Většina z nás si může od druhé poloviny května svůj obytný prostor rozšířit o balkón, terasu patio nebo zahrádku před domem, které můžeme využívat až do časného podzimu. Jsou to prostory, kde relaxujeme, scházíme se s přáteli, můžeme zde snídat, obědvat i večer nebo jen tak romanticky snít. Atmosféru milého místa navodí především netradiční květiny pro balkony a terasy.
Terasy, lodžie, balkony… nejsou již vybaveny nějakým z bytu vyřazeným stolkem a oprýskanými židlemi. Bývají vybaveny moderním zahradním nábytkem s pohodlnými barevnými sedáky, stoly zdobí svíčky, svícínky, lampiony, prostě pohoda se vším všudy. A vše dokreslují a umocňují hrnkové rostliny v elegantních terakotových květináčích nebo barevných obalech, které ladí s odstínem nábytku či sedáků, a využít můžeme i méně tradiční nádoby – třeba plastové košíky.
Netradiční balkonové květiny
Ke klasickým balkónovým květinám patří především Pelargonie, muškáty, Petúnie, Surfinie, Lobelky aj. Chceme-li mít na svém venkovním prostoru něco jiného, než ostatní, sáhneme po něčem netradičním. Jednak zde letníme některé z kvetoucích pokojových květin, například Brambořík, Begonie, či Kalanchoe. Jsou dostupné téměř po celý rok a je dodáme jimi šmrnc našemu „druhému domovu“. Využít lze i letničku Gazánie, báječnou vůni a francouzský šarm zaručeně dodá levandule. Důležité je, abychom rostlinám poskytli místo chráněné před větrem. Umístíme je v květináčích, které se nepřevrátí.
Macešky
Macešky (Viola) patří mezi dětmi i dospělými k nejoblíbenějším zahradním rostlinám a často zkrášlují jarní období na oknech či balkonech ještě před nástupem klasických balkonových květin. Na balkóně je pěstujeme v závěsných košíčkách či různých nádobách. Macešky kvetou velmi dlouho, jestliže mají půdu bohatou na živiny, která udrží vláhu, a jestliže květináč nestojí na přímém slunci. Tato květina potřebuje dostatek vody, odkvetlé květy pravidelně odstraňujeme. Nejčastěji se setkáváme s Maceškou velkokvětou (V. x wittrockiana) a jejími stovky kultivarů s květy v téměř všech barvách – od žluté, přes oranžovou, růžovou, purpurovou, tmavě hnědou až po téměř černou. Mohou být jedno, dvou i tří barevné, s hladkými i zvlněnými korunními lístky. Oblíbená je i drobnější Violka ostruhatá (V. cornuta). Její modrofialové a krémově bílé až žlutokvěté kultivary vysazujeme ještě jako malé sazeničky do různých nádob. Chráníme-li je přímým sluncem, pokvetou celé měsíce.
Kalanchoe
Jednou z nejpopulárnějších kvetoucích rostlin je Kalanchoe (Kalanchoe blossfeldiana). Dostaneme ji v široké škále barev od bílé, přes mnoho odstínů růžové, červené i žluté. Také si můžeme vybrat jejich velikost – miniaturní kalanchoe nebo větší exempláře najdou na terasách, balkonech a zahradách širší využití. Tato sukulentní rostlina pochází z Madagaskaru, a proto jí vyhovuje slunečné místo a střídmá zálivka (v zimě ji udržujeme skoro v suchu). Každých čtrnáct dní ji přihnojíme. Kalanchoe působí velmi pěkně ve skupinkách. Sesazujeme ji podle barev či kombinujeme různobarevně kvetoucí exempláře. Záleží na tom, zda chceme, aby byl výsledný dojem harmonický nebo spíš veselý a hravý.