Adventní věnec

Adventní věnec patří k symbolům adventní doby
Adventní věnec, foto med

Adventní věnec patří k symbolům adventní doby (tedy doby postní a plné zpěvu náboženských písní tzv. rorátů). Každou neděli tohoto čtyřtýdenního období před vánočními svátky se na adventním věnci zapaluje jedna svíčka, až nakonec hoří všechny čtyři. Nejkrásnější přirozeně jsou ty, které vyrobíme sami.

Ozdobený věnec se svícemi aranžujeme na štědrovečerní stůl nebo ho umístíme na jiné příhodné místo. Bez svíček adventní věnec také věšíme na vstupní dveře. Původní věnec visel od stropu. Smyslem toho umístěného na vnější dveře bytu bylo symbolické pozvání návštěvy v čase adventu.

Přírodní zdobení

Slaměné korpusy, foto med

Protože na štědrovečerní stůl patří pokud možno svěží přírodní produkty, je vhodné věnečky vyrobit z živých materiálů – květů, listů, chvojí, ovoce… Svíčky na věnec nemusíme přímo připevňovat, můžeme je umístit do jeho středu na misku nebo talířek. Kromě živého materiálu můžeme věnec vhodně doplnit sušenými plátky, ovoce, ořechy, svitky skořicové kůry, celým badyánem, šiškami, větvičkami cesmíny s červenými kuličkami a také ozdobami upečenými z vizovického (slaného) těsta) a různými stuhami a mašlemi. Aby se čerstvý rostlinný materiál nekazil, zafixujeme ho bezbarvým lakem. Jinak bychom čerstvé plody na věnci museli asi tak po deseti dnech měnit, neboť začnou hnít.

Co potřebujeme

Polystyrénový korpus, foto med

Nejdůležitější pro výrobu věnce je korpus. Na něj budeme věnec vázat. Použít můžeme hotový korpus ze slámy, z polystyrénu případně z proutí, nebo si ho vyrobíme vlastnoručně. Dále si opatříme vázací drát, nejlépe zelený (v zahradnických potřebách), obalovací materiál na korpus – většinou jím bývá zelené chvojí, nejlépe jedlové, případně smrkové. Slaměné věnce ale nemusíme hustě obalovat, lze i nechat vyniknout slámu, která by podle tradice neměla na žádném štědrovečerním stole chybět. Také si připravíme ozdoby, které chceme použít a čtyři svíce. Budeme-li svíčky připevňovat na věnec, bude vhodné, když si na ně koupíme bodce s kalíškem.

Pracovní postup

Výroba věnce, foto med
  1. Použijeme-li polystyrénový korpus, měli bychom ho nejprve ovinout například krepovou páskou, která ho zpevní. Pak ho můžeme používat i opakovaně. Slaměný korpus obalovat nemusíme.
  2. Větve chvojí nastříháme na menší větičky a přikládáme postupně k věnci a upevňujeme vázacím drátkem. Dbáme na to, aby polystyrén nikde neprosvítal, stonky se překrývaly a chvojí bylo na věnci rovnoměrně. Místo chvojí můžeme použít také rašeliníkem.
  3. Pokud věnec chceme pověsit, spojíme konce drátu dohromady a uděláme z nich očko na zavěšení.
  4. Máme základ a teď již záleží na nás, čím věnec ozdobíme. Můžeme například ze skořicové kůry připravit čtyři svazečky a zkřížené je upevnit vázacím drátem na protilehlých stranách věnce.
  5. Dalším typem jsou přes drátky připevněné mašle, po třech spojené modřínové a borovicové šišky, drobné vánoční ozdoby – nejlépe takové ty po babičce, skořápky vlašských ořechů, sušenými pomerančové nebo citronové vějířky a další.
  6. Věnec dozdobíme větvičkami cesmíny nebo mahónie případně živými květy, jejichž stonky umístíme do ampulí s vodou uzavřených gumovou zátkou (prodávají se tak některé květiny v květinářství) a stuhami.

Tip

Vánoční věnec, foto med

Velmi dobře nám při výrobě adventního věnce, ale i při další tvorbě dekorací, poslouží lepicí tavná pistole, Skořápky ořechů jí slepíme v cukuletu, stejně rychle připevníme na věnec nejrůznější ozdoby.

Přejít nahoru