Květiny k Valentýnu

červené gerbery k sv. Valentýnu
Gerbery, foto HKK

Nejtypičtějším dárkem k svátku svatého Valentýna – patronovi všech zamilovaných, je květina. Může to být jedna růže nebo složité aranžmá. V romantické vyznání můžeme proměnit nejrůznější originální květinová aranžmá – stačí dobrý nápad, šikovné ruce, květiny k Valentýnu a několik zajímavých doplňků. Čtrnáctý únor je příležitostí, kdy mohou bez obav odhalit své city i ti nejostýchavější.

Guzmánie pro milovníka denního tisku – ideální dárek pro muže, foto HKK

Svatý Valentýn byl skutečnou historickou postavou, který žil kolem kroku 200 našeho letopočtu. Valentýn žil ve válečné době za vlády císaře Claudia II. Aby měl císař dostatek boje schopných válečníků, zakázal nové sňatky. Kněz Valentýn však přes tento zákaz sňatkuchtivé milence odvážně a tajně oddával. Byl přistižen, uvězněn a popraven. Z vězení pak před svou smrtí posílal vzkazy, z nichž poslední adresovat dceři vězeňského dozorce a zakončil slovy: „Od Tvého Valentýna„. Z toho vznikla tradice posílání tzv. valentýnek.

Růže – posel lásky

Detail růže – efektu docílíme namočením květu ve vodě a ponořením do cukru, foto HKK

Růže se rodí z poupěte a jako láska pomalu rozkvétá. Může i zranit – trny bodne do prstu stejně jako láska do srdce. Je vhodná jako zajímavé aranžmá do srdcové formy i jako jediný květ. Pocukrujeme-li ho, jeho sladká krása ještě vynikne. Můžete ji i ochutnat, vždyť z růžových plátků se dělá i vynikající želé!

Sasanka symbolizuje očekávání, odhodlání a náklonnost

Anemonky a další jarní květiny, foto HKK

Sasanka čili Anemonka patří k nejkrásnějším a nejpůsobivějším druhům řezaných květin. Vhodným naaranžováním si zpestříme právě valentýnský den. Barevnými květy připomínající mák ozdobí stůl, kde spolu posnídáme nebo povečeříme. Ve váze se z její svěžesti můžeme těšit až čtrnáct dní. Pravidelně měníme vodu, seřezáváme stonky a přidáváme výživu pro řezané květiny. Sasanky jsou citlivé na průvan a na přímé sluneční paprsky. Jejich červené a modré květy také vyniknou v kombinaci se žlutou růží, růžovou gerberou a třeba s modrým rozrazilem.

Barevné sluníčko uprostřed zimy – gerbera

Gerbery jsou jako malá sluníčka. Únorovou zimu hřejivě prozáří, foto HKK

Hebká textura sametových okvětních lístků Gerbery jako by přímo volala po doteku a pohlazení. Oranžová sluníčka zahřejí u srdíčka, bílé či růžové navodí romantiku a červené žhavou lásku. Jakou barvu tedy vybrat? Anebo je namíchat? Skvěle se kombinují s podobně něžnými květinami, jakými jsou třeba růžičky. Gerbera má ráda teplou vodu, do které je vhodné přidat výživu pro řezané květiny – to především pokud je v kytici s jinými květinami. Ostrým nožem odřízneme konec stonku, čímž prodloužíme svěžest květiny ve váze až na dvojnásobek. Nikdy nepoužíváme nůžky, které by poničily citlivý stonek a tak znesnadnily absorbování vody. Květy chráníme před přímým sluncem, aby barvy nevybledly.

Přejít nahoru