Africká kopřiva, Koleus, Pochvatec – pěstování

Pestře vybarvená africká kopřiva má více názvů – koleus z latinského Coleus, Pochvatec ozdobný, Pochvatec šišákovitý, kopřivěnka
Pochvatec, Koleus, Africká kopřiva, foto med

Pestře vybarvená africká kopřiva má více názvů – koleus z latinského Coleus, Pochvatec ozdobný, Pochvatec šišákovitý, kopřivěnka… V Anglii se mu pro vybarvenost listů dokonce říká Kroton chudého muže. Rostlina je ozdobná listy, které v sobě mívají zpravidla tři barvy, a to ze škály od bílé, krémové, žluté, zelené, růžové, červené i fialové. Listy mají navíc i výraznou žilnatinu a barevné okraje. Koleus se pěstuje jako pokojová rostlina, je ale vhodný do okenních truhlíků a venkovních nádob.

Africká kopřiva, Koleus, Pochvatec (Plectranthus scutellarioides, Solenostemon scutellaroides, Coleus) pochází z tropů Afriky a Asie. Keřík dorůstá asi 30-60 cm, má měkké stonky a podlouhlé vejčité listy se zoubkováním. Drobné, nevýrazné květy v řídkém klasu jsou namodralé. Africká kopřiva je teplomilná, dobře se jí daří při teplotách v rozmezí 10-25 °C. Při vyšších vadne, při nižších hyne. Pěstuje se jako jednoletá, ale není problém uchovat ji přes zimu do dalších sezón.

Odrůdy a kultivary

Různé barvy Pochvatce, foto med

Odrůd africké kopřivy je více než sto. Zajímavé jsou například Coleus blumei, který se vyskytuje ve všech možných barevných variantách. C. thyrsoideus má listy zelené a pěstuje se pro výrazné modré klasovité květenství Nízká je odrůda Sabre. Odrůda C. Rehneltianus nebo C. pumilus, např. kultivar ‚Solento‘ je převislý, a proto vhodný i pro pěstování v truhlíku nebo závěsné nádobě. Kultivar ‚Black Dragon‘ má rudohnědé zpeřené listy. Velké listy má kultivar ‚Kong‚, středně velké a pestrobarevné ‚Rainbow‘. Nově vyšlechtěné kultivary jsou vhodné pro venkovní výsadby, zdobí terasy, předzahrádky, balkony i schodiště. Nejpestřejší listy mají kříženci C. verschatfelti.

Stanoviště

Koleus, foto med

Africká kopřiva má ráda slunná stanoviště, odrůdy s tmavšími listy snášejí i polostín, světlým nevadí ani hodně slunce, i když letní polední žár by jim mohl popálit listy. Na dobře osvětleném stanovišti bude i intenzita zbarvení listů vyšší než na stinnějším. Pro úspěšné pěstování je vhodná běžná pokojová teplota, která by neměla klesnout pod 10 °C.

Pěstování

Africké kopřivy, foto med

Koleus je na pěstování nenáročný, zvládnou ho i začátečníci. Sázíme ho do zahradního substrátu s přidáním rašeliny, a velmi doporučená je dobrá drenáž. Nesnáší nedostatek vody, ani její přebytek, kdy hrozí uhnívání kořenů. Africkou kopřivu také můžeme úspěšně pěstovat jako hydroponii . Zemina by nikdy neměla zcela vyschnout, kromě vydatné zálivky odstátou vodou je vhodné i rosení. Pokud zapomeneme zalévat, pokusíme se rostlinu zachránit tím, že ji i s květináčem ponoříme do kbelíku s vodou, případně ji seřízneme a necháme znovu obrazit. Jednou týdně přihnojujeme týdně plným hnojivem. Květy vyštipujeme, aby rostlinu nevysilovaly, a zaštipováním také keřík tvarujeme a košatíme. Jako pokojová rostlina přezimuje na světlém místě s teplotami 12-16 °C, s malou zálivkou a bez hnojení. Venkovní Koleus většinou končí jako jednoletka, ale můžeme odebrat řízky či semena a namnožit si nové rostliny do další sezony. Na jaře přezimující rostliny seřízneme asi na 5 cm, a přesadíme, zakrátko obrazí. Takto můžeme pokojovou africkou kopřivu udržovat řadu let.

Množení

Okrasná kopřiva, foto med

Množit Africké kopřivy můžeme semeny, které vysejeme v lednu nebo únoru na povrch substrátu a lehce přitiskneme. Dbáme, aby byl substrát stále mírně vlhký. Semenáčky pak přepícháme a jejich vrcholky zaštípněme, aby se rozvětvily. Dalším způsob množení je vrcholovými řízky. Rostliny si tak zachovají barevné varianty mateční rostliny. Řízky necháme zakořenit ve vodě, nebo stonky namočíme do stimulátoru a zapíchneme do zeminy.

Použití a přínos

Koleus, Africká kopřiva potěší jako pestrá pokojová rostlina, barevně ozvláštní zahradu, terasu, balkony i okna. V zemi původu některé odrůdy používají pro vyšší obsah éterických olejů jako koření.

1 názor na “Africká kopřiva, Koleus, Pochvatec – pěstování”

  1. Společnost Fresh Concepts byla založena v roce 2012 v rostoucí reakci na nový trend v biologickém designu; Vertikální zahrada nebo Živá stěna. Náš jedinečný přístup k návrhu rostlin a materiálovým úpravám zaručuje našim zákazníkům vyjímečný vzhled jako žádný jiný. Náš tým odborníků bude s vámi spolupracovat od fáze návrhu až po instalaci a zajistí, že vaše specifické potřeby budou splněny.

    http://freshconcepts.cz

Diskuse uzavřena.

Přejít nahoru