Dekorační malování stěn – antické zeminy

Malování stěn vzor tzv. antické zeminy
Dekorační malování – antické zeminy, foto archiv

Na sklonku zimy se dny prodlužují a více světla přitahuje naši pozornost ke vzhledu našeho domova. Kriticky si prohlédneme stěny a stropy, a jen málokdo je vidí bez chybičky. Mnozí z nás mají pocit, že by potřebovaly vymalovat. A když už, tak proč si nevyzkoušet nějaké zajímavé dekorace stěn? Nejlépe špičkovou dekorativní techniku, která napodobuje antické zeminy.

O malování interiéru teplými barvami jsme psali ZDE, chladnými ZDE. Dekorační malby stěn máme – zábalová technika ZDE, technika fólií ZDE, frotáž ZDE, stírání ZDE, dvojválečkem ZDE.

Moderní trendy malování stěn

Antické zeminy, foto archiv

Prostor se podle jižních a západních trendů otevírá zemitým barvám, často napodobujícím starověké malby například oblíbené jsou Pompeje. Totéž se týká i provedení, neboť jednotlivé části barevných odstínů se prolínají. Paradoxně tyto nejnovější styly napodobují nejstarší malby, inspirují se až v antických vzorech a také se tak často jmenují. Cítíme, že je zde hodně i z citlivosti renesančních umělců. Vedle zmíněných Pompejí třeba Antické zlato nebo například Florentinská zemina. Provedení může být lesklé či matné, lesk perleťový či saténový a kovové efekty s jemnou či výraznou kresbou. Módní jsou barvy s kovovým efektem, které se také mohou různě prolínat, anebo je využijeme jako podklad pod další dekorační techniky.

Materiál

Nátěrové hmoty, foto med

Materiál pro nové dekorativní malby je dobré nakupovat v specializovaných obchodech, tyto barvy jsou dražší než běžný nátěr, a tak se vyplatí poslechnout rady odborníka. Originální nátěrové systémy z Itálie (Candis) v širokém repertoáru odstínů, vzorů a motivů nabízejí i další doplňkové barvy a také fresky. Ty představují okopírované originální italské nástěnné obrazy, které se lepí a nakonec dotvářejí tak, aby celek působil jako freska objevená pod nánosy letitých barev. Do antických zemin lze vkládat i zkrášlující plastické pásy – bordury, které budou po dokončení práce zpola zakryté antikou, nebo vytvoří na okrajích ukončovací pás. Skoro vždy mají starodávný vzor. Na ně je ovšem opravdu lépe pozvat odborného řemeslníka.

Technika nanášení barev

Měděná-barva pro kovový efekt, foto med

Způsob zpracování těchto barev je odlišný od toho, na který jsme zvyklí. Často se jednotlivé polotuhé odstíny nátěrové hmoty nanáší speciálním kovovým či plastovým hladítkem s kulatými rohy a různorodě se propojují do barevných mozaik. Určité nepřesnosti jsou vlastně výhodou – je vidět ruční práce i s chybami a částečnou nedokonalostí. Samozřejmě, nic se nesmí přehánět.

Antické zeminy

Antické zeminy představují prodyšnou, ekologickou dekoraci vyrobenou na základě přírodních oxidů a vysoce kvalitních pryskyřic ve vodném roztoku. Ve výsledku jsou omyvatelné a mají velmi dlouhou životnost. Zdálo by se, že budou nákladné i v použitých pomůckách, ale u základního nátěru a penetrace si většinou vystačíme s běžným typem válečků. Pak přichází ke slovu plochý štětec ve velikosti 70–100 mm, trochu jiný, než ten všem nám běžně známý – nemá držadlo a drží se mezi palcem a prsty. Vypadá, jako bychom prostě od obyčejného štětce odřízli dřevěnou rukověť, abychom při déletrvající práci nedostali do ruky křeč. V prstech také máme lepší cit. Plastovým hladítkem (vypadá jako dva kusy umělé hmoty vedle sebe) docílíme perleťových efektů a také jim dolaďujeme povrch a roztíráme materiál do různých stran.

Pracovní postup

Postup malování, foto archiv
  1. Použijeme podkladovou barvu podle požadavku na konečný povrch. Tomu, kdo použije barvu jiných výrobců, se může stát, že mu konečný efekt nevyzní stejně, jako na vzorníku.
  2. U všech dekoračních barev bychom neměli zapomínat na oblepení malované plochy zakrývací páskou nebo fólií. Po zaschnutí se totiž barvy špatně odstraňují a je lépe nepříjemnostem předcházet, než je pak složitě opravovat.
  3. Pomocí štětce střídavými tahy naneseme florentské zeminy asi na metr až dva stěny a prázdným štětcem vyrovnáme tak, aby vrstva byla rovnoměrná. Zaschne podle vlhkosti a teploty v místnosti za pět až deset minut.
  4. Jemným tlakem stěrky vyhladíme povrch do různých směrů a tak jednoduše vytvoříme překrásnou personifikovanou dekoraci.
  5. Plocha se stane omyvatelnou: po dvaceti dnech ji můžeme podle potřeby čistit vlažnou vodou a mýdlem.
Přejít nahoru