Efektní malířské techniky

Zajímavě strukturovaný povrch stěny
Strukturovaný povrch, foto archiv

Malování stěn nemusí být jen úmorná otravná práce, ale může se stát zábavnou a tvůrčí činností. Dekorativní malování a naše kreativita dodají stěnám našeho domova nezaměnitelný charakter. Zajímavé efektní malířské techniky dosáhneme použitím nejrůznějších pomůcek – od kreativních válečků, šablon a bordur, po práci s obyčejným hadrem, starými novinami, mycí houbou, potravinářskou fólií, tupovacími štětci, kartáčem nebo i pírkem…

Módní jsou jak barvy v pastelových tóninách, tak i v ostrých kontrastech, na stěny se vracejí malby válečkem a s linkami, po epoše bílé barvy a decentních vzorů se uplatňují dekorativní techniky aplikované houbou, hadrem, štětcem… Napodobujeme venkovský styl, vzhled starých antických stěn, imitujeme dřevo, kůži i kameny a cihly.

Mramorování, foto med

Základní pomůcky k dekorativnímu malování

Efekty na stěnách tvoříme speciálními pomůckami. Podklad musí být bezchybný. Z nářadí a pomůcek můžeme potřebovat nerez leštičku a hladítko, špachtli (tzv. americký nůž), plastové hladítko, přírodní houbu, štětec, rukavice ze syntetické kůže, ohebnou plastovou stěrku, malé pěnové razítko, gumovou rýhovanou kolébku vytvářející efekt dřeva (fládfrování). Těmi tvoříme následné dekorace:

– Efekt tvořený stěrkou

Dekorativní malování, foto archiv

Vertikálními pohyby naneseme štětcem dekorativní malbu. Do ještě čerstvé tvoříme plastovou stěrkou čtyřkruhy nebo pruhy, které do sebe zapadají.

– Efekt tvořený štětcem

Zajímavé efektní malířské techniky dosáhneme tak, že do čerstvé malby vytváříme středně namočeným štětcem kruhy a oblouky, které do sebe zapadají.

– Efekt struktury dřeva

Na vlhkou malbu položíme rýhovanou kolébku pro fládrování, táhneme ji směrem dolů a pak kolébkou pootáčíme dopředu a dozadu.

– Vytváření efektu ve dvou barvách

Vytváření efektu smotkem, foto archiv

Dvoubarevný dekorativní efekt se dá jednoduše vytvořit smotkem. Ten vyrobíme tak, že tři semišové hadříky položíme na sebe napříč. Sevřeme je, jako bychom chtěli vytvořit kytici. Část, kterou držíme (stonek) omotáme lepicí páskou tak, abychom získali držadlo. Poté nejprve na stěnu aplikujeme dekorativní malbu krátkým vlněným válečkem. Povrch necháme uschnout. Vrchní část smotku namočíme do dekorativní malby ve vybraném barevném odstínu a otiskujeme na natřenou stěnu. Otisky můžeme umístit na sebe i vedle sebe.

– Efekt vytvořený hladítkem

Tadelakt, foto archiv

Nerezovým hladítkem omítneme stěnu v tloušťce 1 až 2 milimetry. Omítku nemusíme nanášet pravidelně. Povrch upravíme plastovým hladítkem, jednou přitlačíme, jednou odlehčíme, můžeme zjemnit velkou rýhu jiným pohybem hladítka. Na suchou omítku naneseme štětcem zvolenou barvu (lazura, patina). Pravidelnější a stínovaný efekt můžeme vytvořit krouživými pohyby rukavicí ze skopové kůže. Výsledek efekt uvidíme až na suchém povrchu.

– Plastický efekt vytvořený kartáčem

Do vlhké malby vytvoříme ťukáním hrubého kartáče tečky. Strukturu můžeme zjemnit špachtlí na omítání – tak vytvoříme jiný efekt. Nebo vše barevně natřeme štětcem a vytvoříme pravidelný vzor rukavicí.

– Tupování

Technika tupování, foto med

Tupování neboli mramorování je jednoduchá dekorační technika. Při tupovaném nebo stíraném nátěru (ZDE) obvykle používáme lazurovací olejové barvy. Na stěnu naneseme základní nátěr, pak vezmeme mořskou houbu nebo zmačkaný hadřík, kartáč, molitan, igelitový sáček nebo kartáč a jemně přitiskujeme na stěnu. Přebytečnou barvu z houby občas setřeme. Na malbě se vytvoří nepravidelná struktura s tmavšími a světlejšími tóny. Potřebujeme běžné barvy, jako podklad se většinou používá světlejší odstín, který se tupuje tmavším odstínem. Čím více odstínů zvolíme, tím bude plocha působit plastičtějším dojmem. Vybraný materiál obtiskujeme do ještě nezaschlé barvy na stěně, nebo můžeme na již zaschlou stěnu obtiskovat či převalovat materiál namočený do barvy. Stěna dostane zajímavý a na pohled plastický rozměr. A pokud chceme mít vícebarevný vzorek, necháme každou barvu důkladně zaschnout, než přistoupíme k práci s další.

Přejít nahoru