Korálovka andská rozjasní každou místnost

Červené korálky pokojové rostliny Nertera
Korálovka andská, Nertera, foto HKK

Korálovka andská, Nertera, je velmi přitažlivá pokojová rostlina, která je celá posetá mnoha oranžovými plody, které vypadají jako lesklé korálky. Pokud více těchto rostlin umístíme do skupiny, ještě lépe vyniknou a doslova z nich nelze spustit oči. Při správné péči, která není nijak náročná, se z její krásy můžeme těšit měsíce.

Korálovka andská (Nertera grandensis), jak už je patrné z názvu, pochází z Jižní Ameriky z oblasti Peru. Po celých dvě stě let lidé pěstovali pouze oranžovou barevnou variantu. K nově vyšlechtěným odrůdám patří v současnosti také plody zbarvené žlutě nebo bíle. Korálovka má poléhavé stonky a malé lístky, které rychle pokryjí celý květináč. Dorůstá nejvýše 30 centimetrů (nerteros je řecký výraz a znamená nízký). Po odkvětu poměrně nenápadných květů se objeví množství drobných, lesklých oranžových (žlutých, bílých) plodů o v průměru 0,5 cm. K nejznámějším kultivarům patří Nertera granadensis ,Astrid‘ nebo Nertera granadensis ‚Marleen‘ .

Stanoviště

Korálovka andská, Nertera, vyžaduje dostatek rozptýleného světla – ne přímé sluneční paprsky. Teplota je také velmi důležitá, v létě potřebuje maximálně kolem 20 °C, ne více, v zimě se teplota pohybuje okolo 10 až 15 °C, aby rostlina zdárně přezimovala.

Pěstování

Nertera granadensis ‚Marleen‘, foto HKK

Korálovku andskou zasadíme do kypré zeminy a květináč postavíme do misky s vodou na světlé a vzdušné stanoviště. Dbáme na to, aby během sezony byla v misce stále voda a kořenový bal rostliny neustále mírně vlhký. Nikdy ji nezaléváme shora, ale do misky nebo pod list, neboť je náchylná k hnilobě. Pro rostlinu je velice důležitá i vysoká vzdušná vlhkost, proto ji v létě rosíme alespoň dvakrát měsíčně. Květináč s korálovkou postaváme do misky na vlhké oblázky. Přihnojujeme jen málo, od března do srpna jednou za měsíc, aby listy přerostly plody. V zimě zálivku omezíme, období vegetačního klidu Nertery trvá zpravidla od října do února, a na tuto dobu ji umístíme do světlé chladné místnosti, nejlépe do zimní zahrady.

Množení

Nerteru množíme po opadání plodů rozdělením trsu. Možné, ale náročné, je množení semeny.

Použití a přínos

Korálovka andská, foto HKK

Jedinečnost korálovky vynikne například v malém košíčku nebo je také několik rostlinek zasadíme společně do větší misky. Taková skupinka pak působí přímo magickým dojmem. Tato pokojová květina, která vypadá jako hrst korálků, rozjasní každý pokoj, také pro dětský pokoj s většími dětmi je jako dělaná. Není ale vhodná pro malé děti, které by bobule ochutnávaly. Ty jsou slabě toxické a po požití u dětí způsobí nevolnost, bolest břicha a zvracení.

Přejít nahoru