Květiny v dětském pokoji

červeně a bíle kvetoucí begonie
Begónie, foto HKK

Děti milují výrazné barvy, které podněcují jejich tvořivost i schopnost se učit. Také mají rády rostliny – když dostanou vlastní, považují ji za něco jako domácího mazlíčka a dokáží se o ně starat. Rozhodně neuškodí, když rozmístíme květiny v dětském pokoji, alespoň několik odolných, a děti zapojíme do péče o ně. Je to nejen výchovné, ale i zábavné, protože děti sledu, jak rostliny rostou a kvetou.

Aby dětem zaujetí pro nový domácí přírůstek vydrželo, volte malé odolné rostliny, které je upoutají. Děti okamžitě poznají gerbery – všechny děti malují květiny jako gerbery. Poznají i růže, kterých se někdy trochu bojí kvůli jejich trnům. Nejraději ale mají masožravé rostliny. Masožravky děti naprosto fascinují, i když jsou pro ně i maličko děsivé. Mohou je krmit drobným hmyzem, o který sice rostlina většinou nejeví zájem, ale to nevadí. Podstatná je interakce. A svými zajímavými poznatky se pak mohou pochlubit kamarádům nebo ve škole.

Vhodné a nevhodné květiny pro děti

Tulipán Crispa, foto med

Nevhodné pro děti jsou jedovaté rostliny – více o nich ZDE a ZDE. Pro děti nejsou příliš vhodné ani choulostivé pokojovky, které vyžadují zvláštní péči. Určitě jsou vhodné tak zvané jedlé květiny – více o nich ZDE. Vhodné jsou i rychlené tulipány.

Obecně dětmi oblíbené odolnější pokojové květiny

Dětský pokoj, ve kterém jsou květiny a ne jen hračky a neživé dekorace, se rázem promění v tvůrčí a inspirativní prostředí. Při zařizování takového pokoje by květiny – a to platí i o pokojíku pro malé děti – neměly být opomíjeny.

Mucholapka podivná

Mucholapka-podivná-foto-HKK

Mucholapka podivná (Dionaea muscipula) má lapací systém tak zajímavý, že tuto masožravou rostlinu pokouší znovu a znovu. To ale může rostlinu vyčerpat a nakonec i zahubit. Lasturovité listy mucholapky se skládají ze dvou polovin, na jejichž vnitřní straně se nachází citlivé chloupky. Pokud se jich něco dotkne dvakrát v průběhu dvaceti sekund, rostlina se domnívá, že je uvnitř moucha, sklapne list a stráví kořist. Květináč umístíme nejlépe ve velké misce s vodou, která odpařováním zvlhčí rostlině vzduch. Mucholapka je rašeliništní rostlina, která potřebuje vlhkou zem a dostatek světla – na slunci získá pěkný červenavý odstín. Postavíme ji poblíž krabice s bonbony a lízátky, aby od nich odháněla mouchy.

Hvězdník

Kvetoucí Hvězdník, foto med

Hvězdník (Hippeastrum) – láká děti velkými kalichy. Vhodný je ale pro větší děti, které již nenapadne kousnout do jedovaté (!) cibule. Z ní vyrůstá dutý květní stvol, na jehož vrcholu vyraší robustní poupě, které se rozvine do ohromného květu ve tvaru hvězdy. Tyto proměny jsou učebnicovou ukázkou botaniky pro děti. Hvězdník preferuje teplé a světlé stanoviště. Svrchní vrstvy zeminy mohou ve vegetativním období mírně vyschnout, ale v době kvetení potřebuje tato kráska o něco vydatnější zálivku. Jeho barevnost děti neruší ani při umístění v interiéru u divoce pomalované zdi. Kolem květináčů lze skvěle parkovat angličáky.

Begonie

Begónie korálová, foto med

Begonie (Begonia elatior). Tato rostlina potřebuje rosit (jen na listy, ne na květy) a zalévat – dlouhodobé přemokření však nesnáší. Odkvetlé květy odstřiháváme, nasadí pak nová poupata. Kromě časté zálivky kytku také přihnojujeme. Jednou z předností begonie je, že kvete i v zimních měsících, kdy většina rostlin odpočívá. Daří se jí na dobře osvětleném stanoviště. O pěstování více ZDE. Skvěle se vyjímá třeba mezi panenkami.

Gerbera

Gerbera (Gerbera) dětem připomíná velkou sedmikrásku nebo kopretinu. Těžko zůstaneme neteční ke květině, která zářícím středem, dokonalými okvětními plátky a jasnými barvami vyzařuje hřejivou radost. K pěstování doma je nejvhodnější varianta s krátkým květním stvolem. Gerberu umístíme na světlé stanoviště, třeba pod nástěnku s dětskými kresbami, a zaléváme tak, aby zemina nikdy zcela nevyschla a zároveň nebyla přemokřená.

Kaktus

Kaktusy, foto med

Kaktus (Gymnocalycium) je pro děti zajímavý a zároveň trochu hrozivý. Děti se bojí trnů, ale rychle získají sebevědomí, když vědí, jak se s kaktusem zachází (např. při přesazování ho omotají složenými novinami). Gymnocalycium je ideální pro začínající malé kaktusáře – nemá příliš husté trny a z jeho výrazně zbarvené horní části vykvétají nádherné květy. Nejlépe prospívá na přiměřeně osluněném stanovišti, zeminu necháme mezi zálivkami mírně vyschnout. Kaktusy umístíme nejlépe před schránku s deníčkem nebo jinými tajnostmi.

Korálovka andská

Rostlina Korálovka, foto HKK

Korálovka andská (Nertera) je květina, která vypadá jako hrst korálků a pro dětský pokoj je jako dělaná. Plody má malé – průměrně méně než půl centimetru – ale je jich tolik, že téměř zakryjí zelené části rostliny. S jemnou strukturou je Nertera ve vhodném květináčku ideální jako maličký společník. Daří se jí na světlém stanovišti mimo přímé slunce a při zálivce zespodu – sama si z misky vezme tolik vody, kolik potřebuje. Do blízkosti šperkovnic s korálky ji raději nedáváme, aby neskončila na něčím krku.

Přejít nahoru