Jak se dělá vánoční věnec

Vánoční věnec za dveře, foto med

Před vánočními svátky si můžeme připravit několik typů věnců: klasický věnec na stěnu, věnec zdobící dveře našeho obydlí – ten by měl vzdorovat nepřízni počasí – a adventní věnec na stůl, který slouží jako svícen. Klasický nástěnný věnec dozdobíme stuhami. Na vánoční věnec na domovní dveře použijeme nejraději chvojí a nejrůznější šišky a tobolky. Slavnostní atmosféra nás tak bude provázet celý prosinec.

Věnec s květinami, foto med

Adventní vánoční věnec vlastně doplňují pouze čtyři svíce, pro něž musíme podložku opatřit bodci a kalíšky pro odkapávající vosk. Bodce zcela nahradí hřeby, které protknou podložku tak, aby na hroty bylo možné svíce upevnit. Vzhledem k přímému plamenu je ale poněkud riskantní na tuto dekoraci použít převahu sušených květin a rostlin. Slavnostnímu charakteru sluší živé květiny, ale jejich životnost je krátká. Klasický nástěnný věnec dozdobíme stuhami. Na věnec na domovní dveře použijeme nejraději chvojí a nejrůznější šišky a tobolky.

Přírodní adventní věnec

Vánoční věnec na dveře, foto med

Spoustu materiálu na tvorbu adventního věnce si můžeme přinést z procházky v přírodě. Mimo jiné například chvojí, barevné pruty svídy, střapaté laty a klasy uschlých trav, zajímavě strukturované bodláky, větvičky s bobulemi, šišky, tobolky, kaštany, žaludy a pecky a mnoho dalšího. Na vycházku si proto s sebou vezmeme zahradnické nůžky nebo ostrý nůž a sáček.

Příprava přírodního materiálu

Korpusy věnců z proutí, foto med

Připravíme si tavnou pistoli, kterou budeme ke korpusu připevňovat snítky, větvičky a bobule. Použijeme ji i na konečné dozdobení věnce mašlí. Na připevnění plodů, šišek, ořechových skořápek a různých bobulí použijeme kolíčky nebo drátky. Šišky vybíráme tak, že je stiskneme – dobré jsou ty, které nepraskají. Sebrané plody, kaštany, žaludy a pecky necháme pětadvacet minut v troubě vyhřáté na 80 °C, abychom zničili případné škůdce. Můžeme si vyrobit různé tóny hnědé barvy, když šišky na různě dlouhou dobu ponoříme do odbarvovače. Velké otevřené borové šišky můžeme nařezat na dvoucentimetrové plátky. Větší šišky na věnec připevňujeme středně silným drátem provlečeným pod spodními šupinami, zakrouceným a ovinutým kolem podložky, menší stačí přilepit tavnou pistolí. Celou kompozici lze s mírou dozdobit hnědou, zlatou nebo stříbrnou barvou ve spreji.

Tipy na tvorbu vánočních věnců

Adventní věnec z proutí, foto med
  • Adventní vánoční věnec se svíčkami: Čtyři neděle před Vánocemi značí doba adventu – čas radostných příprav. Na blížící se svátky je milé se připravit věncem se čtyřmi svíčkami, každou na jednu neděli. Na drátěnou podložku upevníme chvojí. Tavnou pistolí připevníme snítky tavolníku, umělé květiny, vinné hrozny a malé svazečky šalvěje. Věnec dozdobíme stočenou stuhou a do středu postavíme svícen na čtyři svíčky.
  • Cesmínový věnec: Tradiční vánoční věnec dostane s listy cesmíny nabarvenými na bordó úplně jiný vzhled. Nejdříve připevníme tavnou pistolí na podložku z vinných prutů bohatou potištěnou mašli. Potom začneme lepit tavnou pistolí umělé větvičky cesmíny. Nakonec přidáme různé bobulky a skořápky. Věnec by měl působit objemně a nadýchaně.
  • Věnec s hračkami: Máme-li doma po dětech drobné hračky, můžeme je využít na zhotovení milého vánočního věnce. Kostičky a další hračky přilepíme na podložku ovinutou chvojím. Do spodní části, na vnitřní okraj věnce připevníme kousek floristické hmoty, do ní vytvoříme aranžmá z několika snítek chvojí a přidáme další hračky. Věnec po obvodu dozdobíme drobnými svazky sušeného tavolníku a přidáme bavlněnou stuhu s potiskem
Adventní věnec z ořechových skořápek, foto med

Mašle

Mašle vznikne jednoduchým symetrickým aranžmá smyček stuhy a jejích volných konců. Konečný vzhled mašle závisí na šířce stuhy, a ačkoliv její vázání není složité, pokud s ním nemáme zkušenosti, bude chtít trochu času a cviku, než bude výsledek vynikající.

Závěsný věnec s ovocem, foto med

Pracovní postup vázání mašlí

Věnec se zlatými mašlemi, foto med
  1. Ustřihneme asi 20 cm stuhy na první dva dlouhé konce. Přeložíme střed stuhy a pevně držíme mezi prstem a ukazovákem. Pak přeložíme neustřiženou stuhu asi 10 cm od okraje a vznikne tak třetí delší konec. Dlouhé konce pevně držíme a vytvoříme středně velkou smyčku (7,5 až 10 cm) tak, aby lícová strana stuhy byla stále nahoře.
  2. Smyčka sestává ze dvou částí – horní a spodní. Vytvoříme delší střední smyčku tak, aby byla vedle, ale ne přímo na předešlé smyčce. Střed držíme pevně přeložený. Další dvě smyčky budou asi o 2,5 cm větší. Následují dvě menší smyčky asi o 2,5 cm menší než střední, položené na větší smyčky. Přidáme ještě dvě středně velké smyčky.
  3. Přeložíme mašli do druhé ruky a dáváme pozor, aby se nám dílo nezbortilo. Okolo dlouhých konců a smyček ovineme tenký drátek. Konec stuhy zastřihneme podle délky konců. Drátek zakryjeme kouskem stuhy obtočené přes střed a vzadu zalepené tavnou pistolí. Upravíme konce a pak jednu po druhé smyčky mašle načechráme: a je to!
Přejít nahoru