – květ, foto med

Tchynin jazyk, Tenura, Sansevieria či Hadí rostlina – to vše jsou názvy pro oblíbenou pokojovou rostlinu. Pěstujeme ji pro ozdobné mečovité listy s dekorativní hadí kresbou a také pro nenáročnost na péči. Daří se jí na parapetu s plným sluncem i ve stínu na chodbách či v suchém prostředí paneláků. Říká se, že je téměř nezničitelná, a tak je vhodná i pro úplné začátečníky. Jediné, co opravdu nesnese, je trvalé přemokření.

Sansevieria kirkii, med

Tchynin jazyk, Tenura (Sansevieria) jsou vytrvalé pokojové rostliny tvořené vzhůru rostoucími mečovitými listy dorůstající výšky až 160 cm, nebo nízkou rozprostřenou růžicí. Mnoho druhů může být spíše drobnějších. Dužnaté listy mají typickou hadí kresbu z tmavších pásů složených z drobných čar na světlejším podkladu. Jejich okraj je hladký, špička listu může tvořit ostrý hrot. Některé odrůdy mají listy olemovány žlutě. Stonek je většinou zakrslý, krátký, tlustý a roste pod zemí. Drobné bílé až nazelenalé květy z šesti úzkých okvětních lístků jsou uspořádány v řídkých latách na dlouhých stvolech. Některé druhy v noci voní a roní šťávu – lákají noční můry, které je opylují. Dlouhé a výrazné tyčinky jsou uspořádány ve dvou kruzích po třech, blizna bývá ještě o něco větší. Každá růžice kvete jen jednou, ale může žít ještě spoustu let. Po odkvětu rostlina vytvoří další růžice a růst rostliny takto pokračuje. Plodem je drobná, trojpouzdrá, oranžová tobolka s jedním semenem.

Druhy a odrůdy

Hanhii, foto med

Sansevierií je okolo šedesáti druhů. Nejčastěji se pěstuje Sansevieria trifasciata, z které bylo vyšlechtěno množství kultivarů. Nejpopulárnější je S. trifasciata laurentii dorůstající až 100 cm a mají žlutý okraj; Bantels Sensation má listy s příčnými pruhy; Silver Clou a Plumbea mají listy bílozelené; Moonshine má nepravidelnou kresbou; S. laurentii superba je stříbřitě zelená; S. Golden Flame má žlutozelené listy. Mezi novější odrůdy patří S. cylindrica, která má tlusté jakoby srolované listy kůlovitého tvaru tmavě zelené s příčnými proužky. Prodává se pod obchodním označením Spaghetti Velvet Touch. Kultivar S. kirkii se má úzké listy až 90 cm vysoké. Několik druhů má běžný stonek, např. S. bagamoyensis, S. downsii – protáhlé listy jsou střídavé a přisedlé. S. arborescens, S. zeilanica a S. grandis. Nízké kultivary s růžicovitým habitem se nazývají Hanhii. Golden Hahnii má listy podélně žlutě panašované, Silver Hahnii jsou panašované bíle a Craigii má kromě okrajových žlutých pruhů i středové pruhy.

Stanoviště

Silver Hahnii, foto med

Tenury dobře snášejí téměř jakékoli stanoviště, nicméně upřednostňují rozptýlené světlo a pokojovou teplotu. Vhodný je parapet okna orientovaného na západ. V zimě potřebuje o něco více světla a minimální zálivku. Přemokření při nízkých teplotách v době vegetačního klidu vede k hnilobě kořenů a uhynutí celé rostliny.

Pěstování

Tchynin jazyk, Tenura, foto med

Sansevierii sázíme do zeminy složené ze zahradní zeminy, listovky, rašeliny a písku nebo do substrátu pro pokojové rostliny. Vysazujeme je do širokých a mělkých nádob, neboť koření mělce. Tenury jsou suchomilné, jako sukulenty si udrží množství vody, proto vyžadují méně častou zálivku než ostatní pokojovky. Půdu v květináči necháme téměř vyschnout, než je opět zalijeme. V zimě zálivku ještě více omezíme. Listy nerosíme, jen je otíráme vlhkým hadříkem od prachu. Máme-li možnost, přemístíme Tchynin jazyk do chladnějších prostor s teplotou do 14 °C. Pokud ne, přežije i ve vyhřívaném paneláku. Přesazujeme na jaře, když zbytnělým kořenům Tenury začíná být květináč malý, a to jen o něco málo větší nádoby. Dno opatříme drenáží. Hnojíme jen opatrně a s menším množstvím dusíku (od května do srpna) – následný bujný růst po větším hnojení by byl na úkor vybarvení listů. Tenuru lze úspěšně pěstovat i hydroponicky. Po odkvětu stonek s květy odřízneme.

Množení

Sansevieria cylindrica, foto archiv

Tenury vytvářejí kořenové oddenky, s jejichž pomocí je snadno množíme. Při přesazování je od sebe oddělíme a zasadíme zvlášť. Při tomto způsobu množení se zachová kresba i panašování. Množit lze i listovými řízky, to však nezajistí kresbu a barvu a zpravidla vyroste rostlina jen zelená.

Léčivé účinky

Tenura obsahuje podobně jako Aloe antisepticky působící látky. Například šťáva z listů S. ehrenbergii se používá v tradiční medicíně. Listy S. trifasciata odstraňuje bradavice. Jako léčivo se používají usušené a na prach rozdrcené oddenky nebo vařené listy. Je však třeba vědět, že rostlina obsahuje saponiny, které vyvolávají nevolnost, zvracení, celkovou slabost a silný průjem, takže s ní raději nebudeme experimentovat.

Použití a přínos

Sansevieria kirkii, foto med

Některé druhy Sansevierie (např. S. trifasciata a dalších asi 20 druhů) se pěstují na plantážích v Africe, Asii, ve střední Americe a na jihu USA jako textilní rostliny pro kvalitní vlákno pod obchodním názvem bowstring hemp. To je velmi pevné, 0,5 až 1,5 m dlouhé, ve vodě odolné a řadí se mezi textilní vlákna jako je juta a sisal. Používá se na rybářské sítě, lodní lana a hrubé voděodolné textilie. V Číně údajně Sansevieria tomu, kdo ji pěstoval, předávala osm ctností – dlouhý život, prosperitu, inteligenci, krásu, umění, poezii, zdraví a sílu. Dále patří mezi rostliny, které čistí vzduch v interiéru.

Přejít nahoru