Valentýnské růže

květinové srdce z růží
Růže aranžované do tvaru srdce, foto HKK
Valentýnské růže, foto HKK


Stále nejoblíbenější jsou klasické tmavě červené odrůdy růží, jako Grand Prix nebo Passion, ale módní jsou i mysticky vyhlížející, téměř černé a jakoby sametové okvětní plátky odrůd Baccara či Black Magic. Kouzlo černých květin přitahuje pěstitele už po několik století. Černé tulipány a černé růže jsou snem mnoha šlechtitelů, i když vlastně úplně černé květiny neexistují, například zmíněné černé tulipány jsou ve skutečnosti tmavě fialové a černé růže velmi tmavě červené.

Červená rozveseluje i inspiruje

Růže, foto HKK

Červené květiny se pro svoji symbolickou barvu nejvíce hodí k Valentýnu, ale darovat je nebo si je koupit jen tak pro radost můžeme během celého jara. Tyto květiny dokážou naladit naši mysl na pozitivní vlnu, inspirovat nás a rozveselit. Právem psychologové o červené říkají, že vyvolává nadšení a zájem, ale také urychluje lidský metabolismus, zvyšuje krevní tlak a zrychluje dech. Je těžké si jí nevšimnout – poutá pozornost a stimuluje k rychlým rozhodnutím.

Růže

Růže je královnou květin, symbolem krásy, elegance, smyslnosti i romantiky. Rudá růže znamená v květomluvě Miluji tě, je to symbol lásky, a tím je pro Den sv. Valentýna vlastně předurčena. Růže můžeme aranžovat do vazeb v moderních vázách, ale i do romantických kytic. Konečný styl aranžmá se odvíjí především od druhu a barev ostatních použitých květin a od stylu doplňků.

Dárek z lásky

Výroba valentýnského srdce, foto HKK

Postup

Aranžovací hmota seříznutá do tvaru srdce, foto HKK

Vykouzlit z růží a karafiátů valentýnské srdce, kterým chceme obdarovat svého miláčka (případně si jím jen ozdobit byt) není složité. Stačí, podaří-li se nám opatřit si potřebný materiál a mít jen trochu šikovné prsty.

  1. Připravíme si následující materiál: několik zelenorůžových růží, jednu sytě červenou, pět červených a šest růžových karafiátů, červené peří, sisalové vlákno, listy Typha a aranžovací hmotu ve tvaru srdce.
  2. Aranžovací hmotu namočíme ve vodě, nespěcháme, nesmíme ji pod hladinu rychle ponořit, ale nechat pomalu a důkladně nasát vodou. Poté si nastříháme listy Typha na stejně dlouhé kousky a jimi pak ozdobíme okraj srdce.
  3. Prostor vzniklý mezi listy vyplníme červenými peříčky nebo sisalovým vláknem.
  4. Vytvoříme dvě srdce, jedno z růží, druhé z karafiátů. Srdce z růží má uprostřed červený květ, zelenorůžové květy naaranžujeme okolo. Karafiáty vyplníme druhé srdce, barvy karafiátů by spolu měly ladit.
Aranžovací hmotu namočíme ve vodě, foto HKK
Přejít nahoru