Návod na ušití dvouvrstvé roušky

textilní rouška, jak ji ušít
Návod na ušití dvouvrstvé roušky, foto med

Přinášíme návod na ušití dvouvrstvé roušky, která dobře přiléhá k obličeji, neutiskuje ani větší nos a má výkroj pro oči, takže do nich okrajem nezasahuje tak jako standardní rouška. Je možné ji ušít i ručně, ale na šicím stroji to půjde líp. Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě, tak se chraňme navzájem.

Základem této roušky je šablona, kterou si snadno vyrobíme. Kromě papíru A4 (běžný kancelářský papír) a bavlněné nebo lněné látky si opatříme tužku, pravítko, nitě, nůžky, špendlíky, šicí stroj nebo jehlu a žehličku. Na zavázání roušky budeme potřebovat nějaký tkaloun, šňůrku, prádelní gumu nebo přebytečné tkaničky od bot anebo si šňůrky ušijeme u pruhu látky 75×5 cm. Na jednu dvouvrstvou šablonu potřebujeme 4 kusy látky 18×15 cm (odstřižky), přičemž šablonu k látce přiložíme 2x z rubu a 2x z lícu.

Dobře padnoucí roušky, foto med

Šablona na dvouvrstvou roušku

Kancelářský papír A4 má rozměry 29,7×21 cm. Přeložíme ho napůl a do jedné poloviny podle plánku nakreslíme tvar šablony. Jednotlivé body naměříme pravítkem a podle ruky je spojíme. Poté šablonu vystřihneme. Můžeme si udělat dva nebo rovnou 4 kusy šablony, které poté přišpendlíme k látce.

Postup výroby dvouvrstvé roušky

K výrobě dvouvrstvé roušky můžeme využít různé odstřižky látek, které můžeme barevně kombinovat, tedy jinou barvu zevnitř a jinou zvenčí, nebo půl roušky takovou a půl jinou. Fantazii se meze nekladou.

1. Šablona, kresba med

1. Podle návodu viz výše si vyrobíme papírovou šablonu, nejlépe rovnou 4 kusy. Vystřihneme. Šablony přiložíme k látce – dvě lícem a dvě rubem, přišpendlíme je a vystřihneme.

2. Na jednu roušku 4 kusy, sešijeme po dvou po oblouku, foto med

2. Poté sešpendlíme dva a dva vystřižené díly látky a sešijeme po oblouku, jak je naznačeno v šabloně.

3. Sešijeme lícem k sobě obě delší strany, foto med

3. Sešité síly rozložíme a sešpendlíme k sobě rubem navrch. Po delších stranách sešijeme, kratší strany necháme nesešité.

4. Kratší strany založíme a přispendlíme k nim šňůrku. foto med

4. Sešitou roušku obrátíme na líc a sežehlíme. Kratší strany založíme dovnitř a přišpendlíme k nim šňůrku. Přišijeme. kulaté šňůrky je lepší přišít entlovacím stehem, ploché přišít na obou okrajích.

.5 Šňůrku ušijeme z pruhu látky, foto med

5. Nemáme-li tkaloun nebo jinou šňůrku, můžeme si ji vyrobit z pruhu látky 75×5 cm. To sežehlíme podélně napůl, a ještě jednou napůl každou polovinu. Prošijeme na šicím stroji. Tímto způsobem si můžeme vyrobit například i poutka na závěs na okna.

6. Přišijeme šňůrky po kratších stranách, foto med

6. Poté ušitou šňůrku přišijeme podle fotonávodu k roušce. Ploché šňůrky přišijeme na obou okrajích, kulaté šňůrky je vhodnější přišít entlovacím stehem.

7. Prošijeme ještě celé po obvodu, nebo sežehlíme, foto med

7. Při přišívání šňůrek můžeme roušku ještě po obvodu prošít, bude tak lépe držet formu. Tento krok ale dělat nemusíme, stačí švy sežehlit. Poté, co zvládneme šití roušky, můžeme se pustit třeba i do ušití ubrusu na kulatý stůl.

Přejít nahoru