V předvánočním čase kromě adventního věnce se čtyřmi svíčkami věšíme vánoční věnec i na domovní dveře. Taková předvánoční výzdoba udělá na příchozí dojem a příjemně ho naladí. Věnec na dveře si snadno zhotovíme, jeho koncepce by měla odpovídat celkovému pojetí výzdoby exteriéru i interiéru. Věnec může být z chvojí, buxusu, šišek, suchých rostlin a mnoha dalších materiálů. Jak vánoční věnec na dveře připevnit, nebude také žádným problémem.
Adventní doba je přípravou původně na náboženský svátek Narození Páně, kdy křesťané oslavují narození Ježíše Krista, syna Božího a také počátek církevního roku. První stopy adventních příprav nalezneme již v koncem 4. století, v Galii. Původně byla adventní doba delší – začínala 11. listopadu na svátek sv. Martina. V této době začínalo postní období trvající 56 dní. V tomto období času rozjímání a pokání byla zakázána jakákoli zábava (i svatba). Postupně se délka adventu upravovala, v současnosti začíná první nedělí, tak, aby poslední čtvrtá neděle byla poslední před Štědrým dnem, to znamená, že začíná v rozmezí od 27. 11. do 3. 12.
Adventní věnec
Typickým znakem adventu jsou adventní věnce se čtyřmi svíčky, které se postupně zapalují po čtyři adventní neděle – první neděli hoří první svíce, a to nejvíce do čtvrtiny své výšky, druhou neděli zapálíme tuto první a k ní jednu novou, a tak dále, až poslední adventní neděli zapálíme všechny čtyři svíčky. Doba, kdy se svíčky zapalují, je různá – někdo u svátečního oběda, jiný čeká na první hvězdu stejně, jako o Štědrém večeru.
Co potřebujeme pro závěsný vánoční věnec
Výroba typického závěsného věnce není příliš složitá, zejména pokud si opatříme potřebné pomůcky. Podstatný je korpus, který může být z polystyrénu, ze slámy, z proutí či pedigu nebo z drátů. Děláme-li věnec z chvojí, jsou nejideálnější jedlové větve, neboť na rozdíl od smrkových neopadávají. Tedy kromě smrku stříbrného, ten jehličí drží dlouho a vypadá čerstvě i na konci zimy. Chvojí budeme připevňovat drátem – nejlepší je zelený (v zahradnických potřebách a hobby marketech). Dobrým pomocníkem nám bude tavná lepicí pistole, kterou rychle a snadno přichytíme na věnec zvolené ozdoby. Pokud ji nemáme, musíme si vystačit s drátky. Dobře drží, rozložíme-li kancelářskou sponku, složíme ji do písmene V a dekoraci na věnec (nejlépe polystyrénový) prostě přisponkujeme. No a pak už jen ty ozdoby. Můžeme použít ozdoby na vánoční stromek, sušené ovoce (nasušíme předem nebo koupíme na trhu), tyče skořice, badyán, různé slaměné ozdoby apod.
Pracovní postup
- Základem věnce je korpus, vyrobený ze slámy nebo polystyrénu. Koupíme ho v papírnictví, v hobby marketu nebo ve výtvarných potřebách.
- Pro vázání věnce si připravíme jednotlivé, nastříhané větvičky chvojí. Klademe je postupně, na okraj nejdelší a směrem do středu menší. Novými zakrýváme konce již připevněných. Větvičky omotáváme tenkým drátem na cívce, do prázdných míst vsouváme další větvičky. Věnec ukončíme tak, aby spoj nebyl vidět.
- Zajímavě bude vypadat, když větvičky stříbrného smrku proložíme zelenými větvičkami buxusu. Materiál střídáme v určitém rytmu, aby vypadal upraveně. Věnec lze prokládat i dalším materiálem, např. listy jinanu, střechy, cesmíny nebo mahónie, větvičkami tújí aj.
- Na zdobení věnce požijeme další přízdoby např. sušené pomeranče, skořici, lískové ořechy, slaměné ozdoby apod. Lepíme je na upevněné chvojí tavnou lepicí pistolí. Je to jednoduché a praktické. Ozdoby volíme v určitém barevném tónu, aby vše k sobě ladilo. 5. Také můžeme věnec pouze polepit (tavnou pistolí) šiškami, ořechy a různými plody.
Věšení věnce na dveře
Někteří lidé mají problém s ní, jak věnec na dveře připevnit a přitom je nepoškodit. Nejšetrnějším řešením bude, když věnec zavěsíme na silonový vlasec, provázek nebo stuhu, ten povedeme horem přes dveře a zevnitř ho přivážeme ke klice nebo ke schránce či ke kukátku (jsou-li na dveřích). Také provázek můžeme zevnitř přelepit izolepou, která také dveře nepoškodí. Řešením je malý věnec připevnit oboustrannou lepicí páskou nebo lepicí pistolí, kterou pak snadno odtrhneme. Můžeme na dveře připevnit plochý plastový nebo kovový háček, na který můžeme zavěšovat během roku velikonoční dekorace, letní i podzimní věnec aj.