Základní péče o kaktusy

sbírka pichlavých kaktusů
Základní péče o kaktusy, foto med

Kaktusy patří k sukulentním rostlinám. Mají zdužnatělé stonky s malými chloupkatými chomáčky (areoly). Velká většina z nich nemá listy, ale ostny. Kaktusy, jako každá pokojová rostlina vyžadují potřebnou péči. Pokud se jim nedostává základních potřeb, dochází k jejich zpomalenému růstu, uvadání a ke žloutnutí. Péče o kaktusy není náročná.

Kaktusy kvetou
Kvetoucí kaktusy, foto HKK

Zálivku dávkujeme s ohledem na jednotlivé druhy rostlin, na vlhkost vzduchu, na ročním období i způsobu vytápění pokoje, kde jsou umístěné. V přesušených bytech některé rostliny vyžadují i pravidelné rosení. Stejně jako sucho rostliny většinou nesnášejí přemokření, na které reagují žloutnutím, uvadáním, hnitím kořenů. Špatná zálivka může navíc způsobit, že se rostlina doslova obsype různými škůdci. Pokud rostliny nemají dostatek tepla, projevuje se to zpomaleným růstem a vznikem houbových chorob. Pokud rostlinám chybí světlo, ztrácejí schopnost správného růstu, což se projevuje zejména v zimních měsících.

Co potřebují kaktusy

květ kaktusu
Květ fylokaktusu, foto med

Kaktusy jsou sukulentní rostliny se zdužnatělými stonky s malými chloupkatými chomáčky (areoly). Velká většina z nich nemá listy, ale ostny. V bytě mnohé druhy vykvétají. Kaktusy se mnohdy považují za rostliny, kterým se daří dobře, i když se o ně nestaráme a leckde se udržují jako položivé zelené ozdoby, které sice trochu rostou, ale svůj vzhled po dlouhá léta takřka nemění. Má se za to, že tyto pouštní rostliny mají rády písek, sucho a teplo. Při troše štěstí vykvetou každý sedmý rok. Jenže tyto informace jsou mylné. Velké množství jemného písku kaktusy zahubí a letní sucho u nich vyvolává spánek. K řádnému vývinu a kvetení kaktusy v zimě potřebují takové teploty, při kterých bychom se třásli zimou, a v létě dávají přednost čerstvému venkovnímu vzduchu. Při správné péči ožijí a pokvetou zcela pravidelně nejroztodivnějšími květy. Rozlišujeme dvě skupiny:

Pouštní kaktusy

kaktusy
Kaktusy, foto med

Pouštní kaktusy, které pocházejí z polopouštní oblasti Ameriky. Vzdor jejich označení téměř žádný z nich nedokáže růst jen v samotném písku. Od poloviny podzimu do časného jara potřebují velmi málo vody. Vyžadují co nejvíce slunečního záření a vhodným místem pro ně je parapet okna na jih.

Lesní kaktusy

Vánoční kaktus, foto med

Lesní kaktusy, např. Schlumbergera (vánoční kaktus) pocházejí z oblasti tropické Ameriky, kde rostou na stromech jako epifyty. Během zimy mohou potřebovat trochu vody a živin. Během léta vyžadují slabý stín. Vhodným místem je parapet okna na sever nebo na východ.

Přejít nahoru