Vyřezávání dýně

Vyřezávání dýně je zábava. Tykve se uplatňují v celku nebo jako lucerničky s vyřezanými ornamenty jako podzimní výzdoba za oknem, na balkoně, u vstupu do domu i v zahradě.
Vyřezávání dýně, foto med

Z dýní je v období „Dušiček“ už i u nás vyrábějí hallowenské lampičky. Dýni vydlabeme, vyřežeme strašidelný nebo legrační obličej a po vložení zapálené svíčky tak získáme osobitou lucernu. Vyřezávání dýně je zábava. Tykve se uplatňují v celku nebo jako lucerničky s vyřezanými ornamenty jako podzimní výzdoba za oknem, na balkoně, u vstupu do domu i v zahradě.

Zátiší s dýněmi, foto med

Vyřezávání dýní je podzimní zábava, kterou milují jak děti tak i dospělí. Hallowen má své kořeny v prastaré keltské tradici. Svátkem „Samhain“ slavili Keltové konec starého (31. října) a začátek nového kalendáře (1. listopadu). Děkovali za sklizeň a zároveň se připravovali na příchod tmavého a chladného zimního období. Poté, co byly uhašeny domácí krby i ohniště, zapalovali druidové nové „svaté ohně“ z dubového dřeva a každá rodina si odnášela kousek žhavého uhlí pro vlastní obydlí – uhlíky přenášeli v nádobách z vydlabaných kořenů, v Irsku ale například ve vydlabané řepě… Keltové věřili, že této noci se také vracejí duše zemřelých a navštěvují své příbuzné. S tím je spojeno mnoho nádherných pověstí i pohádek.

Výroba hallowenské dýně

Hallowenská dýně, foto med

Vyrobit si dušičkovou lucernu je snadné. Opatříme si vhodnou tykev. Dílo bude hotové až do vydlabané a vyřezané tykve vložíme zapálenou svíčku, nejlépe čajovou. Jadérka z dýně nevyhazujeme, můžeme si z nich vyrobit oblíbenou pochoutku . Také z vydlabané dužiny si můžeme připravit chutná jídla, recepty, z dýně Hokaido recepty.

Pracovní postup

Vyřezaná dýně, foto med
  1. Horní část plodu odkrojíme a odložíme stranou – později ji použijeme jako víko.
  2. Lžící nebo tupým nožem vybereme jádřinec a vydlabeme dužinu. Stěnu plodu ponecháme 2–3 cm silnou.
  3. Fixem předkreslíme obličej. Pozor na velikost otvorů, pokud by byly příliš velké, mohla by se tykev snadno rozlomit.
  4. Tvary opatrně vyřízneme špičkou ostrého nože. Ve víku vyřízneme větrací otvor a víko nasadíme zpět.
  5. Dovnitř umístíme svíčku, víko musí zůstat otevřené. Stejným způsobem si můžeme z tykví vyrobit fantastické svítilny s nejrůznějšími vzory, vykouzlí podzimní dušičkovou atmosféru na balkoně, terase či zahradě.
Přejít nahoru