Slaměný ptáček s kraslicí

Kraslice polepené slámou ve slaměném ptáčkovi
Slaměný ptáček a slámové kraslice, foto med

Na velikonoční svátky se snažíme oživit náš domov svěže a optimisticky působícími dekoracemi. Nemusí být složité – některé až neuvěřitelně jednoduché patří mezi nejpůsobivější. Vesele a v duchu tradic působí slaměný ptáček s kraslicí, kterého vyrobíme velmi snadno ze stébel slámy.

Vyfouknutá vejce, foto med

Ze slámy vystříháme kolínka a namočíme ji asi na hodinu do vlažné vody. Podélně je rozřízneme třeba nehtem a žehličkou ji rozžehlíme. V tomto případě dužinu nebudeme vydírat přes hranu nůžek jako v případě kraslic zdobených slámou, ale ponecháme ji, neboť zpevňuje stéblo.

Co budeme potřebovat

Budeme potřebovat kromě slámy také vyfouknuté vajíčko, nejlépe zdobené slámou, nebo jen obarvené tak, že ho povaříme s cibulovými slupkami. Z nářadí a pomůcek uplatníme tyčky na navíjení slámy, žehličku, tenkou jehlu s nití nebo lepicí tavnou pistoli a nůžky.

Žehlení slámy

Žehlení slámy, foto med

Namočenou slámu nežehlíme na žehlícím prkně ani na ničem podobně měkkém, protože by se rozlámala. Vezmeme si kousek laťky, případně čisté prkénko na maso a stéblo žehlíme na takovéto pevné plošce, kde se nerozláme a krásně se vyrovná.

Natáčení slámy

Kroucení slámy, foto med

Vyžehlenou slámu opět navlhčíme. Omotáme jí tyčku o průměru voleného podle toho, jak velkých vln chceme dosáhnout. Většinou postačí, když rozžehlené stéblo natočíme na obyčejnou kulatou tužku nebo držadlo vařečky. Na obou koncích ho svážeme a necháme uschnout. Tímto postupem získáme nakroucenou slámu jako základní materiál pro výrobu slaměného ptáčka.

Výroba slaměného ptáčka

Velikonoční dekorace ze slámy, foto med
  • Ze spirály slámy odstřihujeme potřebné dílky na jednotlivé části ptáčka, např. kousek na hlavičku, ocásek atd.
  • Všechny slaměné části sešíváme skrze otvory, kterými jsme vejce vyfoukli. Poskládáme je do potřebných tvarů a sešijeme tenkou jehlou.
  • Anebo je slepíme. Velkým pomocníkem při lepení nám bude lepicí tavná pistole, jejíž lepidlo drží okamžitě.
  • Zobáček přilepíme z kousku ohnuté slámy, nohy vytvoří dvakrát dva oblouky sestavené do dvou křížů.
  • Hřebínek vyrobíme ze spirálky slámy natočené na tyčce těsně vedle sebe. Její konce zasuneme do malých otvorů stébla hlavičky, které vytvoříme nehtem, anebo je přilepíme.
Přejít nahoru