Kaskády barevných květů převislých pelargonií nebo fuchsií, které zdobí naše okna a balkony, si můžeme snadno opatřit. Sazenice si můžeme koupit hotové, nebo přistoupíme k množení pelargonií a fuchsií řízkováním z loňských rostlin. Práce to není nijak zvlášť náročná a výsledkem bude radost ze zářivých květů.
Mezi tzv. balkonové rostliny patří mimo jiné Pelargónie převislé i vzpřímené, Milion bells, Balkongold, které jsou vhodné na východní okna a Fuchsie, Begonie, Balzamína… na severní okna.
Rozmnožování pelargónií a fuchsií řízkováním
Většina převislých pelargonií je nejkrásnější ve druhém a třetím roce svého života. Těm starším tvrdnou stonky, což má za následek, že na jaře vytvářejí málo výhonů a výrazně méně kvetou. Proto je vhodné celý porost v truhlíku nebo jiné nádobě obnovit. To uděláme nejlépe řízkováním. Nejvhodnější dobou množení pelargonií a fuchsií, tedy k odebírání jejich řízků jsou jarní měsíce a srpen, kdy nejrychleji zakoření. Chceme-li řízky odebrat na jaře, musíme rostliny v únoru prostříhat, neboť dlouhé a neupravené šlahouny nejsou k řízkování vhodné.
Postup řízkování
- Ze starších rostlin odebereme vrcholové řízky. To uděláme ostrým nožem, který dezinfikujeme lihem, abychom zabránili přenosu chorob. Správný řízek má mít 1 až 2 plně vyvinuté páry listů.
- Připravíme si zeminu – použijeme buď hrnkový kompost, případně ho namícháme půl na půl se zahradnickým pískem, nebo použijeme substrát na pelargonie.
- Z nádob použijeme buď malé květináče, množárnu bez krytu nebo i truhlík či jiné balkonové nádoby.
- Konce stonků můžeme namočit do stimulátoru (není nezbytné) a po třech je zasadíme do jednoho malého květináče. Opatrně je zalijeme.
- Osázené květináče postavíme na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Rostliny v květináčích, ani v množárně v žádném případě nezakrýváme sklem, ani plastovým krytem, ani fólií, protože jemné tkáně by začaly hnít. Stanoviště by také nemělo být přímo nad rozpáleným radiátorem, neboť příliš teplá půda může způsobit hnilobu stonku.
- Většina kultivarů zakoření po dvou až třech týdnech (královské pelargónie koření o dva týdny déle a vonné muškáty až šest týdnů).