Benátský štuk a další malířské techniky

stěny dekorované benátským štukem
Benátksý stuk rokis, foto archiv

Než přistoupíme k malování stěn, rozmyslíme si, která malířská technika nám nejlépe vyhovuje, například benátský štuk. Potom nejprve stěny připravíme, to znamená, že špinavé a umaštěné omyjeme štětkou, kterou namáčíme do vody se saponátem. Také zatmelíme nebo zasádrujeme všechny díry, praskliny a uražené rohy. S vlastním malováním začneme, až budou stěny a strop opravené a zcela suché.

Dekorativní malování, foto archiv

Zakoupenou barvu přelijeme do širší nádoby, podle návodu rozmícháme, případně přidáme tónovací barvu a do nádoby opřeme malířskou mřížku. Namočíme váleček a přejedeme s ním přes mřížku, abychom ho zbavili přebytečné barvy. Sytost namíchané barvy můžeme prověřit zkouškou na několika místech. Nejprve natřeme rohy štětcem nebo speciálním rohovým válečkem. Stěny pak malujeme shora dolů a dáme pozor, aby barva nestékala. Na mokrý nátěr se nevracíme, případné úpravy děláme až po zaschnutí barvy. Nátěrové hmoty pro efektní malířské techniky dostaneme většinou hotové a zacházíme s nimi podle návodu.
Také si na malování a všechny práce s tím spojené můžeme najmout malířskou firmu.

Imitace benátského štuku

Benats stuk rokis, foto archiv

Benátský štuk je to stěrková dekorativní hmota na bázi akrylátové disperze, která dokonale imituje benátský mramor. Je mikroporézní a paropropustná. Finální podoba závisí na naší šikovnosti a nápaditosti. Nejběžnější způsob provedení je leštěný a voskovaný vzhled zmiňovaného materiálu. To se benátský štuk napouští včelím voskem, čím se významně zlepší odolnost malby proti zašpinění. Zajímavá je varianta takzvaného efektu prolínání dvou barev.

Patinování

Chceme-li vytvořit dojem starobylosti, využijeme techniku patinování. Použijeme hotovou vápennou minerální nátěrovou hmotu na bázi vápenných pojiv. Efektu patinování dosáhneme barvami a hmotou nanesených na stěnu, jimiž vytváříme strukturu. Hmota dobře přilne k minerálním podkladům a je ekologická, omyvatelná a odolná proti špinění. Můžeme využít efektu průhlednosti barev a stěny nakonec lazurovat.

Umělá bavlna

Nátěrová hmota UM Wall vytváří prodyšnou, elastickou, antistatickou povrchovou úpravu, která nejenže skvěle vypadá, ale navíc zlepšuje tepelnou pohodu a zlepšuje akustické parametry místností. Umělá bavlna je na bázi rostlinných a minerálních vláken, slídy, hliníkových vláken a derivátu celulózy. Některé typy obsahují přídavek vodní disperse akrylátového polymeru. Použít ji lze na vápenné, vápenocementové omítky, sádrové podklady, sádrokarton a použijeme-li vhodný základní nátěr, můžeme ji nanést i na keramické obklady, kovy, dřevo, železobeton, PVC i jiné podklady.

Hrubá plastická stěrka

Hrubá plastická stěrka, foto archiv

Hrubou plastickou stěrku můžeme použít jako samostatný dekorační materiál, a to hlavně v kombinaci s vhodným barevným nátěrem. Na stěnu nanášíme stěrkou asi centimetrovou vrstvu sádry a do ní pak vytváříme umělé chyby. Používá se také jako podklad pro patinování.

Omšelé zdivo

Omšelé zdivo je vícebarevný dekorativní nátěr, který využívá vzájemného kontrastu a prolínání základní vrstvy a jedné až dvou vrchních vrstev vosku. Můžeme tak vytvořit téměř nekonečné množství barevných kombinací, které aplikujeme různými způsoby – štětcem, plastovou špachtlí, stříkáním apod. Přirozený vzhled vrchního nátěru je saténový a velmi odolný proti jakémukoliv ušpinění.

Omítka z drceného mramoru

Nátěrová hmota Graniplast je vyrobená na bázi akrylátových pryskyřic ve vodní emulzi a obsahuje přírodní tříděný a vymývaný granulát z italského mramoru a dalších přísad. Díky své přirozené struktuře získají naše stěny vysoce estetický vzhled. Nátěr je odolný proti otěru i nárazům a po úplném zaschnutí, vytvrdnutí a přelakování je dokonale omyvatelný.

Další malířské techniky jsou

Dekorativní malování, foto med

Efektní malířské techniky; Dekorační malování stěn – antické zeminyKreativní malování bytu; Dekorativní malování – zábalová technika; Technika tupování pro dekoraci stěn; Dekorativní malování – technika fólií; Dekorativní malování – frotáž ; Dekorační malování – stírání; Něco málo o malování ;   Malování bytu teplými barvami; Malování bytu chladnými barvami.

Přejít nahoru