Osázení nádoby na hrob

mělká nádoba na hrobě osázená vřesy, okrasným zelím, kosmatcem, netřesky a dalšímu
Podzimně osázená nádoba na hrob, foto med

Hrob, o který pečujeme, může být odkrytý – ten pak pojímáme jako ohraničený záhon. Dalším typem je hrob vysypaný štěrkem nebo kamínky anebo je zavřený kamennou deskou. Na tyto druhy hrobů je vhodné umístit velkou mělkou nádobu, kterou osázíme květinami a dalšími rostlinami. Místo posledního odpočinku našich blízkých by mělo dobře vypadat nejen na Dušičky, ale po celý rok. Osázení nádoby na hrob můžeme sezonně obměňovat.

Vřesem osázená nádoba, foto med

Jakými rostlinami nádobu osadíme závisí i na tom, jak často máme možnost hřbitov navštěvovat i na tom, jak je hrob, o který pečujeme, situován. Na zastíněné vlhké stanoviště zasadíme jiný druh rostlin než na sluneční výheň. Jestliže to na hřbitov máme kousek, můžeme nádobu na hrobě osázet i květinami, které vyžadují naši častou péči, zejména zálivku. Také můžeme rostliny sezónně obměňovat.

Sezónní květiny do nádob

Jarně osázená mísa s dekoracemi, foto med
  • Od jara do léta: můžeme vysadit různé druhy cibulovin počínaje drobnými sněženkami, talovíny a ladoňkami, přes krokusy, modřence, až po vyšší hyacinty, narcisy, tulipány či řebčíky. Vhodné jsou i trvalky jako kamzičník, sedmikrásky, kosatec sibiřský nebo půdopokryvný hvozdík-karafiát.
  • Od léta do podzimu: nádoby ozdobí kvetoucí letničky, dvouletky i trvalky. Vybrat můžeme z různých druhů, např. begónie voskovky, pelargónie, macešky, afrikány, hvozdíky, tařičky, krásenka, měsíčky, kopretiny, balzamíny, nízké gladioly, cínie, růže, lilie…
  • Na podzim: lze nádoby osázet chryzantémami, nízkými jiřinami, třapatkami, okrasnými kopřivami, či astrami. Většina z jmenovaných květin není na péči náročná, stačí je občas zalít a odplevelit. Rostliny můžeme mulčovat drcenou kůrou, která omezí růst plevelů a zadrží vláhu.
  • Na zimu: můžeme mísu osázet čemeřicí, vřesy, okrasnou kapustou či zelím, a dozdobit chvojím, věnci a různými dekoracemi. Na podzim dýněmi, i vyřezávanými, a růžemi z listí, v zimě vánočními ozdobami.
Čemeřice – zimní osázení hrobu, foto med

Rostliny vyžadující minimální údržbu

Jehličnany, traviny a vřes, foto med

Když máme hřbitov na dosah, není problém o nádoby na hrobě průběžně pečovat. Jinak je tomu, jestliže se na hřbitov dostaneme jen párkrát za rok. Většinu údržby děláme před Dušičkami. Odstraňujeme uschlé květiny, opršelé dekorace, čistíme kámen. Při osazování nádoby bereme v úvahu, zda je hrob na slunci nebo ve stínu. Na tom závisí osázení nádoby na hrob.

Rostliny vhodné do slunečního žáru

Delosperma, foto med

Jestliže na hrob, o který se staráme, je na slunečném stanovišti a my máme omezené možnosti rostliny zalévat, uděláme nejlépe, když vybereme suchomilné rostliny. Nádoby opatříme drenáží, naplníme substrátem pro skalničky, doplníme štěrkem, osázíme skalničkami a dozdobíme kameny. Ze skalniček jsou vhodné rozchodníky, koniklece, netřesky, komasatec (delosperma), levandule, tařičky, nízké polštářové plamenky, zvonky, levandule, nízké hvězdnice, mateřídoušku, tymián, lomikámen, iberky, starček, trávničky či vřesy nebo vřesovce, a další alpínky.

Stínomilné rostliny

Macešky, foto med

Jestliže hrom, o který pečujeme, leží ve stínu, volíme rostliny nevyžadující příliš světla a které upřednostňují vlhké prostředí. Ze stínomilných jsou to pestrolistá bohyška-hosta, dlužicha, bergénie, prvosenka, sasanka, barvínek, nízká srdcovka, kala-kornoutice, čechravy, zběhovec, kakost, violka, břečťan, ostřice a další různé půdopokryvné rostliny.

Diskuse uzavřena.

Přejít nahoru