Dekorativní malování – zábalová technika

zábalová technika - malování bytu
Zábalová technika, foto archiv

Zábalová technika dodá stěnám dynamickou strukturu, která je jemnější, čím více vrstev na sebe naneseme. Původním náčiním pro tuto starou malířskou techniku byl obyčejný hadr smotaný do tvaru salámu. Materiál však nesmí dělat žmolky a uvolňovat vlákna. Zda vzor, který se později objeví na stěně, bude jemnější nebo hrubší, závisí na struktuře látky a velikosti hadru. Čím hrubší je materiál, tím ve výrazu rustikálnější je stěna. Namísto hadru můžeme použít speciální váleček.

Barva nesmí být příliš hustá, jinak by se textura mohla rozmazat. Disperzní barvu můžeme podle potřeby ředit vodou. Hadr před započetím práce musíme navlhčit.

Vzorování hadrem

Vzorování hadrem, foto archiv

Jestliže tuto techniku používáme na více stěn, jeden hadr nám stačit nebude. Tu a tam ho musíme i vyprat, proto máme po ruce kbelík s čistou vodou. Hadr rolujeme zespodu nahoru co možná nejrovnoměrněji, abychom dosáhli stejnoměrné struktury. Pokud pracujeme negativní technikou (to znamená, že mokrou barvu valíme suchým hadrem nebo válečkem), je vhodné pracovat ve dvou – jeden nanáší štětcem nebo válečkem barvu, druhý pracuje s hadrem. Nikdy nenatíráme velké plochy, aby barva příliš rychle nezaschla.

Speciální válečky

I potřebné nářadí se přizpůsobilo současných trendům: v regálech hobby marketů najdeme dostatek alternativních pomůcek, například pokud se nám efektní zábalová technika s hadrem zdá příliš namáhavá, nabídnou nám speciální válečky, jimiž docílíme stejného efektu.

Váleček, foto archiv

Pracovní postup

Pozitivně

  1. Hadr nesmí pouštět žmolky ani vlákna a zároveň ba neměl být příliš veliký. Srolujeme ho, aby tvořil zajímavou strukturu, a ponoříme do malého množství barvy.
  2. Poté hadr trochu vyždímáme a srolujeme v pravidelných pruzích. Nepoužíváme velké množství barvy, abychom vzor nerozmazali.

Negativně

Hadr navlhčíme… Foto archiv
  1. Při negativní technice hadr pouze navlhčíme, vyždímáme a srolujeme do podoby menšího salámu.
  2. V ještě mokré barvě hadrem rolujeme zespodu nahoru. Hadr pravidelně propíráme v čisté vodě.

Technika kreativním válečkem

V hobby marketech najdeme množství nejrůzněji tvarovaných kreativních válečků. Vybereme si takový, kterým budeme dělat nestejně široké pruhy.

Pracovní postup

Kreativní váleček, foto archiv
  • Na celou stěnu naneseme běžný válečkem na malování žlutou barvu.
  • Ze stropu si spustíme olovnici, aby vertikální linky byly skutečně vertikální.
  • Kreativním válečkem naneseme nejprve vertikálně nestejně široké pruhy bílé barvy.
  • Po zaschnutí barvy naneseme další pruhy horizontálně. Vodorovnost měříme vodováhou.
  • Další zajímavé techniky dekorování stěn představují malování s fólií (čtěte ZDE) a nebo velmi módní technika frotáže (o níž zase píšeme ZDE).
Přejít nahoru