Kraslice zdobené slámou

Černevě obarevená vejce polepelá slámou ve slaměné ošatně a se slaměným ptáčkem
Kraslice zdobené slámou, foto med

Vejce je v liturgii odedávna symbolem života – skořápka představuje zemi, žloutek slunce a bílek měsíc. Magický působení umocňují barvy života (zelená, červená nebo žlutá). Z toho vycházel vznik malovaných a jinak zdobených kraslic. K velmi efektním způsobům zdobení vajec patří kraslice zdobené slámou. Polepování se však mohou zúčastnit jen ti, kteří si mohou opatřit stébla pšeničné nebo žitné slámy.

Kraslice polepované slámou mívají kompozice členěné vertikálně do poloviny vajíčka, foto med.

Vyfoukneme vajíčka a obarvíme je nejlépe tak, že je povaříme s cibulovými slupkami. Získají příjemně teplý odstín hnědé. K barvení vařených vajíček se používal šafrán, indigo, žito, cikorka, slupky cibule či ořechu, dnes potravinářské barvy. Barvíme-li vyfouknutou skořápku, můžeme použít i mořidla na dřevo. Použít můžeme i běžné barvy na kraslice.

Co potřebujeme

Namočenou slámu podélně rozřízneme, foto med

Připravíme si vyfouknutá vajíčka. zvolené barvy, slámu, ostré nůžky, disperzní lepidlo (např. Herkules), špendlík s kovovou hlavičkou napíchnutý v dřívku nebo v tužce a tmavý papír, na kterém budou nastříhané kousky slámy dobře vidět.

Úprava slámy

Stéblo několikrát protáhneme přes hranu nůžek, foto med

Ze slámy vystříháme kolínka a namočíme ji asi na hodinu do vlažné vody. Podélně je rozřízneme třeba nehtem a přes hranu nůžek nebo nože z nich vydřeme dužinu (mezi nůžkami a palcem rozevřené stéblo několikrát protáhneme, až se začne stužkovitě kroutit).

Stříhání slámy

Nůžkami nastřiháme na stejné kosočtverce, foto med

Ze stébel, která nehtem nakrájíme podél vláken na potřebnou šíři, nastříháme kosočtverečky, ze kterých se velmi dobře komponují obrazce hvězdic. Čím je tvar kosejší a více se blíží čtverci, tím dosahujeme větší pravidelnosti. Nastříháme jen tolik dílků, kolik jich budeme potřebovat na jedno vajíčko (dělat si zásoby nemá význam, proužky slámy většinou nejsou stejně široké a dílky by nebyly stejné). Kosočtverečky klademe na tmavý papír, kde je dobře vidíme.

Lepení slámy na vajíčko

Na hlavičku špenslíku naneseme lepidlo a přichytíme kousek slámy, foto med

Lepit je budeme disperzním lepidlem, které rychle schne a jeho přebytky lze odrolit, takže na vejci nezůstane žádné znečištění. K lepení si vyrobíme jednoduchý nástroj – špendlík s kovovou hlavičkou zapíchneme do dřívka nebo tužky. Trochu lepidla kápneme na papír, namočíme do něj špendlíkovou hlavičku, tou přichytíme kosočtvereček, vezmeme jej do ruky, lepidlem namázneme asi polovinu dílku, přiložíme ke kraslici, podmázneme druhou polovinu, srovnáme a uhladíme nehtem. Kraslice polepované slámou mívají většinou kompozice členěné vertikálně do dvou polovin vajíčka. Mohou však být soustředěné i od vrcholu vajíčka.

Pracovní postup

Z kosočtverečků slámy vytvoříme celé vzory, foto med
  1. Asi hodinu máčená stébla obilné slámy, z nichž jsme vystříhali kolínka, podélně rozřízneme.
  2. Abychom odstranili dužinu, protáhneme několikrát rozevřené stéblo mezi hranou nůžek a palcem.
  3. Upravené stéblo nakrájíme nehtem na potřebnou šíři a ostrými nůžkami nastřiháme na stejné kosočtverce.
  4. Do kousku dřívka nebo tužky zapíchneme špendlík. Na jeho hlavičku naneseme lepidlo a přichytíme kousek slámy.
  5. Špendlíkem podmázneme část kosočtverce, který držíme v ruce, přilepíme na vejce, podmázneme zbytek a přitiskneme.
  6. Popsaným způsobem z kosočtverečků slámy vytvoříme celé vzory, většinou šesti nebo osmicípé hvězdice.
Přejít nahoru