Nářadí a pomůcky pro malování

Nářadí na 
malování stěn
Malířská štětka hranatá, foto archiv

Než se pustíme do barevné úpravy zdí, je třeba si všechno řádně připravit – nejen materiál, ale i nářadí a pomůcky pro opravy stěn a samotné malování. Vlastní malování je až tou závěrečnou tečkou celé akce. Pro jednotlivé druhy povrchů existují dnes speciální pomůcky a nástroje, ale většina amatérských malířů dává přednost jen určitým typům pomůcek.

Stříkací pistole, foto archiv

Když vyklidíme místnost, nejspíš zjistíme, že potřebujeme opravit omítku a zatmelit praskliny. Máme-li doma jenom sádru, můžeme počítat s tím, že se praskliny objeví znovu. Vybavíme se na tyto práce pružným tmelem.  Zapracujeme i na hrbolech a boulích či prohlubních, které by se novým nátěrem zvýraznili. Pro perfektní výsledek malování věnujeme přípravě stěn maximální pozornost. Většinou stačí místa obrousit, očistit kartáčem a přetáhnout tmelem. V případě, že potřebujeme kousek zdi omítnout, použijeme materiál pro jednovrstvé omítky, s nímž se pracuje snadněji než s tradičními dvouvrstvými omítkovými systémy. Materiál namícháme podle návodu výrobce do konzistence husté a snadno zpracovatelné pasty.

Štětce

Štětce jsou dosud z dekoračních nástrojů nejběžnější a úspěšně je používáme pro plochy všech rozměrů. I když použijeme jiné nástroje – např. váleček, najdeme na stěnách jistě místa, kde se dobře uplatní – například rohy místností a jejich členité části, nebo místa kolem radiátorů: sem se nejlépe dostaneme se štětci zárožáky. Kvalita natřené plochy záleží na kvalitě štětin. Ty kvalitnější využívají směs přírodních štětin nebo polyethylenová vlákna, která mají výhodu vyšší životnosti.

Válečky

Váleček, foto archiv

Válečky jsou ideální pro nanášení na velké otevřené plochy. Vyrábějí se z ovčí kůže (nejkvalitnější), nebo ze syntetických materiálů, v šířkách od 45 cm do 2,5 cm, takže si pro každou práci můžeme vybrat ten správný. Válečkem nanášená barva dobře přilne a při určité šikovnosti ani nestříká všude kolem. Mnoho balení barev je již tvaru válečku přizpůsobeno, takže barva se dá nanášet přímo z nádoby. Můžeme k válečkům dokoupit různé nástavce, mřížky a rukojeti, které nám práci ulehčí. Některé nástavce mají zabudovaný zásobník barvy, takže není nutné tak často váleček namáčet. Můžeme si pořídit i ořezávací doraz, který nám pomáhá nepřetáhnout malovaný okraj a zajišťuje ostrou stopu válečku. Válečky mají různé povrchy, které ovlivňují kvalitu nanášení barvy. Vhodná je zejména vlna a nylonový plyš, které se dají použít pro práci s barvami klihovými a disperzními.

Malířské polštářky

Malířské polštářky úspěšně konkurují válečkům, mají podobné vlastnosti, ale při nátěru dochází k nejmenšímu znečištění okolí a pro nanášení barvy jsou podle mnohých účinnější než válečky. Dobře poslouží k malování ostrých přechodů mezi nanášenými barvami. Mají obdélníkový tvar a plochu s krátkými štětinkami většinou z mohéru. Barvu nanášejí rovnoměrně bez zanechání stop.

Stříkací pistole

Stříkací pistole vhodné pro rychlé nanášení barvy na velké plochy, ale značně znečistí okolí, proto je třeba vše ostatní pečlivě zakrýt. Moderní typy již nepotřebují velký vzduchový kompresor, mají množství trysek nejrůznějších tvarů, které zajistí optimální krytí povrchu při minimální spotřebě barvy.

Přejít nahoru