Dekupáž – ubrousková technika

Květináče zdobené ubrouskovou technikou zvanou dekupáž
Dekupáž – ubrousková technika, foto med

Dekupáž (Decoupage) je původně francouzské slovo a v češtině znamená krájení, vystřihování. Známe ho i pod českým názvem – ubrousková technika.

Lepidla na ubrouskovou techniku

Lepidlo na dekupáž, foto med

Ubrousková technika má základ v nalepení a zafixování obrázku z ubrousků na dřevo, korek, keramiku, sklo, kámen, papír i textil. Můžeme si pořídit lepidlo na dekupáž, nebo levněji některé z klasických disperzních lepidel (např. Herkules – ten ale zanechává žluté stopy, nebo Dispercol, který nemění ani po delší době barvu). Disperzní lepidla se hodí na přírodní a porézní materiál, ale na hladký, jako je třeba sklo, svíčka nebo plast (ale i textil), je vhodnější lepidlo na dekupáž.

Co můžeme potřebovat

Ubrousková technika, foto med

Potřebovat budeme kromě ubrousků a vhodného lepidla ještě plochý a kulatý vlasový štětec, nůžky. Na květináče apod. se nám hodí akrylová barva, případně i bezbarvý lak. Akrylové vodou ředitelné barvy mají skvělé krycí vlastnosti a můžeme si vybrat lesk nebo mat. Můžeme je využít k dekoraci a malování na papír, kartón, malířské plátno, dřevo, kov, sklo, plast (kromě polyethylenu), keramiku, pálenou hlínu, kámen, polystyrén i volně schnoucí modelovací hmoty. Chceme-li docílit 3D vzhledu či zvýraznění obrysů dekoračního písma, můžeme k vrstvení obrázků použít pěnovou 3D pásku, oboustranně lepící, nebo speciální lak Decoupage 3D. Zajímavé jsou také patiny na dekupáž – např. hedvábně matná akrylová barva s potlačenou krycí schopností pro docílení vzhledu starého povrchu, která je odolná i vůči venkovní povětrnosti.

Jak postupujeme

Hodiny zdobené dekupáží, foto med
  • Vybereme si vhodný ubrousek, zásadně třívrstvý, z něhož bude obrázek možné snadno vystřihnout. Pokud chceme získat dekorativní obraz na stěnu, vybereme ubrousek s ústředním motivem, na ozdobení menších předmětů, např. krabičky nebo květináče, použijeme motivy drobnější.
  • Z vystřiženého obrázku odstraníme dvě spodní vrstvy.
  • Poté na povrch zdobeného předmětu (nikdy ne přímo na ubrousek) naneseme štětcem lepidlo a obrázek opatrně přilepíme.
  • Mokrým štětcem ubrousek upravíme a po zaschnutí ještě jednou přetřeme lepidlem. Tím ubrousek splyne s podkladem a zároveň se zafixuje.
  • Zdobíme-li dekupáží květináče, nejprve ho natřeme jednou nebo podle potřeby dvěma vrstvami bílé akrylové barvy. Po zaschnutí postupujeme, jak se popsáno výše. Nakonec ho můžeme dozdobit krakelováním.
Přejít nahoru