Valentýnské kytice

Růžová, žlutá, červená, bílá růže
Růže, foto med

Čtrnáctý únor se již i u nás zabydlel jako svátek zamilovaných. Je příležitostí opravdu pro všechny – tedy i ty ostýchavé – bez obav odhalit své city. K takovému kroku jsou od nepaměti nejlepším prostředníkem valentýnské kytice. Nemusí jít jen o obligátní kytici koupenou u stánku. A není ani třeba ovládat zapeklité taje galantní květomluvy. V romantické vyznání můžeme proměnit nejrůznější originální květinová aranžmá – stačí dobrý nápad, šikovné ruce, květiny a několik zajímavých doplňků.

Anemonka, foto med

Do valentýnských aranžmá se hodí i méně známé řezané květiny, které mají podtrhnout luxusní a až smyslnou vizáž a atmosféru kytic. Patří sem nově vyšlechtěné, na pohled i dotek něžně sametové odrůdy gerber, papouškovité tulipány s barevným žíháním a roztřepenými konečky okvětních lístků, červenožlutá glorióza, všechny odstíny anemonek, plnokvěté pryskyřníky a červené a lila frézie se svou výraznou vůní, působící, že každé aranžmá je téměř hmatatelně voňavé.

Růže

žluté růže
Žluté růže, foto med

Růže zosobňuje krásu, lásku, úctu, vděčnost i důvěru. Nápaditě dozdobený solitérní květ rozhodně neurazí. Tradiční červené růže se velmi dobře vyjímají v menších červených skleničkách či vázičkách. Aranžujeme je do moderních vazeb nebo romantických kytic. K „valentýnským“ barvám patří zvláště růžová či červená. Originální aranžmá vytvoříme z jediné růže a kokosového vlákna, jímž růži obtočíme a které těsně pod květem upravíme do kornoutu. Ten omotáme měděnými drátky, na jejichž konce připevníme barevné skleněné korálky.

Tulipán

Tulipán papouškovitý, Texas Flame, foto med

Pokud o růži mluvíme jako o královně květin, králem může být tulipán. Ačkoliv si ho spojujeme s Holandskem, jeho původ je v Orientu. Svými teplými odstíny tulipány navozují atmosféru komfortu a pohody. V prostých kyticích jsou krásné bíle žíhané tulipány. Skupinu, kterou charakterizují roztřepené okraje okvětních lístků, nazýváme papouškovité tulipány. Do kytice můžeme použít také těsně svázané tulipány stejné barvy. Červené prý symbolizují vášnivou lásku. V květomluvě ovšem tulipány představují také modlitbu, oddanost a pokání. Pozor však na žlutou: někdo ji vykládá jako závist! Právě pro košatou symboliku se tulipány výborně hodí do kytic, vázaných jako dar. Zajímavě je kombinujeme s ostatními jarními květinami, například modřenci nebo narcisy.

Péče o tulipány

Tulipán, foto med

Koupené tulipány ponoříme, třeba ještě zabalené, do nádoby s vodou tak, aby ji mohly plně nasát. Pak odřízneme asi dva centimetry stonků a květiny vložíme do vázy s čistou vodou. Když květiny před úpravou ponecháme dvě hodiny mimo vázu, dosáhneme tohoto, že jejich stonky půjdou lehce ohnout, aniž by se zlomily. Moderní aranžmá vytvoříme tak, že květy skloníme do vázy tak, že v ní vynikne pravidelná změť stonků a květů. Tulipán můžeme do průhledné skleněné vázy aranžovat i s cibulkou. Jakmile se tulipány ve váze „usadí“, nesnažíme se je znovu přeskupovat – aranžmá by se zcela rozpadlo. Když nicméně tulipány vadnou, oživíme je opětovným seříznutím, zabalením do plastové fólie nebo papíru a ponecháním několik hodin ponořených ve vodě. Stonky tulipánů nepřestávají ani ve váze růst!

Gerbera

Gerbery, foto med

Ochmýřenými stonky, listy a hebkou texturou sametových okvětních lístků hýřících barvami připomíná sluníčko: gerbera přímo volá po doteku a pohlazení. Pro romantické valentýnské kytice je nejlépe použít především malé gerbery – germini. Skvěle se kombinují s podobně něžnými květinami, jakými jsou třeba růžičky. Vhodné jsou i do menších aranžmá. Gerbera má ráda teplou vodu, do které přidáme výživu pro řezané květiny – to především pokud je v kytici s jinými květinami. Ostrým nožem odřízneme konec stonku, čímž prodloužíme svěžest květiny ve váze až na dvojnásobek. Nikdy nepoužíváme nůžky, které poničí citlivý stonek a tak znesnadní absorpci vody. Květy chráníme před přímým sluncem a blízkosti zdroje tepla, aby barvy předčasně nevybledly!

Pryskyřník

Pryskyřník, foto med

Jen opravdu těžko v kyticích přehlédneme květ pryskyřníku, připomínající malinkou kulatou růžičku. Existují bílé, jasně žluté, nebo růžově i červeně kvetoucími. Pro valentýnské aranžmá zvolíme právě červenou nebo růžovou barvu. S květy pryskyřníku se dá velmi dobře pracovat. Když stonky zkrátíme na minimum a květ položíme na vodní hladinu, případně je naaranžujeme do malé mističky.

Přejít nahoru