Jak se moří dřevo

Mořená podlaha
Mořená-dřevěná-podlaha, foto archiv

Jak se moří dřevo? Tuto techniku používáme, když chceme změnit barvu nábytku nebo dřevěného předmětu, ale nechceme zakrýt kresbu dřeva. Mořidla se vsakují do vláken dřeva, dávají mu tak barevný nádech, který je transparentní, neboli průhledný. Tím se mořidla podstatně liší od krycích nátěrových hmot, které tvoří jednolitou vnější vrstvu barvy. Výhodou moření je, že například u dřeva obyčejného smrku vzbudíme namořením dojem, že se jedná o zcela jinou dřevinu – třeba dub, třešeň nebo exotický mahagon.

Obecně vzato mořidlem zvýrazníme krásu přirozené kresby dřeva… Koupíme je v hobby marketech i v obyčejné drogerii. Prodávají se převážně už namíchaná, barva je na obalu označena podle toho druhu dřeva, do jehož odstínu se chystáme dřevo upravit. Při výběru bychom však měli zohlednit i druh dřeva, který hodláme upravovat.

Jak postupujeme

Namořený stůl, foto med

Jak se moří dřevo? Než k moření vůbec přistoupíme, musíme povrch dřeva důkladně zbrousit (nejlépe bruskou) a pečlivě odstranit brusný prach. Je-li nábytek lakovaný, zbrousíme ho až na holé dřevo. Všude, kde by lak zůstal, barva mořidla nepronikne. Při vlastním moření postupujeme podle návodu, neboť mořidla jsou vyráběná na různých bázích. Roztok pak nanášíme po směru vláken, a to buď houbičkou, polnou (štůsek složené bavlněné látky), válečkem anebo měkkým štětcem. Drobné předměty, jako například vyřezávané dřevěné šperky můžeme do roztoku mořidla ponořit celé. PO dokončení necháme mořidlo důkladně zaschnout, poté mořený povrch jemně přebrousíme a vyleštíme kartáčem nebo hadrem, který nepouští vlákna. Výrobek nakonec můžeme také přelakovat laky na vodní bázi.

Vlastnosti mořidel a základní informace

Doba schnutí, nasákavost a slučitelnost s jinými povrchovými úpravami – závisejí na rozpouštědlech, která mořidla obsahují. Prášková mořidla rozpustná ve vodě jsou vhodná k moření dubu, jasanu, limby, buku, smrku a ostatních tvrdých i měkkých dřev. Vodové univerzální mořidlo je tekuté mořidlo na akrylátové bázi k okamžitému použití. Voskové mořidlo k okamžitému použití se používá bez finálního lakování povrchu, jedná se tedy o přírodní alternativu povrchové úpravy dřeva. Voskové mořidlo ale není vhodné pro použití na sedací nábytek, protože neodolává oděru ani zatížení vodou.

Výběr mořidel

Vybrat si můžeme mezi vodovými a syntetickými mořidly.

Vodová mořidla

Moření dřeva, foto med

Vodová nejsou toxická, často mají atest na použití pro hračky a styk s potravinami a můžeme je použít k moření desky jídelního stolu nebo dřevěných hraček. Jejich nanášení je ale poněkud obtížné, protože do povrchu dřeva pronikají špatně a mohou vytvářet skvrny a nerovnoměrné zabarvení. Při moření měkkého dřeva dochází ke zvednutí vláken, barvy nejsou stálé, špatně zasychají a na světle blednou. Toto mořidlo prosakuje hlouběji do dýhy než do masivu. Dodává se ve formě prášku nebo krystalků, které se rozpouštějí ve vodě. Tato klasika, požívaná už po celá staletí, je dnes nejlevnější a ve velké barevné škále, nicméně nejčastěji používané jsou výrazně hnědé mahagonové a černé odstíny. K docílení požadovaného odstínu můžeme barvy snadno míchat. Před použitím mořidlo vždy vyzkoušíme na odřezcích materiálu, který chceme mořit. Barevný odstín změníme podle potřeby množstvím vody, ve které ho rozpouštíme: přidáním prášku odstín tmavne, ředěním vodou je světlejší.

Syntetická mořidla

Syntetická mořidla nedělají na měkkém dřevě skvrny, ale rychlé schnutí může působit problémy u větších ploch. Barva je odolná, stabilní a nebledne ani na slunci, navíc ji můžeme nanášet i stříkací pistolí. Přípravek je však toxický a práce s ním vyžaduje velkou opatrnost a nábytek, napuštěný syntetickým mořidlem, by neměl přijít do styku s potravinami.

Některá pravidla moření:

Vzory mořidel, foto archiv
  • Měkčí letokruhy ve dřevě přijímají více mořidla a vytváří se tak negativní obraz struktury vláken.
  • Čelní dřevo pohlcuje více vody, a pokud bychom ho tedy mořili stejně jako ostatní, ve výsledku bude zjevně tmavší. Tuto část proto před prací navlhčíme nebo mořidlo rozředíme.
  • Na plochu, na které jsme předtím opravili světlé skvrny, nanášíme mořidlo rychlými, rovnoměrnými pohyby.
  • K aplikaci použijeme měkkou tkaninu (polnu), která nepouští chloupky, a při nanášení dbáme, aby byla stále dostatečně nasáklá.
  • Přebytečné mořidlo odstraníme, než mořidlo zaschne, savým hadříkem, kterým dřevo přejíždíme po létech.

Zvláštní mořidlové přípravky

Mořená podlaha, foto med

Hluboko do dřevní hmoty pronikají dehtová mořidla, kterým se také říká lakový benzin. Dobře se s ním pracuje, jedinou nevýhodou je, že vniká do mezer mezi nepravidelnými vlákny, což může při nedostatečné přípravě způsobit vznik tmavších skvrn. Vosková mořidla se dodávají ve formě měkkého vosku a vtírají se hadříkem přímo do povrchu dřeva nebo na již aplikované mořidlo. Nelze je použít pod polyuretanové nebo fermežové laky. Pro dřevo v interiérech lze použít také barvy na textil. Výsledek bude rozhodně zajímavý.

Přejít nahoru